Tekniset tiedot: Isokari, linssi Xenar 75mm, punainen filtteri -2, filmi fp4+, EI 100, kehitys rodinal 1:100 60 min, skannaus 8 bit kokoon 2400x2400 pix. Varovaista fotarointia. Arvostan suuresti rakentavia kommentteja, niin tekniikkaan kuin estetiikkaankin liittyen!
Vs: Horisontti merellä Tummien varjojen leikki kallion tasaisuudella miellyttää esteettisesti, myös sommittelu on rauhallinen. Syvyys suunnassa myös menee kauniisti. Vaikka kuvassa ei olekkaan oikeastaan mitään niin kuva toimii kauniina luontokuvana ja sitten muuten visuaalisena elämyksenä. Nätti ja kaunis kuva.
Vs: Horisontti merellä Mun näytöllä horisontti tahtoo kadota, tai ennemminkin yhdistyä taivaaseen. Siitä pikkuinen miinuspiste, muuten nätti.
Vs: Horisontti merellä Hitusen, voisi kadota kokonaan, mutta nämäpä on näkemyseroja. Kuvaan jonkin verran paatilla ollessa ja toivon yleensä että saisin useammin huntuun hukkuvan horisontin. En osaa jäljentää sitä fotarissa. Suurempi miinus omalla kohdalla etten saa ikinä mallia veneelle;D Pitäis olla joku siisti ökypaatti jotta tulis bikinibabeja mukaan, mutta eipä tuohon moottorilla varustettuun ämpäriin saa naisia kirveelläkään, hyvä että pari kaveria uskaltaa kerran kesään kyytiin.
Vs: Horisontti merellä Kyllä se yhtymäkohta näkyy koko matkalta, oikeessa laidassa on kyl siinä ja siinä. Mut hieno ja seesteinen kuva!
Vs: Horisontti merellä Muutamia vastauksia yllä oleviin kysymyksiin: 1) Tämä on skannattu valokuvaliikkeessä, oletettavasti siis jollain tosi hyvällä skannerilla. Liikkeessä sanoivat, että skannauksen taso riittää 20x20 cm tulostukseen. 2) Kehityksen aikana kääntelin hyvin rauhallisesti ensin 30sek, sitten 10sek joka minuutti 5 minuutin ajan ja sen jälkeen purkki sai maata. 30 minuutin kohdalla tein 4 rauhallista kääntöä. Kehitteen kokonaismäärä oli 700ml ja kehitin yhden 120 filmin. Lämpötila 20 astetta. Tämän reseptin bongasin joltain tyypiltä flickristä. 3) Horisontti on tarkoituksella juuri ja juuri erottuva. Idea oli, että kallio kietoutuu meren ja auringon 'valotulvaan'. Oliko idea sitten hyvä, se on toinen juttu
Vs: Horisontti merellä Sommittelultaan mielestäni onnistunut otos. Itse myös toivoisin hieman selkeämpää rajaa horisonttiin. Menee varmaan hieman nipottamiseksi, mutta vaikka horisontti häviää, niin silti taitaa kaatua aavistuksen verran oikealle. Kuvassa tummien ja vaaleiden osien rytmittely on hyvä. Mutta kokonaisuus jää aavistuksen verran harmaaksi. Pikkasen lisää kontrastia ja aavistuksen verran vaaleampi, niin kokonaisuus olisi ollut hieman parempi. Lisäksi tuo taivas ehkä olisi kaivannut lisää kontrastia. Keltafiltteri tai lisävalotus taivaaseen toisi hieman potkua kuvaan. Kehitys lienee ollut periaatteessa osuva tuohon kuvaan, koska selvästi kuvattu kovassa valossa. Kontrastia loiventava kehitys toisaalta on ehkä osaltaan loiventanut pilvien ja taustan kontrastia, mitä jäin kaipaamaan. Yleensä loivahkon negan skannaaminen lienee helpompaa kun jyrkän. Käytännössä kehitys siis tukee myös digitaalista jatkokäsittelyä. Vaikka en zonea harrastakaan, niin mielestäni tuo kehitys sopii ainakin tähän ruutuun melko hyvänä kompromissina. Itse todennäköisesti kehittänyt normaalisti ja korjannut pimiössä lisävalotuksella. Photoshoppaamalla olisi jäänyt tekemättä
Vs: Horisontti merellä On kyl sävyt hallinnassa! Horisontin katoaminen ei vaivaa jos on näyttö kohdillaan, mutta vaivaa varmaan paperiprintissäkin huonolla valolla. Joten jos kuvaaja meinasi hukuttaa sen niin onnistui, muuten joutunee korjaamaan. Etualaa voisi harkita kaventavansa ensimmäisen tumman kuopan verran, mutta muutenhan sommittelu toimii erinomaisesti!