Oulujoen suistossa kivoja kuvauspaikkoja. Niitä on tullut kierreltyä niin Henriikan kanssa kuin ilmankin. Otoksia löytyy lisää Picasawebistä: http://picasaweb.google.com/seppo.hinkula/OulujokisuistoaHenriikanKanssaJaIlman#slideshow t. Seppo jk: vielä kaksi päivää ja 365 projektini on päätöksessään. Tänään tuli esille kuvat 363 / 365: http://seponvedos.vuodatus.net/
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Onko se elävä? Ei vaan: hyvin taitavasti tehty, kaikin puolin. Täytyy katsoa muutkin kuvat. Living Doll.
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa On paljon hyvää tuossa. Itseäni häiritsi (nätin mallin) hiuksien samaistaminen melkein samanväriseen valuvaan mutaveteen (jokin pieni maalaislähde (?) - romanttinen tausta-aihe sinänsä !) mutta kun huomasin sen, ei sekään ei enää häirinnyt vaan oli ihan kivasti pikanttia särmistä. Kuva on hieman liian söpö ja herkkä - ei siinä muuta valittamista. Varmaan löydän lisää marisemista kun katson oikein ajan kanssa. (Tapana katsoa kommentoimiani kuvia alsutavasti n. puoli sekuntia max. Siten palata niihin myöhemmin. Tämäkin on väärin -tiedän- mutta onko se myös rikollista ?) - E
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Miksi noiden Pyhän Lauri-Ismo-Sakarin -lähteen vasemmalla näkyvine pärskehattaroiden pitää olla näkyvissä ? Neliöksi vaan - koko maailma - samantien ! Mutta kyllä on aika kaunis kuva. - E Edit : Ei sittenkään neliöksi- huono ajatus. Rajauksessa on kuitenkin pieniä fiboja. Ei tietenkään tarvitse olla koulumaisesti rajattu - mutta joku hieman häiritsee. Palaan asiaan. - Ai niin : Omia mielipiteitä vaan tässä, ajatuksien siittiöitä - ei tarvitse kenenkään loukkaantua ... Mutta anteeksi - silti.
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Ei tarvi est pyydellä anteeksi. Eniten minua häiritsee se, että en huomioinut mallin suoristumista ja pään yläpuolelle jäi liian vähän tilaa. Sitä en alkanut kuvankäsittelyssä kloonaamaan, sitä ei taida kovin hevin tuollaiseen saada huomaamatta tehtyä.
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Kuvasa on vasemmalla tavallaan "turhaa tyhjää", niin sieltä kroppaamalla tasapaino muuttuu ja lähelle yläreunaa meneminen ei ota yhtä herkästi "havaintokynnykseen". (jos haluaa yrittää parannella, mutta ei mitenkään välttämätöntä). Pidin tuosta sävymaailman yksinkertaisuudesta ja hillitystä olemuksesta, sopii kuvan henkilön katseeseen oikein kivasti! Mukava kuva.
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa OK. Tossa yläpuolella olis tila "paikallaan" kyllä. Kloonaaminen vois näyttää -tosiankin- aivan kamalalta. Anna olla - ihan hyvä kuva !
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Sitä vasemman puolen lääniä mä tsiigasinkin (aiemmin) - mutta mietin että tarvitseeko sitä aina niitä kuvallisia perusoppeja noudatella. Ja sitten tarvittaisiin jo oikealle lisää tilaa ja hieman ylhäälle avaruutta (noi kävin mielessäni läpi). Kohta se (siis) olisi juuri se mainitsemani neliö. Mut lopulta : Mielestäni osa kuvista saa olla rajattu toisinkin .. Kuva on ok. Edit : Pari sannoo lissee ...
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Tulipa muistoja mieleen noista kuvista. Tuolla sitä 30 vuotta sitten lohia narrattiin. T Jukka
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Mulle ei toimi noi softit värit Muuten kuva on kyllä melko herkkä ja kiva.
Vs: Henriikka ja Oulujoen suistoa Vähemmän softeja on samalla reissulla kuvattuja siinä Picasawebin linkissä, esim. tämä allaoleva: <IMG src="http://shiphotos.kapsi.fi/365Days/361b_8309.jpg"]</IMG>