Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Raketit. Ja kuvaaminen.

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana pukki81, 28 Joulukuu 2007.

    Noniin... laittakaas vinkkejä ilotulituksen kuvaamiseen.

    Jalustalta asa 100 f8 bulbilla? Onko joku uskaltanut kokeilla käsivaralta?
     
  1. zenig

    zenig Member

    997
    0
    16
    Vs: Raketit. Ja kuvaaminen.

    muista taustat! Hienot raketit mustalla taivaalla näyttää oikeesti aika tylsältä, mut jos ne on jossain kontekstissa, niin..
     
  2. Vs: Raketit. Ja kuvaaminen.

    Jos kuva on tarpeeksi täynnä, niin ei siinä tarvi muuta näkyä ja riippuu tietysti tarpeesta ja käytöstä. Maisema silti yleensä plussaa.

    Jalusta ei ole pakollinen, mutta tuki on, jos meinaa useita sekunteja valottaa. Itse kuvasin alkusyksystä yhtä ilotulistusta hyvällä menestyksellä pitäen kameraa erään roskiksen päällä.

    Homma menee yleensä enemmän tai vähemmän arpomalla, kun ei voi tietää mitä paukkuja tulee ja koska, mutta monta kuvaa ja luovuutta ja järjen käyttöä.
     
  3. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Raketit. Ja kuvaaminen.

    No jaa... kyl jokin tuki olis hyvä olla, kuten fangio jo sano.... vaikka roskis. Liike-epäterävyys tuppaa kuvaa vaivaamaan vaikka kuinka yritäis. Ja se että jokatapauksessa aina myöhästyy, jos meinaa näkemäänsä kuvaamaan.

    Käsivaralta lauottu... ISO 400, aukko 1.4, aika 1/50sec, EV -1... Tuiskun alla Finlandiatalo.
    .... jaa ja tietty prommilletki pitäs ottaa ilotulitekuvauksessa huomioon  ;)
    <IMG src="http://wildkite.net/images/diary/_DSC8020_ilotuli_2007.jpg"][​IMG]</IMG>
     
  4. Vs: Raketit. Ja kuvaaminen.

    Joo, jostain syystä promillet usein kuuluu ilotulitekuvaamiseen. Tukeva jalusta ja harjoitus auttaa tähän, ettei sitten jälikäteen tunnu liian eksperimentaaliselta.
     
  5. Vs: Raketit. Ja kuvaaminen.

    Ei jalusta ole välttämätön. Esim tuossa räjähdekuvassa ei käytetty jalustaa: http://kameralaukku.com/forums/smf/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=3

    Ei myöskään bulbia eikä hattutemppua ;)

    Ei vaan, perusvinkkihän on bulbi,jalusta, lankalaukaisin, ja musta vaate, jolla peitellään lasi silloin kun ei räjähdä ja suljin kiinni kun tuntuu, että on tarpeeksi pauketta yhdessä ruudussa. 
     
  6. Vs: Raketit. Ja kuvaaminen.

    Eikös promillet ole tositaiteilijan kuvanvakaaja eli [%x10=IS]

    P.S. Tuo simos:n rakettikuva on tod.komea!