Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Fujifilm x100

Keskustelu osiossa 'Digikuvaus' , aloittajana Discordianist, 20 Syyskuu 2010.

    Vs: Fujifilm x100

    Nyt en ihan seurannut ajatustasi. Latasin linkin takaa suurimman tiedoston ja otin sen 100% versiosta kropin. Molemmat oheisessa kuvassa. Koko kuva on alle neljännes alkuperäisen tiedoston leveydestä. Kyllä minusta nuo ovat olleet siltä osin ok. (HUOM: klikkaa isoksi)
     
  1. Vs: Fujifilm x100

    Miksi olisi ? Kyllä ainakin tämän kuva sai ladattua:
     
  2. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Fujifilm x100

    Mähläsin jotain... Kyllähän tuo pokkarin korkean herkkyyden kuvaksi välttää vaikka kohinanpoisto taisikin olla aika kovalla.

    Musta-valkoinen kuva halailevasta parista metrossa oli kiva. Sellaisiin kuviin tämä kamera lienee tarkoitettukin ;-)  Ainakin minä ostaisin tämän vahvasti kutukuvausmielellä. Siksi hyvin toimiva automaattitarkennus ja yleinen toimintojen viiveettömyys olisivat tärkeitä asioita. Jopa tärkeämpiä kuin absoluuttinen kuvanlaatu. Missään tapauksessa en maksa pokkarista tonnia jos se ei ole käytettävyydeltään aivan huippua.
     
  3. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Fujifilm x100

    Nähtävästi. Yllättävää kyllä, ei ole tarkoitus, että sinä saisit ladattua toisten valokuvia nettiin. Sen kieltää laki ja sen kieltää myös Dpreview sivuillaan ihan selkeästi.
     
  4. Vs: Fujifilm x100

    Olet aivan oikeassa (vaikka tarkoituksena kuvilla onkin mainostaa uutta kameraa - mutta kuitenkin). My bad.
     
  5. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
  6. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Fujifilm x100

    Minua nuo tähänastiset mallikuvat eivät oikein vakuuta, en tiedä miksi, mutta ei.
    TJukka
     
  7. Vs: Fujifilm x100

    Japanissa maksaa edullisimmillaan noin 1005 €.
     
  8. Vs: Fujifilm x100

    Kohta kameraa saa, kun japanilaislla on nyt muutakin mihin pistää rahansa. Saas nähdä onko usa nyt ihmeissään, jos japanilaiset vetävät sijoituksiaan kotiin...
     
  9. Vs: Fujifilm x100

    mun mielestä testikuvat on teknisesti ihan jees. ainaki tollai silmämääräsesti
     
  10. Sampo

    Sampo

    48
    0
    0
    Vs: Fujifilm x100

    Tehdäänkö tuota japanissa?
     
  11. Vs: Fujifilm x100

    ..
     
  12. Markus Hautaniemi

    Markus Hautaniemi Active Member

    1 265
    0
    36
    Vs: Fujifilm x100

    <IMG src="http://www.finepix-x100.com/sites/all/modules/x100/content/images/x100/control_5.jpg"][​IMG]</IMG>
    [QUOTE>
    [/QUOTE]
    Lähde: http://www.finepix-x100.com/en/story/mechanical-2
     
  13. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Fujifilm x100

    On hieno asia, että tuhansien ihmisten kuolema ja kenties satojen tuhansien tai miljoonien katastrofi ei haittaa tyhjänpäiväisen retrokameran saatavuutta Euroopassa.
     
  14. Vs: Fujifilm x100

    sanoo jeesus.
     
  15. Vs: Fujifilm x100

    Mua ainakin harmittaa jos mä en saa mun suosikkikameraa vaan sen takia että aasiassa on joku vitun tsunami. Eikö ne voi peruuttaa sitä jotenkin?
     
  16. Vs: Fujifilm x100

    Mä taas mielelläni perun kaiken siksi että voidaan yhdessä tukea Aasiaa henkisellä voimauttavalla tasolla. Tehdään vaikka single? Nimeksi: "en osta kameraa" Ja sit lauletaan että:

    "en osta kameraa, se olisi korniaa, kun aasiassa on hätää ja ne tarvi makuupuseejaa, eikä kameroitaa, on hyvä ettei niillä kauppa käy, voivat keskittyy makuupusseeihiiin. Tai vaikka ottaamaan selvää, miten suomalaiset siellä voi, kun ei niihin saada yhteyttää, ne kuitenkin ovat tärkempii kuin paikalliseet."
     
  17. Vs: Fujifilm x100

    ..
     
  18. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Fujifilm x100

    On teillä jutut... Hyvä kotikasvatus estää heittäytymästä mukaan :-/

    Sendaissa jossa nyt oli paha tsunami, taitaa olla myös Nikonin tehtaat. Fujista en tiedä muuta kuin, että se on vuori.