Vs: Fuji X-T1 Tyytyväinen ollut kameraan. Mistä vielä täällä ole ollut mainintaan, on tuo WIFI toiminto. Toimii hyvänä kaukolaukasimena, itsellä kännyllä(anroid) ja tapletilla(ipad)
Vs: Fuji X-T1 Ai katos vaan, noista onkin vaan X-M1-mallissa wifi ja tilttaava näyttö? Itse asiassa tuo on aika iso ero halvemman mallin puolesta...
Vs: Fuji X-T1 Mutta onko niissä kaikissa tuo kauko-ohjaus vai onko näissä halvemmissa malleissa ainoastaan kuvien lähetys?
Vs: Fuji X-T1 Mulla kokemusta vain X-T1:n kauko-ohjauksesta, joka on oikeasti toimiva. Kandee lukea kys. mallin teknisistä tiedoista toimiiko langaton ohjaus. Epäilen että vain tiedostojen siirto. http://www.fujifilm.eu/fi/tuotteet/digitaalikamerat/kamerat-vaihdettavilla-linsseillae/model/x-m1/features/wireless-connectivity-45/
Vs: Fuji X-T1 Mistäköhän saisi ostaa Silky Pix master CD-softalevyn. Ei tullut käytetyn kameran mukana, joten Raw't jää aukaisematta. Netistä saa ilmeisesti vain ladattavan ohjelman.. Mutta miten nuo kolme eri versiota poikkeavat toisistaan? Mieluummin ostaisin joltain uppgradattavan cd'n. Vai onko noi jotenkin sidottu kameran valmistusnumeroon?. terv M
Vs: Fuji X-T1 Tuo kaukosäätöominaisuus on ainoastaan noissa kalliimmissa malleissa. Näissä M1- ja E1-halpismalleissa ei ole kaukosäätöä. M1-mallissa on kuitenkin Wi-Fi:llä toteutettu tiedonsiirtomahdollisuus kuvien siirtämiseen kamerasta. Harmi. Tethering-kuvaus on tätä päivää...
Vs: Fuji X-T1 Minä kaipasin Olyyn pelkkää kuvansiirto-ominaisuutta heti kuvanoton jälkeen, ei onnistunut ilman tabletin näpelöintiä, kauko-ohjaus onnistui helposti mutta silloin kameran napit oli pois pelistä. Tasan ei käy onnen lahjat.
Vs: Fuji X-T1 Uusimassa Fuji X Magazinessa tarinaa, että tämänkuun 18 päivä, tulisi uusi 3.0 päivitys X-sarjan kameroihin. (en muista kaikkia malleja)
Vs: Fuji X-T1 Kiva on kyllä tämä fuji, nyt kun parin kuukauden aikana tullut vähän tutuksi ja oppinut kameran toimintaa. Sitä kautta on tullut kustomoitua esim. näyttö omiin tarpeisiin sopivaksi, eli lähes kaikki paitsi varsinainen kuva veks, koska esim. kameran valotusautomatiikka on niin varmatoimista.
Vs: Fuji X-T1 http://www.dpreview.com/articles/1331072850/fujifilm-offers-silver-x-t1-and-firmware-update X-T1 Graphite Silver edition on käsittääkseni jo valmiina noi ominaisuudet. Perus X-T1 päivittyy nyt samoille spekseille.
Vs: Fuji X-T1 Ei koske kuin harvoja ja valittuja - "Major firmware update and PC Tethered Shooting Software planned for FUJIFILM X-T1; updates coming for FUJIFILM X-E2, X-E1, X-Pro1 and X30" - päivitettävät ominaisuudet vähenevät vasemmalta oikealle.
Vs: Fuji X-T1 3.0 päivitys asentui helposti ja nopeasti. Täytyypä aloittaa ominaisuuksiin tutustuminen.
Vs: Fuji X-T1 Muotikuvausta x-t1:llä. Itse pidin kanssa fujista studiossa, kun kuvasin sillä. T Jukka
Vs: Fuji X-T1 Joko hukkasit fujin ? Uusin ohjelmisto sisällä ja toi elektroninen suljin tuntus olevan ok ominaisuus. Vaikka en mitenkään isoäänisenä pitänyt aikasemminkaan tätä. Mut kovassa valossa 1/32000 sec. on ok lukema. Pitää tutustua ajan kanssa noihin muihin juttuihin, onko siellä sit mitään mulle olennaista.
Vs: Fuji X-T1 On tullut väijyttyä X-T1 suuntaan. Rajala myy tuota pakettina, runko, linssi ja akkukahva. Menettääkö runko hyvän ominaisuutensa pienenä näppäränä runkona akkukahvan myötä? Käytettynä näitä ei juurikaan tunnu liikkuvan, liekö merkki että tykätään. papa
Vs: Fuji X-T1 Fujifilmin pakettihinnoittelu on aika tempoilevaa. Esimerkiksi tuo tuplazoomitarjous on varsin edullinen verrattuna erilliskomponenttien hintoihin, koska siinä saa toimivan järjestelmän haluamallaan etsimellä (takatöllö tai takat.+evf) joko 550 tai 750 eurolla.
Vs: Fuji X-T1 Jos tykkää kuvata pystykuvat lisäkahvaa käyttäen, niin varmaan ok. Mutta ei se enää ole ns. pikkukamera sit. X-T1 on yllättävän hyvä pelkkänä runkona (omaan käteen). Hyvä grippi/ote. Itse lisäsin tällaisen arca-swiss yhteensopivan levyn pohjaan, joka teki rungosta ~10mm korkeamman ja antaa just sopivasti tukea pikkurillille. Päätyosan poistin tarpeettomana. Ns. pystykahvaa en itse kaipaa. Vähän noit on käytettynä myynnissä, se on totta.