Vein vanhoja 6x6 mv negoja paikalliseen liikkeeseen skannattavaksi, kaveri kyseli, että millä tarkkuudella, 300dpi vai 600dpi (korkein olisi ollut 1200dpi) ja tiedostomuodoksi JPEG? No, ekaa kertaa kun olen tällaista tilannu, joten sanoin, että 600dpi ja JPEG on ok. Tarkoitus on saada tehtyä korkeintaan A4 kokoisia kuvia 60-luvun Imatran ajoista. 1. Oliko valinnat oikeita? 2. Ei keskusteltu hinnasta, mutta minkälaista kustannusta voin odottaa n.30:stä 6x6 negasta? Liikkeessä oli ruuhkaa ja pääsin tavallaan "väliin" tekemään tilausta ja homma meni vähän hosumiseksi
Vs: MV 6x6 skannaus fotoliikkeessä Netin kuvapalvelut haluavat esim 245 ppi:n resoluution tulostuskokoon, jolloin 600 ppi skannauksen pidempi sivu riittää 12 cm kokoon. Valokuvalaadussa ei omalla tulostimella kannata juuri mennä 180 ppi alle, jolloin pidempi sivu olisi noin 17 cm. -p-
Vs: MV 6x6 skannaus fotoliikkeessä Kiitos Pekka, nyt on vaan niin, etten oikein ymmärtänyt sanomaasi. Eli kysympä toisin, saako 600dpi (eli dot per inch vai onko se ppi, eli point per inch vai jotain ihan muuta) laadulla skannatusta 6x6 kuvasta tulostettua kohtuu laatuisen 20x20cm kuvan? Entäpä tuo JPEG formaatti? Niin ja ne normaalitason kustannukset, maksaako 1€ vai 10€ kpl?
Vs: MV 6x6 skannaus fotoliikkeessä Jos sulla on nega 6cm x 6cm joka digitoidaan 600dpi tarkkuudella, tästä voidaan tulostaa kuva 300dpi tarkkuudella kokoon 12x12cm. Jos haluat esim. kokoon 20x20cm tehdyn vedoksen pitää tarkkuus olla luonnollisesti isompi kuin tuo 600dpi. Tai sitten kuva interpoloidaan isommaksi jälkikäteen koneella, mutta yksityiskohtia tämä ei tuo lisää kuviin.
Vs: MV 6x6 skannaus fotoliikkeessä No noin minäkin sen laskisin, eli jos tulostustarkkuudeksi riittää 200dpi, niin 6x6 negasta saisi 18x18 kuvan. Sitten tulee mieleen noitten vanhojen negojen natiivitarkkuus, eli jos filmi on kohtuu hidasta ja kamerana jokin halpa 6x6, niin objektiivin piirtikyky lie se rajoittava juttu. Oletetaan, että piirtokyky on vaikka luokkaa 25 linjaa millille, solloin 6cm matkalle mahtuu 1500 linjaa ja tuumalle 635 linjaa joka vastaa minun ymmärryksen mukaan 635dpi:tä, vai pitäiskö dpi arvon olla suurempi kuin linjaluku? Vanhoista halvoilla kameroilla otetuista negoista ei kai n.20cmx 20cm isompia kuvia kannata tehdä - vai?
Vs: MV 6x6 skannaus fotoliikkeessä Vanhojen rullafilmikameroiden objektiivien piirron suhteen voin kertoa, että käytännössä noin 25 linjaa millille pätee (täydellä aukolla) johonkin kaksilinssiseen akromaattiin - keskellä piirto on tietysti parempi. Jo tripletit voivat olla hyvinkin teräviä. (Itse skannailen tässä 60- vuotiaalla Ikontalla ottamiani Kreikan kuvia...)
Vs: MV 6x6 skannaus fotoliikkeessä No nyt hain skannatut kuvat, tuskin tärähtäneistä negoista tuon parempia olisi saanut, pehmeiksi menee juurikin n.18x18 koon yläpuolella. Maksoivat sitten 1€ kpl.