Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Radioaktiiviset kamerat

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana mikkvirt, 6 Elokuu 2017.

  1. mikkvirt

    mikkvirt Member

    169
    3
    18
    Niin en tiedä onko tästä jo ketjua mutta säteileviä objektiivejahan on ainakin Canonilla ja Yashicalla. Mulla on Yashica Electro 35 GS, onko kellään tietoa mahtaako tuonkin objektiivi / tähyslasi säteillä?
     
  2. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Tähyslasia tuossa ei ole lainkaan, vaan sellainen on peilikameroissa. Englanniksi focusing screen.

    Ainakaan äkkiseltään en löydä mainintoja 45mm f/1,7 Color-Yashinonin radioaktiivisuudesta, enkä myöskään että toriumpitoista lasia olisi käytetty etsimessäkään. https://www.google.fi/search?q=radioactive+yashica+lenses&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=UCOGWe3iMfHk8Afal4HQDQ Toisaalta onko satuttu mittamaan luotettavalla säteilymittarilla kaikkia?
     
  3. FED-kameroista tutuissa Industar -linsseissähän on lasissa käytetty lanthaniumia joka on marginaalisesti radioaktiivista.
     
  4. Tein itse aikoinaan testejä Kameroilla jossa oli radioaktiivinen Linssi tai tähyslasi (en muista valmistajia.) Eteen kun laittoi UV suotimen niin linssien säteilemät alfahiukkaset pysähtyvät kuin seinään säteilymittarilla testatessa. Tähyslasi on sitten toinen juttu, Ainakin Ebayssä on ollut ajoittain myynnissä erittäin pieniä UV-suotimia mm. kännyköihin yms.

    -Vesku
     
  5. m-kooteevee

    m-kooteevee Well-Known Member

    576
    966
    93
    Jos tähyslasi säteilee alfahiukkasia, niin sillä on tuskin mitään merkitystä. Alfasäteily ei mene edes ihmisihon pintakerroksesta läpi, joten se varmasti jää sinne peilikoteloonkin sitten piiloon.

    Alfasäteilijöistä noin yleensä on ihmiselle vaaraa vain, jos niitä sattuu popsimaan ja ne vielä jäävät elimistöön. Muutoin ovat pääpiirteittäin harmittomia. Puhumattakaan siitä, että suurin osa noista radioaktiivisista aineista, joita optiikassa on käytetty, ovat hyvin heikkoja säteilylähteitä (= pitkä puoliintumisaika, säteilevät pitkään mutta hyvin vähän).