Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Hienoa. Just tollasta sen pitäis olla. Odotan innolla kuvia. Aattelin laittaa joko Kowaan tai Solidaan filkan ja mennä huomenna aamusella kuvaamaan rullan pois. Sellanen fiilis on nyt. Mutta kumpaan laittais...siinäpä pulma.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Eilen kehitetty filkka on tänään pussissa. Katsotaan jos jaksais skannailla. Mulla ei tällä 6x9 ole suurennuskonetta eli pinnakkaiset tai skannit vaan pitää tehdä.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Mamiya 7:n muovisuudesta. Siinähän on metallirunko, päällä toki muovia, mutta kokemukseni mukaan oikeissa paikoissa vain painon säästämiseksi. Kyllä on minun mielestäni käsittelyssä vika jos siitä "osia putoilee" (Ken Rockwell). Luotettavampi on ainakin minulla ollut kuin M -sarjan Leica, vaikkei toki kaikilta osin voi täysin mekaanista ja osin sähköistä kameraa verratakaan. Vertailukelpoinen osa on ainakin mittaetsin, jota ei ole tarvinut Mamiyassa säätää 9v aikana kertaakaan. Loistava kamera, "pistemittaria" myöten. Minkä tahansa polttovälin objektiivit siihen valitseekin, loistavia ovat kaikki! Niko
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Katteeksi käy tuommoiset kuvaussessiot... Tuollaisia olisi mukava toteuttaa, kun vain saisi suostuvaisia kuvattavia...jos ilkeäisi kysyä. Pitäisi kait olla tunnettu valokuvaajana, niin olisi helpompi. Muuten, Teemalla oli hieno dokumentti Latvialaisesta valokuvaajasta Inta Rukasta, jonka sessiot oli juuri tuon kaltaisia ja hienoja kuvia otti. Vei vielä kuvattavansa näyttelyyn katsomaan tuloksia. Kari
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Joo, Inta Rukalla on hienoja kuvia. Eilen kävin ensimmäisen session ja oli kyllä mukavaa. Talo oli maalla, mäen huipulla, 166 metriä meren pinnan yläpuolella. Oli kyllä mukava reissu. Mukana oli heidän lapsenlapsensa, joka oli minulle entuudestaan tuttu. Joimme kahvia tunnin, kuvasin 15 min ja sitten taas sohvalla istumista ja juttelua. On mukavia nuo ikäihmiset, voisin kuunnella heidän tarinointiaan koko ajan. He osaavat jotenkin kertoa muistelunsa niin taitavasti ja heidän elämänasenteensa on oikeanlainen. Negat näyttivät ihan hyvälle, kehitin viime yönä ja skannasin digikameralla aamulla. T Jukka
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Tänään Kowa Six kameran kanssa metsässä. Kuhan ei työt häirittis niin kerkiäs filkan kehittää ja sais kuvia esille.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Eikös siellä ole tuon enempää lunta? Hienon näköistä meininkiä. Kova ja Kowa
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Kaikki on sulannu. Hiukan satoi räpäskää mutta ei edes maata valkoiseksi tiellä saannu, sekään sade.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Se on villistä lännestä. Lumikaan uskalla maahan asti sataa.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Chuck Norriskaan ei uskalla tulla Pohjanmaalle. Vaikka pystyy tähän
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Koskaan ei saa sanoa ei koskaan. Norrisilla saattaa olla pohjanmaalla ystäviäkin.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Juke, jalustan kaikki jalat täysin auki on tukevampi kuin jalat hieman sisäkkäin ja keskiputki hieman nostettuna, eli laske tuo keskiputki kokonaan alas niin saat vielä skarpimpia kuvia Kowalla.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Jukevuuden olemus: Älä käy mulle neuvomaan! Tai näytä mieluummin se vaikutus kuwista. (Oho, parit kummat typot! =)
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Mirroredin olemus: Katson peiliin, olen aina oikeassa!! Olen myös oikeuden ylin tuomari ja siinäkin aina oikeassa! (Oho, typoja jukkikselta ;-) ;-] Nyt odotellaan Jukkiksen olemusta ;-/
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) No hei hei hei mies. Ihan oikeesti, tuossa on toi jalusta olalla. Ja sitten mulla on Facessa toinen kuva...ai niin sä et oo mun ystävä, ethän sä sitä nää....no jokatapauksessa siellä on kuva missä mä otan kuvaa tolla. En oikeesti ota kuvaan vaan se kuva on suurta teatteria. Joo tiedetään jalustan tukevuus asiat. Mä joskus otin kantohangen päällä kuvia pitkällä valotusajalla revontulista. Suurin osa meni pieleen kun en tajunnu että se hankihan kelluuaa ja heiluu lumen päällä eikä ole millään muotoa tukeva vaikka siltä se tuntuiskin. Ja tälläsellä valolla ei paljoo jalustaa tartte. Se on vaan hyvä lisä kun kuiluetsimellä katsoo. Tiedoksi vaan Markulle ja Mirrorr...en mä osaa ees kirjottaa tota nimee oikein. Kummia hemmoja kun tulee sotkemaan hyvät ketjut.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Useimmiten väärässä? ;D Juke, en käy Facessa + jalusta on olallasi (sokeaksiko minua luulet?) hyvä kuva btw. Itte sotkette ketjunne, te kummat.
Vs: Filmikamojen hehkutusta, rehellisesti (ketju) Mun täytyy myöntää, että yritin totaalisesti sotkea tämän ketjun, mutta Juke mut paljasti ))