Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ernst Leitz ja juutalaisvainot

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana SakkeM, 19 Maaliskuu 2009.

  1. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Toisessa ketjussa esille tullut Ernst Leitzin sota-aikainen toiminta  juutalaisten hyväksi alkoi kiinnostaa.  Laittelin mailia asiasta väitöskirjaa tekevälle rabbille ja sain aika  paljon viitteitä. Laitan otteen mailista tännekin, jos joku (Piilis ainakin) sattuu kiinnostumaan aiheesta.  Uusimpia kirjoja on saatavana, ja viestissä mainitun pdf:n saa minulta, jos laittaa mailia.


    Lainaus:
    " Unfortunately, I had to disassociate myself from the 'Freedom Train' booklet that is
    mentioned many times on the internet. The editor, without my permission, introduced
    many errors to my essay text not to mention his own unsubstantiated embellishments
    and unattributed opinions.  That is why that publication is unobtainable. 

    Nevertheless, I attach a pdf file which has the correct version of my essay. I'm
    happy for you to send it on to anyone whom you think will be interested.

    You should also go on to the Financial Times (UK) website for an excellent article
    about my research by Mark Honigsbaum that appeared on 3 February 2007. In February
    2007, good articles also appeared in Le Monde and Die Welt, for example.

    My children's book, 'Elsie's War', is on the same subject and you can order it via
    the Amazon website.

    There is a book published recently in Germany called 'Ernst Leitz II, Der
    Wegbereiter der Leica'. It contains a short essay that I wrote concerning additional
    people who were helped by Leitz during the Shoah. This book can be ordered directly
    from the publisher, www.heel-verlag.de

    An important book was just published in Germany and is the best account so far of
    altruism at Leitz.  It is called 'Ernst Leitz, Ein Unternehmer mit Zivilcourage in
    der Zeit des Nationalsozialismus'.  This book is edited by Dr Knut Kuehn-Leitz  and
    reflects our continuing close partnership in this research.  The publisher's website
    is  is www.cocon-verlag.de  The 1/2007 issue of European Judaism (UK) contains an
    account in English fairly similar to the CoCon-Verlag book. 

    This research continues and is the subject of my PhD thesis that I am writing at
    University College London (UCL).

    All best wishes from London,

    Rabbi Frank Dabba Smith"
     
  2. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    Pliispliis, laita mulle toi pdf mailitse? Mahtaiskohan tuon .pdf:n saada laittaa julkiseen jakoon?
     
  3. Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    Lueskelen tuota FT:n mielenkiintoista artikkelia. Olisin myös kiinnostunut lukemaan pdf:n jos sen saa meilitse [ mab (ät) iki.fi ]

    Danke schön,
     
  4. Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    Ne on kaikki kasassa, yhdessä mapissa. katsotaan mitä Sakke M saa aikaiseksi, itse olen kiinnostunut julkaisemaan oman perheeni häppeninkejä Leican parista. Toi "Mun MP #302" on aika hyvä, ja jatkoa on siihen tullut, sillä robert schönherr eli tukholman leica kauppias on mainio jäbä suomalaisine vaimoineen. sillä on paljon leica triviaa, ihan ruotsin armeijan leicoista, ilmakuvaus kameroihin jollainen joutui Victor hasselbladin näppeihin, ja "rest is Histoy" ,herra schönherr on ollut aitiopaikalla. tarinai ei tähän lopu: Syy miksi SA kuvasi contaxeilla eikä leicoilla, niinkuin melkein kaikki muut armeijat II mailmansodassa, on itseasiassa ihan sattuman tulosta. Tiputetaan helmi tähän:  Risto Orko, tuo Suomifilmin voimahahmo, oli tietenkin otettu Leni Riefenstahlin Olympialeffasta Berliinin 1936 kisoista (oliks se "tahdon voitto"??). Orko päätti näyttää että ei meillä olla sen huonompia, kun jopa urheilijoistamme saattaisi saada aika hyviä voittoshotteja vuoden 1940 Helsingin olympialaisissa. No kisat meni miten meni, yksi Georgialainen Mulkkupää meni mokaamaan hienot bilet.Kisoja varten Orko aikoi mobilisoida parhaat leffakamera operaattorit ja stillifotarit, aina Pietisistä ja Runebergin faijasta senaikaisiin lehtikuvaaja hemmoihin. (osvald hedenström jne). kuningas ajatus olisi että leffa olisi paitsi elävää, myös pysäytettyä kuvaa... No, aiheeseen: orko lähti saksaan hankkimaan kalustoa, Arrille, tietty ja sitten leicalle. Siellä katsotiin vähän nenänvartta pitkin suomalaista "maajussin oloista " kaveria ja sen ostoslistaa, kun piti noin kymmenelle kuvaajalle saada "täysi outfit".
    Orko muutti mielensä, muisti että SF:n pääkuvaaja Erkki Majava (delas jatkosodassa) oli Contax/Zeiss miehiä. Eli Zeissille, siis. OK kymmenen kaverin kamat, olympia sonnarit (1936 sensaatio) peiliboksisa, valovoimaiset normaalit, 2.8/35mm Biogon-jopa 28mm Ww.tessar  oli ennenkuulumattomia ilmaisukeinojen laajentajia siihen aikaan. No mitä sitten tapahtui? Tuli isot rähinät. Tilattiin vähän Astro Berliinin linssipajalta 800 telejä ja kuvailtiin muitten hommien ohella suoraan linjoilta neukkujen keskityksiä, panssareiden sarjanumeroita myöten...  Sodan jälkeen oli Contaxit aika tasaraha, mutta kake tannerilla on niistäkin hyvä tarina...
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    Heitin noi linkit vain, jos joku sattuu kiinnostumaan.

    Minulla on nyt niin monta projektia vireillä, etten ehtisi kohtakaan, ainakaan pariin vuoteen,  syventyä tähän.  Jos pyhä-ja arkipäivien suhde menisi kalenterissa toisin päin, 6/1 eikä 1/6, niin maailmahan olisi täynnä mielenkiintoisia juttuja tutkiskeltavaksi.
     
  6. Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    Eihän toki. Triumph des Willens vuodelta 1935 kertoo samaisen vuoden puoluepäivistä. Upea leffa ja esitetty hiljattain useampaankin kertaan sekä Elokuva-arkistossa että Goethe-Institutissa. Olympia vuodelta 1938 taas kertoo nimensä mukaisesti Berlinin kilpailuista 1936 ja jakautuu kahteen osaan: Ferst der Völker sekä Fest der Schönheit. Upea sekin.

    T. Kerkko
     
  7. Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    Isänmaan puolesta henkensä antanut Majava oli kerrassaan innostunut uusista kinofilmikameroista ja kirjoitti aiheesta mainion teoksenkin: Pienkamera ja sen käyttö, WSOY 1943. Toinen yhtä palavasti kinareista innostunut mies oli sitten FM Vilho Setälä. Aikansa uusien tuulien fanaatikkoja, myönteisesti.

    T. Kerkko.
     
  8. Vs: Ernst Leitz ja juutalaisvainot

    kerkko: Kumpikin kirja on mun näpeissä tätä kirjoittaessa. majava varsinainen virtuoosi ! suurin osa tekstistä aivan tätä päivää ! filkkakin on muuttumassa takaisin Agfaksi ! (123Prolabin kädenojennus nykyharrastajille)