Vs: Elämänkerta Taitaa olla auringon kultaamat vuodet lopuillaan ja synkemmät ajat edessä. Nyt kun lopettaisi lukemisen jäisi hyvä mieli.
Vs: Elämänkerta Ajatuksia herättävä ruutu. Mutta onko kuvan nimessä tarkoituksella kirjoitusvirhe, miettikääpä sitä?
Vs: Elämänkerta Saivarteluahan tämä, mutta todettakoon kuitenkin mitä mieltä esimerkiksi Gummeruksen uudessa suomen kielen sanakirjassa ollaan: elämäkerta: kirjallinen kuvaus jonkin henkilön elämästä ja toiminnasta elämänkerta: po. elämäkerta
Vs: Elämänkerta No mitä "ajatuksia" ? Edit: Että tuollainen kommentti ei tarkoita siis yhtään mitään. Ei mitään. Yhtä tyhjän kanssa. Ja jos ei ole mitään sanottavaa niin... Vituttaa. Paskaa.
Vs: Elämänkerta Voi v Est sun kanssa Mielestäni kuvaaja on onnistunut, jos kuva saa katsojan ajattelemaan. Ajatuksia joita kuva herättää, minussa: - Elämä alkaa ja loppuu tiiviisti - Keskivaihe on väljempää, vaikkakin siinä on tiiviimpiä vaiheita - Uusi lehti elämässä on kääntymässä - Tarkoitus ei ole kertoa sisältöä (hyvä syväterävyys valinta) - Epäsymmetriaa joka kuitenkin toimii. En ala filosofoimaan, jokainen suorittakoon sen prosessin itsetutkiskelun kautta.
Vs: Elämänkerta Miksi kuvat nimetään? Jos nimetään, niin nimeä on mielestäni lupa tarkastella samankaltaisesti kuin kuvaa. Kuvassa saatetaan arvostella epäterävyyttä, vaikka kaikki muu on kohdallaan. Nimessä saatetaan arvostella oikeakielisyyttä, vaikka kaikki muu on kohdallaan. Ja sitten on asia erikseen nämä väärin nimetyt kuvat: kaisla p.o. ruoko.
Vs: Elämänkerta Ensin insinööri-isäni perintönä kummallistelin joitain jpg tiivistyksiä, mutta eihän siitä ollutkaan kyse. Siis se teksti tuolla. - Jos tuolla tekstillä kuvassa on merkitystä, sanalla, lauseella, niin tee se terävänä. - Jos tuolla sivuilla ei ole merkityksellistä tekstiä, vaan kirja on avoin, niin näytä se. Tuollainen epäterävä/epämääräinen teksti on katsojalle kauhistus. kapa
Vs: Elämänkerta Ei, tekstin ei ole tarkoitus näkyä eikä sillä ole merkitystä tässä kuvassa. Siitä syystä en juuri tekstiä näyttänyt. Omasta mielestäni se ei ole kauhistus joten näin sen näin ja kuvasin
Vs: Elämänkerta Nyt ei ihminen ymmärrä, mistä teksteistä on kyse. Kuvassa ei ole nähtävissä häivettäkään mistään teksteistä.
Vs: Elämänkerta Kyllä aukeaman vasemmalla puolella sivulla on erotettavissa mustaa valkoisella ja siihen keskittyy ainakin mun huomioni ja tekisi mieli jotain sieltä lukea, mikä ei tietenkään onnistu. Sommitelmakin ohjaa huomiota ehkä tuohon kohtaan.
Vs: Elämänkerta Silmälasivärkkejä suosittelisin ihmiselle. Tai sitten syventymistä enemmän kuvaan. Tuossa kuvassa oli aineksia, mutta mielestäni tuo teksti/ei teksti pilasi sen. Jompi kumpi, Maru? kapa