Maailmankuulu luontovalokuvaaja James Balog luennoi Viikissä torstaina 29. lokakuuta klo 13.00-15.00 Infokeskus Koronan luentosalissa 2, osoitteessa Viikinkaari 11, viimeisimmästä suurhankkeestaan. Hänen Extreme Ice Survey http://en.wikipedia.org/wiki/Extreme_Ice_Survey -projektinsa kuvaa taiteen keinoin jäätiköiden dramaattista kutistumista. THE ART AND SCIENCE OF VANISHING GLACIERS Luennon yhteydessä nähdään Balogin lyhytelokuva jäätiköiden sulamisesta. Balog on kuvannut ajastetulla sarjakuvauksella (time lapse -kuvaaminen) jäätiköiden kutistumista 18 eri paikassa mannerjäätiköillä. Time lapse -kuvauksessa yhdistyvät video- ja valokuvauksen tehokeinot. Sen avulla päiviä tai viikkoja kestäviä luonnonilmiöitä voidaan esittää animaationomaisesti. Balog on palkittu yhdysvaltalainen valokuvaaja, jolla on myös eräoppaan sekä geomorfologin koulutus. Vuonna 2008 hänet valittiin Pohjois-Amerikan vuoden luontokuvaajaksi. Hänen töitään on julkaistu arvostetuimmissa luontolehdissä ja esitetty museoissa sekä gallerioissa ympäri maailmaa. Balog yhdistää töissään tieteellisen taustansa luovasti kuvalliseen ilmaisuun. Hänen missionaan on saada ihmiset näkemään, ajattelemaan ja lopulta käyttäytymään toisin. EIS Team - Extreme Ice Survey Extreme Ice Survey - Wikipedia http://photography.nationalgeographic.com/photography/photographers/photographer-james-balog.html Tervetuloa paikalle katselemaan ja keskustelemaan. Kuulijoilla on mahdollisuus esittää myös kysymyksiä James Balogille. Tilaisuus järjestetään englanniksi. Balogin esitys on ensimmäinen Yhdysvaltain suurlähetystön neliosaisessa Energy and Environment -luentosarjassa, jonka aiheena on ilmastonmuutos Yhdysvaltain näkökulmasta.
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Nokian Viikissä ei ole tuollaista katua. Hervannastakaan ei löytynyt Viikinkaarta. Onko tämä Oulussa vai missä?
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Ei. Oulussa sama tyyppi on paria päivää aikaisemmin MAAILMANKUULU LUONTOVALOKUVAAJA JAMES BALOG LUENNOI YLIOPISTOLLA 27.10.2009 Luontovalokuvaaja James Balog luennoi viimeisimmästä suurhankkeestaan 27.10.09 klo 14.15–16.00 salissa IT115 (osoite Rakentajantie 3, Linnanmaa). Luento on osa Yhdysvaltain suurlähetystön luentosarjaa ”Environment and Energy” ja tilaisuuden avaa USA:n suurlähettiläs Bruce Oreck. "Näe, ajattele, muuta käytöstäsi” - Tiedettä ja taidetta yhdistävä projekti havainnollistaa jäätiköiden katoamista. James Balogin Extreme Ice Survey (Extreme Ice Survey - Wikipedia) -projekti kuvaa taiteen keinoin jäätiköiden dramaattista kutistumista. ”THE ART AND SCIENCE OF VANISHING GLACIERS” -luennon yhteydessä nähdään Balogin lyhytelokuva jäätiköiden sulamisesta. Balog on kuvannut ajastetulla sarjakuvauksella (time lapse -kuvaaminen) jäätiköiden kutistumista 18 eri paikassa mannerjäätiköillä. Time lapse -kuvauksessa yhdistyvät video- ja valokuvauksen tehokeinot. Sen avulla päiviä tai viikkoja kestäviä luonnonilmiöitä voidaan esittää animaationomaisesti. Balog on palkittu yhdysvaltalainen valokuvaaja, jolla on myös eräoppaan sekä geomorfologin koulutus. Vuonna 2008 hänet valittiin Pohjois-Amerikan vuoden luontokuvaajaksi. Hänen töitään on julkaistu arvostetuimmissa luontolehdissä ja esitetty museoissa sekä gallerioissa ympäri maailmaa. Balog yhdistää töissään tieteellisen taustansa luovasti kuvalliseen ilmaisuun. Hänen missionaan on saada ihmiset näkemään, ajattelemaan ja lopulta käyttäytymään toisin. EIS Team - Extreme Ice Survey http://photography.nationalgeographic.com/photography/photographers/photographer-james-balog.html Tervetuloa paikalle katselemaan ja keskustelemaan. Kuulijoilla on mahdollisuus esittää myös kysymyksiä James Balogille. Tilaisuus järjestetään englanniksi.
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Sysmäläinen taviskin tajuaa, että Viikki on jossain stadissapäin...
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä http://www.helsinki.fi/teknos/opetustilat/viikki/vk11/default.htm salissa 2 on sitten vain 125 paikkaa.
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Vittu että jotkut jaksaa ;D Piti oikein tarkistaa postauksen päivämäärä.
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Joo, mutta kyllä se on niin, että tapahtumiin ja näyttelyihin kuuluu laittaa täydellinen osoite, vaikka kyse olisi eduskuntatalosta.
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Joo, virnuiluahan tuo on niille, jotka eivät viitsi kaupunkia laittaa kun "sehän on tietty stadissa" : Vähän samaa kun jos ei kameran merkkiä ole mainittu jos halutaan myydä tai ostaa jotain niin voi olettaa sen olevan Canon, eikö niin? Tällaisia ilmoituksia on muuten oikeasti aina silloin tällöin ;D ;D ;D
Vs: James Balogin Ilmastoasiaa ja valokuvia 29.10 Viikissä Oli muuten mahtava esitys. Paitsi että tyypillä sana hallussa, huikeita kuvasarjoja, oikeistaan videoita, SLR otettuna.