Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Hitto kun on hyvin tarkennettu, syväterävyys tuo henkilön hyvin esille kuvaan. Paljonko oli pakkasta kuvaushetkellä? Öh, saanen vielä tiedustella polttoväliäkin...? Toi on talvifillaroinnin varjopuolia, hengityshöyryt estää ainakin itsellä tehokkaasti ajolasien käytön huurtumisen vuoksi, ja ilman niitä silmäripset jäätyy. Hyvä kuva kyllä!
Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Kiitos, tuossa oon exiffit, pakkasta oli jotain 20 - 25 välissä. Kameran valmistaja: NIKON CORPORATION Kameran malli: NIKON D3 Linssi: 70.0-200.0 mm f/2.8 Kuvan päiväys: 2011-02-18 Polttoväli: 98mm (35mm ekvivalentti: 98mm) Tarkennusetäisyys: 2.24m Aukko: f/8.0 Valotusaika: 0.0040 s (1/250) ISO-arvo: 200 Valotuksen korjaus: -1.00 EV Mittaustapa: Matrix Valotus: Tila (Auto) Valkotasapaino: Auto Salama välähtänyt: Ei GPS-koordinaatit: undefined, undefined
Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Tattista, katselinkin kuvaa ja ajattelin että pidemmällä polttovälillä otettu.
Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Nää exif tiedot on kyllä hauskoja. Minä opin näistä monesti paljon enemmän kun mistään muusta....matkimaan tietty....sitenhän se lapsi oppii. Juu tämmöistä tarkoitin, Fillarimiehelle.
Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Höh, lähinnä tuosta käytetystä polttovälistä olin kiinnostunut, kuvan syväterävyys herätti mielenkiinnon. Juu, kyllähän näistä tietty jotain jää korvan taaksekin ;-)
Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Hankkikaa EXIF reader selaimeenne niin tarvitse kysellä tällaisia. =) Googlella löytyy lukuisia ainakin firefoxille.
Vs: Fillaroitsijan kuuranaama Lienee oletettavaa, että histogrammi ei kuulu EXIF-tietoihin, mutta sen saa selville kahdella tavalla: 1) Kopioimalla kuva kuvankäsittelyohjelmaan, joka osaa näyttää kuvan histogrammin. Jokaisella histogrammeista kiinnostuneella pitää olla sellainen. 2) Katsomalla kuvaa ja miettimällä, millainen histogrammi kuvaisi sitä. Apuna voi käyttää kynää ja paperia.