Mikset laittanut sitä huutokuvaa esille? Se ja toi ylempi näistä toimisi paremmin kuvaparina mun mielestä.
Siis nää kaks ovat mun mielestä kuvapari ja kolme ekaa tuolta http://www.holgarocks.com/holga/?p=720 taas oma minisarjansa eräästä hetkestä.
Rohkee veto. Täyttä paskaa vai hiton kiinnostavaa ja täyttä taidetta? Sussahan on Heli aika paljon munaa silloin tällöin.
Hienoja kuvia. Kuvien asetelma on sellainen, että assosiaatioksi syntyy, että ne on ottanut hysteriatutkija Sigmund Freud 1800-luvulla Wienissä tutkimuskameralla, jota käyttämään tarvittiin kaksi vahvaa tehdastyöläistä.
Noh, tämmöstä multa tulee kun mä alan ajatella. Lieneekö sitten hyvä vai paha. Ite pidän näitä onnistuneina. Ja tasan tiedän, että osan mielestä tää on suurta paskaa. Kiitoksia vaan kommenteista.
Siellä linkin takana tämä rajatapaus saa lisää mielenkiintoisia ulottuvuuksia. Eikä tämän kyseisen tapauksen etäännyttäminen esteettisin keinoin Freudin aikaan välttämättä olisi ollut tarpeellista. Mutta en uskalla enempää kehua hullua, sillä hulluhan siitä yltyy. Taidetta? Sielukkuutta? Valonkuvausta?
Elä kehu, elä. Mutta voin mä kertoa, että näiden onnistuminen sai aikaan mulla innostuksen, sain tehtyä sen mitä halusinkin. Samaa sarjaa tulee lisää. Kuvia ja tietynlaista surua ja vihaa on pää täys. Hyvä se on johonki purkaa. Ja valokuvaus on aika hyvä keino siihen vai mitä ;-). Ja omakuvina, sehän on vallan terapeuttista.
Muistatteko muutaman vuoden takaa elokuvan Blair Witch Project? Mulle tuli jotenkin se mieleen noista kuvista...
On. Siis skanneri on noin paskanen. Putsasin lasit päältäpäin mut tosiaan se tason lasi on alta tommoinen. Mutta uskon, että ainaki osa näkee kuvan noiden pölyjen alta. Osasta tota sarjaa siivosin enemmän mut tuskaa se on.
Ew. Hieno osoitus siitä, miten koherenttia substanssia saadaan aikaiseksi likaisesta skannerista huolimatta, kunhan hulluutta (tai humalaa) on tarpeeksi.
Ei nuo skannerin töhryt kyllä kaikissa kuvissa näytä hyvälle, mutta näissä vahvistavat kuvien fiilistä