Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Just nyt 18 V virtalähde voi olla hankala löytää... Jaa, lienee niitä säädettäviä. Valomäärä on ainakin hyvä, mutta tasaus tietysti hiukan syö tehoja. Mikä hyvänsä mattalasi tai akryyli siihen kai riittää.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Netistä löytyy vähällä vaivalla vinkkejä LED-valopään tekemiseen. Yksi huomio oli mm. se, että valo ei saisi olla liian sinistä. Monijyrkkyyspapereiden jyrkkyyttähän säädellän juuri valon värillä, mitä sinisempi, sen jyrkempi. Suurennuskojeissa yleisesti käytettyjen valonlähteiden värilämpötila vaihtelee hehkulamppujen n. 2700 ja halogeenien n. 3000 kelvinasteen välillä. Mattalasia ei kokemukseni perusteella kannata käyttää valon tasaamiseen, pitää olla opaalilasi (-muovi).
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Jos puhut aiemmin mainitusta LED-paneelista, niin se toimii 9 voltin jännitteellä ainakin kuvauksen mukaan (6 AA-patteria). Se että virrankulutus on 18 wattia on taas toinen juttu.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Niin mäkin tuosta kuvauksesta ymmärsi, että 9V ja nopeasti tuohon juottaa plugin, että virran saa suoraan pistokkeesta muuntajalla.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? No niinhän se. Vilkaisin huolimattomasti, ja onhan siinä lueteltu mahdollisia virtalähteitäkin vaikka kuinka. Ysivolttisia nyt toisaalta on nurkissa aika yleisesti.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Tässä olisi edullisesti riittävästi valoa:http://www.ebay.de/itm/100W-Warm-White- ... 5898808184"]http://www.ebay.de/itm/100W-Warm-White-High-Power-LED-Panel-9000LM-100-Watt-Lamp-Light-/380515680644?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5898808184 Lisäksi tarvitaan samalta myyjältä virtalähde ja jäähdytysrivat. Neljä tällaista ja varmaan valoa piisaa. Värilämpötilakin varmaan sopiva.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Paljon olisi valoa.... On kyllä sitten lämpöäkin. Niillä neljällä saisi lohkolämmittimen korvattua autosta.... Jos nyt oikein luin, niin 34 V (laiton asennettava) ja reilut 3 ampeeria, siitähän se 100 W kertyy.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Ekat osat saapuivat tänään: palje, objektiivilauta, 5,6/150 S-K Componon ja 500W lamppu. Voisin tehdä valonlähteeksi kaksi eri versiota: ledit ja lampun. Katsoo sitten kumpi parempi.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? 500 W lamppu vaatinee jo jonkin sortin jäähdytyksen, tai sitten lämpösäteilyn blokkaava lasi väliin. Muuten nega voi liikahdella valotuksen aikana lämpenemisestä johtuen.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? <IMG src="http://whitethreads.files.wordpress.com/2010/10/batmanlight.jpg"]</IMG> 500w suurennoskoneessa!
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? No, Ilfordin Multigradepäässä oli muistaakseni 2 kpl 150 W lamppuja. Semmoisia 250 W lamppuja olen nähnyt, mutta 500 W on jo aika paljon. Saa makkarat grillattua saman tien, ja kahvikin kiehahtaa kätevästi koneen päällä.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? =) Joo, no se tuli kaupan päälle. Se taitaa olla kyllä ennemmin studiolamppu? Kokeilen niitä ledejä ja akryylilevyllä yritän saada tasaisen valon aikaiseksi. Luin vaan jostain, että kondensorilinssillä ja opaalilampulla saisi terävämpiä kuvia aikaiseksi. Siksi se ajatus kummittelee takaraivossa vieläkin.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Pinnakkaisiin paperinegoilla oon käyttäny ko. 500W kämpän lämmitintä. Päälläoloajathan ei ole kuin sekunteja, joten lämpöä tulee vain tarkennus/rajausvaiheessa.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Joo, toin kondensorilinssi vastaan tasavalo on joku väittelyn aihe. Sanovat että kondensorilla saa terävämpiä ja tasavalo taas hävittää pölyä yms. epäpuhtauksia negasta. Käyhän se tavallaan järkeen, siinä missä valokuvassakin suora ja hajavalo tuottaa erilaista jälkeä. Mutta käytännössä uskosin että ero on aika mitätätön.. en tiedä tosta pölyn kadottavasta vaikutuksesta tasavalolla käytännössä...
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Se opaalilamppu + kondensori ei ainakaan poikkea hajavalopäästä, muuten kuin ehkä siten, että identtinen tulos edellyttää hiukan jyrkempää paperia tai valotusta (multigradella) hajavaloa käytettäessä. Sitä terävyyttä *saattaa* saada hiukan enemmän sitten oikealla kondensorivalopäällä, jossa on pistemäinen lamppu. Sellainen on käsittäkseni sikäli hankala käyttää, että lampun ja kondensorin etäisyyttä pitää säätää suurennussuhteen mukana. Lamppu, kondensori ja suurennusoptiikka ovat kaikki samaa optista systeemiä.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Aah, pinnakkaisiin. Loistavaa, saa niitäkin tehtyä. Sain vermeet 35 negojen ja 8x10" pinnakkaisten tekoon. Nyt odottelen perjantaita, et mitä vaimon systerin yllätyslaatikossa mulle on. Sen tiedän, et ainakin Durst M605 ja linssit 35mm sekä 6x6 negoille, altaita, atuloita ja jotain kemioita, ni niitäkään ei tarvitse ostaa. Ja paperia.
Vs: DIY 9x12 suurennuskone? Kuinka paljon/yleisesti käytetään kontrastifilttereitä vedostamisessa ja minkä kokoisia ne ovat yleensä. Mietin vaan, että kannattaako suunnitella paikka niille tähän vermeeseen ja mihin kohtaan ne yleensä laitetaan? Objektiivin ja palkeen väliin, palkeen ja negatiivin väliin vai negatiivin ja valonlähteen väliin? Varmaan tyhmä kysymys, mutta kysympä kuitenkin. Tai kysytäämpä, että mikä on paras paikka, kun noita taitaa olla ihan objektiivinkin eteen laitettavia.