Vs: Digijäärän avautuminen En ole kovin paljon kommentoinut niitä kuvia jotka eivät omaa silmää miellytä, olishan sitä aika paljon hommaa jos kommentoisi omasta mielestään hyviä että huonoja kuvia. Itse en ole kokenut mitään painostusta omien mielipiteitteni vuoksi.
Vs: Digijäärän avautuminen Juup. Jotenkin pännii ääripäiden hehkuttamiset omien laitteiden (tai haaveiden) puolesta.
Vs: Digijäärän avautuminen Näin tosiaan on. - Tai sitten ei, ellei rajoitu kehumaan... Tässä ketjussa onkin sitten ollut paljon puhetta siitä, että filmikuvia saisi käsitellä vain myönteisesti, kriittinen kanta on poikkeuksetta johtanut 6-8 henkilön suorittamaan henkilökohtaisuuksiin menevään hyökkäykseen. Filmille kuvaaminen on hieno harrastus. Siinä kuitenkin filmi on vain väline, ainakin osalle kuvaajista. Kuva on se tavoite. - Toisaalta, mikäpä estää harrastamasta filmin käsittelyä itse asianakin, kaiketi on ollut (ja ehkä on vieläkin) monta puuhaajaa, jotka askartelevat filmitestien, kehityskokeilujen jne. parissa oikeastaan tavoittelemattakaan mitään sen ihmeellisempää kuvan muodossa olevaa lopputulosta. Liike on tärkeämpi kuin päämäärä. Onhan vastaavaa vaikka kuinka: kulkuneuvot, esim. Moottoripyörillä kai enimmäkseen vain ajellaan vailla tarkoitusta mennä johonkin päämäärään. Purjeveneillä kryssaillaan kotikaupungin edustalla eestaas, eikä silläkään hinkkaamisella sen suurempaa tarkoitusta ole. Mikseipä sitten valokuvausvälineillä voi leikkiä samaan tapaan - ainakin se on mainittuja paljon halvempaa.
Vs: Digijäärän avautuminen Tuon lihavoidun kohdan kun muistaisivat kaikki kuvaajat, genrestä riippumatta, niin olis elämä helpompaa.
Vs: Digijäärän avautuminen Kunhan tillitän... Aloitusviestissä oli ihan asiaakin, mutta ihmettelen kuinka niin monet aiheet kääntyvät hetkessä muutaman saman top-postaajan keskinäiseksi vänkäämiseksi. Usein vielä asian vierestä. Sillä tarjotulla peilillä olisi tosiaan käyttöä.
Vs: Digijäärän avautuminen Jos yksi kuvaa filmille ja toinen pitää tuloksesta, niin mitä se on keneltäkään pois? Jos joku tykkä kuvata filmille, vaikka kuvan saisi helpommin digillä, niin mitä sitten? Paremman kuvan kai useimmiten saisi, välineistä riippumatta, helpommin kuvapankista. Ja jos jollekin väline on tärkeämpi kuin kuva, niin mitä senkään on väliä. Monta hyvää väline tai polttoväli ketjua jo näimme, lisääkin mahtuu. Ihmiset pitävät, paitsi eri välineista, myös erilasista kuvista. Sen tuomitseminen, mistä ei pidä on aika turhaa. Vaateet arvostelun objektiivisuudesta ovat vähän hassuja, minusta halutessaan voi kehua ainoastaan tietynlaisella kameralla otettuja kuvia, jos nyt niin haluaa tehdä. Tai vaikka kehua pelkästään kavereita, jos se helpottaa. Turha tölviminen taas on turhaa, ja kertoo lähinnä arvostelijasta, ei arvostelun kohteesta. Kritiikki varmasti on joskus paikallaan, erityisesti silloin kun sitä pyydetään. Minusta täällä saa kertoa, miten harrastaa ja mistä pitää. Ja se pitäisi saada tehdä ilman, että joku asiasta vinoilee.
Vs: Digijäärän avautuminen Kukas täällä on keskenään vängännyt? Katselin ketjun läpi ja noin 80% on itse aiheesta, joka on hyvin netissä. Yleinen mielipide yleensä välineen suhteesta valokuvaukseen on esitetty ja siihen pari vakiojäärää heti paheksumaan henkilöön menen, sitä muutama muu henkilö paheksui.
Vs: Digijäärän avautuminen Mitäs jos kukaan ei arvailisi "yleistä mielipidettä" vaan kertoisi ihan omia mielipiteitään.
Vs: Digijäärän avautuminen No tarkennetaan, että tarkoitan yleisellä määritelemättämän kokoiseen joukoon/tekemiseen suunattua, johan vastataan huono käytöksisesti yhteen henkilöön mennen;-)
Vs: Digijäärän avautuminen Sinähän tiedät miten tosissani olen? Ehkä siinä on juuri ongelmasi, kiihdyt kun luulet että otan nämä asiat tosissani? Mutta jos nyt jäisi nämä tyylittömät henkilöön menemiset väliin ja palataisiin aiheeseen?