Kertokees tyhmälle mitä eroo on kondenseri ja diffuusori (tai miten ne nyt kirjotetaankaan suomeks) suurennuskoneilla? Muistelin, että periaatteessa niillä pitäis kehittää filmit eri kontrasti-indeksiin, mutta kun en piruvie muista miten. Mitä käytännön eroa niillä oikeen on. Ja kumpi kannattaa hankkia MV hommiin?
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Käytännön erot: hajavalokoneessa ei kaikki filminpinnan pölyt näy, mutta jälki on platumpaa. Ja päinvastoin: kondensorikoneen jälki näyttää terävämmältä suuremman kontrastin takia, mutta pölyn kanssa taistellaan enemmän.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Ideaalinen kondensori sisältää pistemäisen valonlähteen, joka on linssillä fokukusoitu. Kaikki valo negalle tulee samansuuntaisena. Rae näkyy kuulemma paremmin, koska ei tule sirontaa pienistä hiukkasista. Hajavalokoneessa taas sirontaa tulee, koska se perustuu valoon joka on täysin diffuusoitua. Sironta tummemmilla alueilla laskee kontrastia. Eroksi väitetään yhden yksikön verran kontrastia, ts. kondensorilla vaikka nro 2 paperi ja difuuserilla nro 3 paikallaan. Käytännössä yleinen kondensorikone on harvoin pistemäisellä valonlähteellä. Linssit on fokusoitu jonnekin sen nyrkin kokoisen lampun sisälle ja valo on suunnilleen saman suuntaista. Tälle olen nähnyt väitteitä että ero diffuuseriin olisi yleensä enää 1/2 paperin suodinta. (ts. diffuuseri nro 3, kondensori nro 2,5). Mulla on kondensori, koska se on puhdas mv-kone. Voin kehittää filmiä ehkä hieman vähemmän, jolloin raekin jää hieman pienemmäksi. Eipä haittaa ainakaan. Väripuolella taas ei taida edes olla kuin diffuuserikoneita. Kondensoriin voi lisätä aina suodinlokeroon diffusiokalvon halutessaan, toisin päin ei voi. Muita koneita en ole kokeillut, enkä omassa kondensorikoneessani ole laittanut edes varusteisiin kuuluvaa diffuuseria koskaan koemielessä kiinni. Kokeneemmat varmaan osaavat kertoa huomaako eron käytännössä ja miten paljon. Yleensä mv-hommiin suositellaan kondensoria, mutta molemmilla varmasti pärjää.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone ..The effect of this is different in highlights and shadows. In the thinner parts of the image where there is little image silver, there will be little scattering, but in the denser parts it become more important. Thus the highlights get lighter while the shadows are unaffected - the contrast is increased. This effect, known as the 'Callier Effect' means that film for printing using a condenser enlarger needs less contrast to print on the same paper grade, and to lower the contrast the developing time should be shortened.../1/ Tää oli se mistä O puhui kesällä, jos sitä muistelit. /1/http://photography.about.com/library/weekly/aa073100c.htm
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Tietty kantsii hankkia molemmat niin voi aina käyttää tilanteen mukaan sopivinta.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Työväenopistossa käytän keskikoolle difuusiokonetta (Fuji) ja kotona kondensorikonetta (Durst 805). En ole mitään maatamullistavaa eroa huomannut.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Sain kätösiini tuollaisen Fujimoton G70:n, jota voi käyttää sekä kondensori, että diffuusiokoneena, joten ehkä helpoin todeta ero kokeilemalla. Mikäli kaikki menee putkeen niin pääsen viikonloppuna tekemään kyseisen kokeen.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Myös eri kondensorikoneiden välillä on eroja valon "laadussa". Esim. pimiöllä olevassa Omegan D5500:ssa (4x5") on aika pehmeä valo kondensorikoneeksi. Itselläni ei ole kokemuksia varsin harvinaisista "point source"-valolähteistä, mutta voisin kuvitella, että niihin verrattuna tuo Omega on lähempänä hajavalopäätä.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Voihan siellä olla sisällä kondensorisysteemistä huolimatta jokin maitolasilevy tms. Opemuksenkin semmoisen sai aikoinaan vakiona.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone No tässä tapauksessa ei ole, mutta lamppu on aika "laakeakeilainen".
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone G70:ssä on sellanen boxi, mitä kääntämällä saa valon menemään diffuusiolasin läpi ja toisin päin se on sitten kondensorivärkki ja menee linssin tai kahden läpi. En jaksanut valvotun yön jälkeen pahemmin katella eilen sitä.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Oletko jo tehnyt kokeen? Miten kävi? Mulla on ja tuollainen G70, olen aina käyttänyt diffuusiota. Sanovat että roskat eivät näy niin pahasti. Enkä oikeastaan usko että sillä on merkittävää vaikutusta vedokseen kumpaa käyttää, en ole viitsinyt testailla. Laiska kun olen.
Vs: Diffuusori / kondenseri suurennuskone Iski sitten keuhkoputkentulehdus ja pimiörakentaminen jäi kun jäikin tekemättä viikonloppuna. Ehkä ensi viikonloppu tjsp voisi olla tuo testi tehtynä.