Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Diaprojektori rullafilmille?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana mungiisi, 21 Joulukuu 2010.

  1. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 216
    3 528
    113
    Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    10 v sitten niitä vielä joku ostikin...
     
  2. Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    ...ja mikä on muuttunut siinä kymmenessä vuodessa että 6x6 -dia ei olisi helppo ja kustannustehokas tapa säilyttää ja esittää korkealaatuisia kuvia tänäkin päivänä. Paino-originaalina toki sen asema on menneen talven lumia, useimmiten ja useimmille.

    K.
     
  3. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    luulen että näyttää aika hyvältä seinällä vai?
     
  4. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    Ihan ok. Tosin en oo kokeillu ite ilman AN-kehyksiä ja ne kyllä syö sitä terävyyttä vähäsen. Kinodiasta saa sen takia suhteessa vähän parempaa jälkeä. Pitäis ehkä testata pysyvätkö jotenkuten suorina lasittominakin nämä 6x6 diat.

    Kehyksiä sai Hertellistäkin, mutta kyllä ne melkeinpä eBaysta saksasta silti halvemmalla postiin kulki. Itsellä kävi välissä jopa tuuri ja lähti aivan pilkkahintaan muutama boksillinen avaamattomia. Noita saa myös Nordfotosta ja Impexistä muistaakseni, myös lasittomina.
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 216
    3 528
    113
    Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    Juu, näinhän se on.

    Pokasahalla saa tukkipuun ihan yhtä poikki  kuin Motollakin, ja kirveellä karsittua.  Sitäkään  vaan ei kukaan tee.
     
  6. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    Minkäs takia se filmikauppa käy kuumana vaikka tikit on niin ylivoimaisia,eikös tiki ole jo ollut kymmenen vuotta hot
     
  7. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    Eikös keskikokoon saa kehyksiä joissa lasi on vain toisella puolella, ideana että AN-lasi on lamppuun päin jolloin filkka pysyy suorassa mutta lasi ei syö terävyyttä? Muistaisin jostain tuollaisista lukeneeni.
     
  8. Vs: Diaprojektori rullafilmille?

    Tuollaisista en ole kuullutkaan. Olisi toimivana ketterää. Itse olen käyttänyt Gepen AN -kehyksiä ja terävyydestä ei ole ollut pulaa.

    T. K.