Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Diaa metritavarana?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Kaarne, 8 Toukokuu 2008.

  1. Kaarne

    Kaarne Active Member

    1 359
    0
    36
    Vs: Diaa metritavarana?

    Eip oo ainakaan multa Who's nextissä pyydetty.
     
  2. jyrik

    jyrik Member

    805
    0
    16
    Vs: Diaa metritavarana?

    Joo, Zenitin kanssa onnistuin ryssimään (heh) diafilmin poikki kameran sisään. Pimeässä vaan siirto uudelleenkäytettävään kanisteriin ja lähetys who's nextiin, mukaan tieto että mitä filmiä se sisältää. Normaalit 5e se kehitys maksoi, lähettivät kanisterinkin takaisin kun pyysin.
     
  3. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Diaa metritavarana?

    Oon tehny saman mokauksen. Laitoin sitten Ilfordin purkkiin Proviat ja vein Tampereen Ammattikuvaan. Kerroin tiskin takana olleelle "likalle" tapahtuneen ja hän kirjoitti kuoreen "sisällä Provia 400F". Kaveri haki puolestani filmejä kehityksestä ja hänelle selitettiin että "eihän tätä voi täällä kehittää kun on mustavalkofilmi!".

    Noh, Toijalan paikallinen suostui crossaamaan ko. diafilmin. "Ollaan me sillain joskus vahingossa kehitetty" ;).

    Joo ja Proviaa itserullattuna oon ostanu tämän foorumin kautta ja Who's Nextissä kehittäny. Kysyin asiasta etukäteen, että onnistuuko ja mitä maksaa. Normaalihinta on siinä firmassa.