Tuo kuva jossa jäitä etualalla kuvattu T-max 400:lle. Huomaatteko taivaalla Kodac 10 merkinnän. Varmaan heijastunut suojapaperista. (rullafilmi). Valotusaika n. 2min. liekö sillä merkitystä, ei pitäisi. Onko muille ilmiö tuttu? Toiset kuvat Pan f.
Ekassa kuvassa rauhaisan karua kaamosta, kriittisiä valaistusolosuhteita. Seuraavassa kaamoksen loimua kontrastikkaan kalastusvenhokuvan taivailla. Viimeisessä kuvassa taas varsinaista ruuhkaa ja ilotulitusta. On on, talvipäivien rytmiä.
Taustapaperi on musta filmin takana valotuksessa joten silloin se lie mahdoton heijastus. Voisiko kyseessä olla taustapaperin projisoituminen läpivalaisussa?
Taustapaperin läpi projisoituna merkinnät tulee myös oikein päin eikä peilikuvana. Siellä on numeroinnit eri formaateille ('tirkistysluukkuja' varten) ja voisi ensin todeta että kyseessä on varmasti taustapaperin merkintä ja juuri ko. ruudun kohdasta. Huolimatta paperin mustasta toisesta puolesta ei se ole pitävää näkyvällekään valolle yksinkertaisena kerroksena. Tämä lisää syntymahdollisuuksia paljon. Kuvattu rulla löystynyt tai avautunut osittain kamerasta pois ottaessa ennen sen liimaamista kiinni? Tai vastaava tapahtuma ennen kehitystä. Tarkastele myös filmin reunan valottumaa tuossa kohdassa rullaa. Olisiko viimeinen ruutu myös?
Nää voisi olla 69 muodosta päätellen? Onko wanha punaluukullinen kamera? Sehän voi päästää riittävästi herkälle pankromaattiselle jo itsessään.
Kamera on Mamiya 7. Kehitin kolme rullaa samana päivänä ja yhdessä niistä taustapaperin liimanauha oli irti. Rulla oli tiukan tuntuisesti kiinni joten kehiten sen normaalisti. Silmämääräisesti en huomannut poikkeavaa. Osan ruuduista scannasin ja ainakin 10 ja 12 merkinnät näkyy scannatuissa. Täytyy tarkastella muutkin ruudut negoista. Kiitos vinkistä!
Minulle on tuttu tapaus neulanreikä kuvauksessa, eli valotusajat olivat myös tuota luokkaa, mikä erikoista tätä sattui vain T-Max filmillä, kun vaihdoin delta 400 ongelma poistui. Pidin itse syynä ikääntynyttä filmiä mutta en osaa varmaksi sanoa.
Tarkistin valopöydällä negoja, vaikka rullanpään liimaus olikin irti ei kuvissa näkynyt laidoilla mustumaa joka olis kertonut valottumalla tulleesta ilmiöstä. Tämä rulla oli ainoa t-max 400 joka minulla oli ja se oli ilman pakettia josta olisi voinut päiväyksen tarkistaa. Saattoi olla hyvinkin vanhaa. Itse alan kallistua samalle ajatukselle mamiyan kanssa että vanhaa oli.