Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

CMOS kennon alkuperä

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Juke.K, 14 Toukokuu 2012.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Taas tyhmä kysymys mutta kiinostaa asia hiukan.

    Kuulin että Canon käyttää  Sonyn tekemään kennoa. Onko näin? Eli kennot olisi samat Sonyssa ja Canonilla. Prosessitekniikka sitten erinlaista.

    Kuinka moni firma näitä kennoja oikein valmistaa?
     
  2. Vs: CMOS kennon alkuperä

    Canonin (ja suurimman osan muidenkin merkkien) digipokkareissa olevat CCD-kennot ovat Sonyn tekemiä. Canonin kameroiden CMOS-kennot ovat Canonin omaa suunnittelua ja valmistusta.

    Kennovalmistajia on paljon, CMOSeja käytetään hyvin monessa eri tarkoituksessa.
    -p-
     
  3. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: CMOS kennon alkuperä

    Mutta jos ajatellaan yleisimpiä nyt myynnissä olevia järjestelmäkameroita, niin Canonilla on omat kennonsa. Samoin kai Samsungilla. Leicalla Kodak. Fujilla oma kenno. Nikon ja Pentax ovat Sonyn kanssa kimpassa. Olympuksen ja Panasonicin kennojen alkuperä lienee myös jossain määrin yhteinen?

    Mutta taitavat nämä "sama kenno" jutut olla melkoisia yleistyksiä kameran luonteesta. Siinä on kuitenkin niin monta muutakin asiaa vaikuttamassa, ei vähiten se miten kennon tuottamaa dataa käsitellään.
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: CMOS kennon alkuperä

    No ei tainnu sekään hemmo sitten puhua totta joka mulle todella syvällä rintaäänellä sanoi että Canonin cmos kennot on Sonyn valmistamia, ja vielä vanhempaa siis halvempaa kennoteknologiaa eikä uusinta kärkeä. En uskaltanut vastaankaan laittaa kun en mitään tiedä. Kuuntelin ja nyökkäilin vaan ja ihmettelelin, onko näin asia.

    Sillä taisi olla jonkinlainen haju asiasta.
     
  5. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: CMOS kennon alkuperä

    Sonyllä on päinvastoin kova draivi päällä kennotuotantonsa ja tuotekehityksensä kanssa. Ei noita ainakaan huonoiksi voi sanoa vaan pikemminkin, että ovat tekniikan uusinta uutta.

    Mutta jos saisi valita, niin Fuji X-Pro1:sen kuvat näyttävät kauniilta. Värit, kohinattomuus, huippuvalot jne. Myös ratkaisu AA-filterin suhteen miellyttää. Mutta tämä on kai viimekädessä tunneasia. En tiedä onko sekään viimekädessä sen parempi kuin muut.
     
  6. Vs: CMOS kennon alkuperä

    Ei ihan näinkään yksinkertaista: Fujin X-Pro1:n kenno on Sonyn tekemä, Nikon tekee yhteistyötä Aptinan kanssa, Leicalla on Sonya CMOS-osastolla ja Platinum Equitya CCD-puolella jne...
    -p-
     
  7. Vs: CMOS kennon alkuperä

    Suurimmat CMOS-valmistajat 2011:

    1. Omnivision
    2. Samsung
    3. Sony
    4. ST Micro
    5. Toshiba
    6. Aptina

    -p-
     
  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: CMOS kennon alkuperä

    Tuolla Omnivision sivuilla oli mielenkiintoisia videoita kennoteknologiasta.
     
  9. Vs: CMOS kennon alkuperä

    Phase one/ hasseli taitaa olla Kodakin heniä samoin kuin leican S2 ja M9 ??
     
  10. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: CMOS kennon alkuperä

    Joka tapauksessa Sony on erittäin vahva peluri näissä peleissä, joita suurin osa meistä käyttää.
     
  11. Vs: CMOS kennon alkuperä

    Näin on. Sonyn vahvuudesta yhtenä osoituksena Samsungin kännyköiden parhaimmisto käyttää Sonyn kameraelemettiä Samsungin oman valmistuksen sijaan. iPhonet samoin. APS-C:ssä ja kinokoossa Sony on ykkönen. Valokuvauksessa mutta ei välttämättä videossa. Peruskenno ei kuitenkaan ole sama kuin kuvasignaali kortilla, kuten Nikonkin on osoittanut Sonya itseäänkin vastaan. Suunnittelun ja valmistuksen osaaminen ei aina ole samassa firmassa. Yksi esimerkki on uusi iPad, jonka näytön suunnitteli Sharp  Applen speksien mukaan. Sharp ei kuitenkaan hanskannut valmistusta Applen toleransseihin, joten Apple vaihtoi valmistuksen Samsungille (plus jollekin muulle).

    Kuvaus-CMOSeissa ST Micro (Aptinan ohella) on nouseva tekijä, siitä kuullaan vielä kamera-alalla.
    -p-