Vs: Aamu On ja ei. Muuten tykkään mutta väristä tulee enemmän mieleen appelsiinimehu kuin auringonpaiste. Kokeiles puhtaasti mv:nä tai toodella hillitysti toonattuna.
Vs: Aamu Tässä on aikalailla sama valo filmillä. <IMG src="http://jarisiren.1g.fi/kuvat/Filmi/A015933-R1-18-1A.jpg/_big.jpg"]</IMG> Tuossa laajis samasta paikasta, mistä ketjun kuva on kuvattu. <IMG src="http://jarisiren.1g.fi/kuvat/Maisema/JSB_7346.jpg/_big.jpg"]</IMG> Tuonne väliin 300mm tele vastavalosuojalla, on se juttu. Kysyttävää?
Vs: Aamu Ensimmäinen on hieno, mukava sommittelu, ihan sama onko luomu vai ei. Kuva on aina kuvaajan näkemys kohteesta, värit ovat oikeat, kun ne kuvaajaa miellyttävät. Mistä päin nämä ovat?T jukka
Vs: Aamu Eikö tuo että sävy on suoraan kamerasta, käy esimerkki kuvita selville, jopa filmi toistaa samoin. Vaikka tuolla ei ole mitään merkitystä sinänsä, vaikka olisi ihan itse tehty.
Vs: Aamu Tuossa toisessa kuvassa esim. taivas näyttää kuitenkin paljon luonnollisemmalta eli filmi on toistanut näkymän enemmän "oikein". Digissä kun valkotasapainoa voi säätää, voi saada hyvin erinäköisiä tuloksia. Ilmaisullisesti tietysti mikä tahansa sävy joka vastaa kuvaajan visiota on "oikein". Eikä sillä tosiaan merkitystä ole mistä se on peräisin, en siksi kysynyt. Mietin vaan, menisikö tuo läpi jossain luontokuvakisassa jossa yleensä on hyvin tarkkaan määritelty, mitä kuvalle saa tehdä ja mitä ei.
Vs: Aamu Laitoin tuon filmikuvan esille siksi, että katsoja voisi mielessään kuvitella miltä näyttäsi jos tuonne rantaviivaan zomaisi.