Vs: Aurajoki illalla Mukava optinen harha; kuvan pystylinjat suorassa, mutta silti kuva "kaatuu" oikealle. Itseäni jää ainakin hieman häiritsemään heijastusten katkeaminen kuvan oikeassa alanurkassa sekä käytännössä kaiken kiinnostavan sijoittuminen aivan kuvan alalaitaan. Jos taas kuvan olisi ottanut enemmän alaviistoon, mastot olisivat katkenneet eikä lopputulos olisi ollut silloin kovinkaan hyvä. Niinpä kaipaisin kuvaan enemmän laajuutta, jolloin sekä purjevene että heijastukset näkyisivät kuvassa kokonaan (olettaen että se on tuolla mahdollista, itse kun en ole tuolla koskaan käynyt). Valkotasapaino häiritsee myös hieman, mutta sitä korjaamalla taas toinen osa kuvasta muuttuu "väärälle" lämpötilalle, hankala paikka.
Vs: Aurajoki illalla Kun katsoo esim. laiturin linjasta, niin kyllähän kuva oikealle on vinossa. Kuvan reuna-alueella olevia pystylinjoja (tässä laivan mastot) ei mielestäni kannata liikaa tuijottaa. Pystylinja pitäisi ottaa keskeltä. Näin etenkin jos kuva on otettu huonosti korjatulla laajiksella. vaikkapa kittizoomilla. Mitenköhän tämä toimisi mustavalkoisena?
Vs: Aurajoki illalla Ei ole erityistä syytä olettaa, että laiva olisi täysin suorassa. Olennaisia pystylinjoja ovat talot. Niiden perusteella kuva on vinossa. Ei paljoa, mutta juuri riittävästi. Laiturin yläpintaankaan ei pidä luottaa, sillä on luontevaa, että siinä on pieni vietto. Mutta tietenkään geometrisella suoruudella ei ole määräänsä enempää tekemistä kuvan suoruuden kanssa. _Siksi_ laiturin yläpinta on tärkeä, koska se toisena "vektorina" vahvistaa vastarannan tuottamaa vaikutelmaa.
Vs: Aurajoki illalla Kiitos kommenteista! Suoristin, rajasin vähän ja muutin mustavalkoiseksi: <IMG src="http://kuvablogi.com/nayta/iso/img969793.jpg"]</IMG> Toinen samasta aiheesta: <IMG src="http://kuvablogi.com/nayta/prev/img969735.jpg"]</IMG>