Vs: Este Yritti tuo naapuri tulla luvatta kylään, niin oli syytäkin ottaa vastaan ase kädessä ja rakennella esteitä tielle. Liiallinen vieraanvaraisuus olisi kostautunut, kuten sukulaiskansoille etelämmässä kävi. Suuri naapurin karhu kun ei pahemmin sääliä tuntenut, edes oman väestön kärsimysten edessä. Kaikkia ei kannata kutsua avosylin kylään tai jäämään kylään pidemmäksi aikaa. Minusta ainakaan sodan historiassa suomen kykyä antaa isommalle takaisin ja pitää pintansa ei paheemmin pysty kyseenalaistamaan, vaikka asiasta on aikaa. On helppo olla ylpeä omista isoisistä ja -äideistä, että jaksoivat tapella hyvän yhteisen kotimaan puolesta.
Vs: Este Vieraanvaraisuutta on nähdäkseni estetisoitu sisällön kustannuksella. Kuvakulma on vino ja laimenee eteenpäin. Etualan hämähäkinseitti laimenee näkymättömiin jo metrin päässä. Tästä pääse läpi kävelemään opetteleva pikkulapsi. Jos sitä oletettua vieraanvaraisuutta kuvaisi, esteen pitäisi olla aukoton, vahva, suora.
Vs: Este Lisää jekkuja kutsumattomien vieraiden varalle. Näitä ei koskaan tarvinnut käyttää, tänne asti eivät päässeet. Ja hyvä niin. Nämä kaikki on otettu himmenninvikaisella objektiivilla. Vika ilmeni vasta myöhemmin. <IMG src="http://farm3.static.flickr.com/2167/2336263601_d3f24c8787_o.jpg"]</IMG> <IMG src="http://farm3.static.flickr.com/2158/2337097556_0a6a7071ae_o.jpg"]</IMG> <IMG src="http://farm3.static.flickr.com/2190/2336262327_4d30f8aaa3_o.jpg"]</IMG>
Vs: Este Tämä on kyllä melkoinen virhe kuvassa, jos otsikkosi mukaisesti tahdoit kuvassasi käsitellä tätä "vieraanvaraisuutta". Itse en edes huomannut että siinä on piikkilanka pingotettu väliin, sen verran nopeasti hälvenee pois.
Vs: Este Ei voinut mitään kun oli vain isoin aukko käytössä. Turha oli toivoa enempää syväterävyyttä.