Hieno tunnelmallinen tilannekuva! Ainoan miinuksen tuo etummaisen heinämiehen lippis, mutta sekään ei kokonaisuutta pilaa. Jos kuvassa olisi taustalla vielä jokunen varis lentämässä ja etummaisella heinäntekijällä vanhempaa vuosimallia oleva päähine, olisi kuva 9½, nyt annan sille 9.
Magee.... jos etualalla ei olisi lippistä niin voisi kuvitella kuvan olevan jotain neuvostopropagandaa.
Toi paikallinen harmaus noissa pylväissä ja taustoissa vähän hämää, mutta muuten olen aika samoilla linjoilla Korjaajan kanssa. Tyylillä tehty pöndeilykuva.
Se harmaus on noussutta heinä- / homepölyä. Kuvausajankohta oli marraskuu ja 8 astetta pakkasta, joten heinä oli jonkin aikaa jo ehtinyt seipäillä olemaan...
Aivan samaa mieltä, erikoista, että tämä kuva on aiemmin lipsahtanut ohi... Tunnelmallinen ja hyvin aidon heinänteon meininkiä, toimivaa ja kaunista kertomaa maaseuden työstä, myös traditionaalinen.. Ilman lippalakkimiestä kuva menettäsi syvyttä aikaan ja nykyisyyteen, minusta on muutenkin aika kummallista, että kuvan tulkintaa otetaan mukaan tilanteessa muista syistä olevien ihmisten pukeutuminen. Täysin asiaan kuulumaton maininta yksityiskohdasta, johon kuvaajalla ei olisi mitään järkevää mahdollisuutta vaikuttaa.. Sama kun valittaisi, ettei malli ole kaunis?? Ja jos etualalta otettaisiin ihminen pois, menettäisi kuva oleellisesti sen tasapainoa ja syvyyttä. Kuva on kaunis ja vahva, kirpeän ilman aistii ja lämpö, jonka tekeminen aiheuttaa ei jää huomaamatta. Myös ihmisten välisen "yhdessä tekemisen" kuvaaja on saanut hyvin vangittua tähän kuvaan, "sukupolvien sopu" kenties, ei "sukupolvien välinen ero"
Oho, olipa yllätys, että noin kauan sitten tänne pantu kuva oli yön aikana saanut kommentteja Lippalakkikommentit jätin omaan arvooni juuri tuosta JPun mainitsemasta syystä, eli mitä tämä kuva toisaalta olisikaan ollut ilman sitä. Silloinhan kuva olisi voinut olla vaikka 30-luvulta ja varmaan joidenkin mielestä "aito", mutta mielestäni juuri lippalakki luo ajallisen jännitteen ja jatkumon (tämähän on tietty dokumentin ominaisuus, piirre, koska useinhan dokumentoidaan jotain, joka on ns. "katoamassa" tai muuttumassa (lajinsa viimeisiä), jolloin nykyisyys sidotaan menneisyyteen ja pyritään osoittamaan vielä katoavaisuus - uhka). Dokumenttarismi on mielestäni muutenkin liian vähälle huomillle jäänyt valokuvauksen osa-alue (enkä dokumenttarismilla tarkoita sitä että säilytetään muistoja, vaan otetaan dokumentin keinoin kantaa johonkin yhteiskunnalliseen, kulttuuriseen tai arkiseen ilmiöön).
Lippalakki (tavallisesti rauta/maatalouskaupan sellainen) on niin tyypillinen maaseudun ihmisen päähine, että tässä kommentoija eksyy sivuraiteille. Ja miksi ihmeessä taustalla pitäisi näkyä jokunen varis lentämässä? Todennäköisesti paikkakunnan varikset ovat olleet tuon kuvan ottamisen hetkellä kokoontuneina kaatopaikalle, missä niillä on ruokaa. Vain kaupungeissa varikset pyörivät lokkien tavoin ihmisten läheisyydessä.
Selittäisitkö, mitä on pöndeily? Onko se maaseuturomantiikkaa? Helsinkiläisen mielestä Stadi on Helsingin synonyymi, ja tamperelaisen mielestä Manse on Tampereen synonyymi. Mutta maaseudulla asuvan mielestä Pönde ja Pöndelä eivät ole maaseudun synonyymejä. Ne ovat sitä vain joidenkin kaupunkilaisten mielestä, jotka eivät tiedä, että pönde särähtää samalla tavalla kuin esimerkiksi sana nekru.