Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Jaa, no enpä huomannut. Enpä osta sitten sitä. Mistä tota LC29:iä saa sitten ostaa, sekö nyt sitten sopi prässäykseen?
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Aivan, hitto kun sitä on puusilmä, täytyy käydä siellä ostoksilla taas kerran.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Joo vähän sama fiilis, siis kyllähän sillä kuvia tulee ja ihan käyttökelpoisiakin, mutta ei jotenkin vaan keksi miksi käyttäisi sitä ennemmin kuin jotakin seuraavista: tri-x, tmax400, delta400, hp5+, neopan 400.. filmi on mielestäni nelisataseksi aika epätarkan oloista (mitä muutaman kinorullan kuvailin ja kehitin rodinalissa tai xtolissa normaalisti.) Yritin muuten äskettäin tehdä rakeista 6x7 jälkeä APX 400@800, 1+25 Rodinalissa. Ei edes tullut törkeän rakeista Ihan ok muuten, mutta tosiaan ei tuossa ollut mitään sellaista minkä takia tekisin saman uudestaan.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Mä käytän Neopan 400:sta, joskus 1600:ksi prässättynä. Nyt pitäs vaan hankkia se kehite.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Ei mulla kovin monista kehitteistä kokemusta ole, jonkin verran kuulopuheita, mutta ei tuon Dev Chartin perusteella välttämättä kannata päätellä prässäykseen soveltuvuutta... Ainakaan siis sen perusteella, että aikoja löytyy. Kyllä sielä varmasti löytyy rodinalillekin niitä 6400 ASA aikoja.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Sinänsä tuo dev chart saisi lisätä myös sellaisen ominaisuuden, mihin voisi raportoida kombinaatiot joiden on havaittu olevan toimimattomia (perusteluineen tottakai). Sitten tietää mitä kaikkea on kokeiltu eikä vaan, että mitä kaikkea joku jossain käyttää.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Jep.. Ja jotain tietoa eri kehitteistä voisi myös olla. Kyllähän melkeinpä millä vain kehite & filmi -yhdistelmällä aina kuvat kehitettyä saa, vaikka ei edes tarkka olisi prosessissa, mutta millaiset, se on eriasia...
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Kanttaa tilata, LC29:iä ei välttämättä ole Telefoton hyllyssä, mutta yleensä saavat sitä parissa päivässä.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Joo, tähän asti ainoa kehitysmetodi, jolla EN ole saanut kuvia, oli Paracetamol-Ratiopharm-niminen kehite 30 asteessa ja 20 minuuttia, ISO100 filmi ylivalotettu ISO25 mukaan.. Eli kyllä kuvia tulee melkein mistä vaan, mutta millaisia
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? LC29 tuntui olevan sen verran, että mulle lähti kamaa tulemaan tänään.
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Kyllähän filmit ja kehitteet ovat hyvin erilaisia. Tilanne ja käyttötarkoitus sanelee sen, mitä kannattaa käyttää. Useimmille toki tulee jokin oma suosikkiyhdistelmä. Suosittelen esim. The Film Developing Cookbook -kirjaa, jossa selitetään melko kattavasti eri filmien ja kehitteiden ominaisuudet. Kehitteiden laimennussuhteilla, kehitysajoilla ja lämpötiloilla saa hyvin monenlaisia efektejä kuviin. Liuottavat ja ei-liuottavat kehitteet toimivat eri tavalla. Liuottavat kehitteet (esim. XTOL) syövyttävät rakeen, jolloin tuloksena on hienorakeinen kuva. Ei-liuottava kehite (Esim. Agfa Rodinal) säilyttää rakeen näkyvänä, mutta tuloksena voi olla myös tarkemman oloinen kuva. D-76 on periaatteessa kaikkein monipuolisin ja varmin kehite. Se on laimentamattomana liuottava kehite ja laimennettuna 1+3 siitä tulee ei-liuottava, jolloin kuviin tulee tarkkuutta ja myös rakeisuutta. (Varmuus tulee puolestaan siitä, että se on niin suosittu kehite, ettei mikään filmin valmistaja ole viitsinyt tehdä sellaista filkkaa, joka ei toimisi D-76:ssa). Rakeisuus näyttää erilaiselta riippuen kuvauskohteesta, valaistuksesta jne. Samalla filmi-kehite-yhdistelmällä tulee hyvin erilaisia kuvia, jos esim kuva on otettu sisällä tai ulkona. Omia suosikkejani ovat filmeissä Tri-X ja Neopan 1600. Kehitteinä käytän D-76:sta, Rodinalia ja XTOLlia. Kokeilu on hauskaa. Joskus kuvaushetkellä on jo näkemys siitä, minkälaisen lopputuloksen haluaa, mutta useimmiten päätöksen kehitteen suhteen tekee vasta kun filmi on kelattu takaisin purkkiin. Tässä on esimerkkikuva, jossa D-76:sta on laimennettuna saatu samanlaista soundia kuin Rodinalista. Kuvan otin Tri-X:llä 200:na. Kehitin 1+3-laimennetussa D-76-liemessä 13 minuuttia (20 astetta). <IMG src="http://farm3.static.flickr.com/2068/2487521850_ea2ecde751.jpg?v=0"]</IMG> Tässä puolestaan D-76 on laimennettu 1+1. Filminä Neopan 1600. <IMG src="http://farm3.static.flickr.com/2002/2493863359_94b9df4668.jpg"]</IMG> Kuvien filmit (Trix ja Neopan) kuuluvat "perinteiseen" sorttiin (joihin myös kuuluu APX) ja kehitteenä on D-76, mutta lopputulokset ovat aika erilaisia. Ekassa on agfarodinal-meininkiä ja jälkimmäinen on uuden polven filmien delta/tmax-soundia. (Okei, jälkimmäiseen kuvaan jätin skannauksesta pelmahtaneen ruskean sävyn).
Vs: Apx 400 prässäys kasisataseksi? Pikemminkin niin, että ei ole mahdollista tehdä filmiä, joka peruskehiteaineilla ei kehittyisi