Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Suolakala, 11 Huhtikuu 2013.

  1. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Suosittelisin Konican S3 mallia, mutta ei taida olla usein myynnissä ja sen verran hyvä väline, että ei ihan satasella irtoa, kahdella sataa ehkä.
    Objektiivi on valovoimainen 38mm F1,8 ja kooltaan kamera on pieni.
     
  2. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    merkityksellisin ero on polttoväli...

    tän alottajan kannattais fundeerata mitä haluaa sil kameral tehdä, jos lähinnä vaan yleistä fiilistelyä... niin kannattaa kuunnela DONICKI:ä ja hommata keskari, ehdottomasti. TLR tai joku KIEV 60/Pentacon SIX irtoaa 100e tai alle ja oikesti saa vähän fiiliksiä niistä lopputuloksista suhteessa digiin.

    mut jos on jo kuvannut enemmän, ja ymmärtää mitä haluaa kuvata.. polttoväliä tai sellasta, niin kannattais sen mukaan mennä.

    ei näitä kannata palstoilta kysellä, vaan ettiä ite tieto ja yksinkertaisesti ostaa joku värkki ja leikkiä sillä sit. unohtaa se täydellinen kamera heti alkuunsa, leicakin on painava ja iso kamera loppupeleistä (m sarja). ei se ole täydellinen vaikka sitä hehkutetaankin kovasti. eikä mikään se "lopullinen kamera johon päädytään sitten ku ollaan tosi kovii jätkii"

    halpa värkki jonka saa nopeasti käteen on hyvä valinta.. sen jälkeen sit ehkä tietää jotain mitä oikeasti haluaa. ihminen on sen verran fiksu olento, että se varmasti sopeutuu mihin tahansa kameraan ja oppii hyödyntämään sitä.
     
  3. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Eihän tuo keskikoon kamera sinällään pois suljettu ole, mietityttää vaan riittääkö omat taidot sellaisen käyttämiseen. Onko nämä täysin manuaali vehkeitä, nykyisellä kameralla tulee kuvattua 95% aukon esivalinnalla ja sitä mieluusti käyttäisin filmivekottimessakin. Filmikameraa tosiaan olin hankkimassa ihan mielenkiinnosta filmikuvausta kohtaan. Ja tuosta polttovälistä puheen ollen, fujin peilitön löytyy taloudesta ja siihen 35mm f1.4 johon olen kovasti tykästynyt vaikka välillä hiukan laajempaa kaipaakin. Kuinka muuten tuo keskikoon filmin kehityksen kanssa, löytyykö vaasan lähistöltä paikkaa jossa noita saa kehiteltyä?
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Osta vain keskikoon aivan manuaalinen kamera. Sillä oppii kuvaamaan, kun joutuu miettimään asetukset ja kuvaaminen on riittävän hankalaa, että ehtii miettiä kameraa viritellessä mitä aikoo kuvata.
     
  5. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Nettisivujen perusteella näyttäisi ainakin tuo Studio Fotocenter edelleen kehittävän värifilmejä. Ymmärtääkseni jos yleensä kehittävät niin normaalisti tekevät myös keskikokoa? Kysyä ainakin voi.
    Mustavalkoisenhan voit tehdä itse oli se sitten kinokokoa vai keskikokoa. Joidenkin mielestä keskikoon laittaminen kehitettäväksi spiraalille (jos käytät esim. Patersonin kehityspurkkia) on vaikeampaa kuin kinokoon, joidenkin mielestä päinvastoin:)
    Jos budjettisi on noin (tai mielellään alle) 100 euroa, kyllä silloin keskikoon suhteen puhumme käsisäätöisestä kamerasta. Siihen hintaan löydät monenlaisia foldereita (paljekameroita) ja kottaraisenpönttöjä (kaksisilmäisiä). Osa vanhempia, osa uudempia konstruktioita. Vanhojen kohdalla sulkimet voivat olla pikeentyneet jos niitä ei ole käytetty aikoihin, palkeissa voi olla reikiä, takakansien tiivisteissä voi olla valovuotoja ja niin edelleen. Jos ostat kovin vanhan kameran niin, ettet ennakolta pääse sitä testaamaan, eivät näiden kohdalla yllätykset välttämättä ole positiivisia.
    Toki voi käydä toisinpäinkin, e-baystä aikoinani ostin 1950-luvun alun folderin (Franka Solida IIIE) joka oli aivan täydessä kunnossa ja jonka kuvia viimeksi eilen flickriin laitoin ( Väinö Louekari ). Oikein namu kamera ja mukanakulkevaksi ensimmäiseksi keskariksi juuri sopiva, mutta ei valitettavasti taida mahtua budjettiisi. Keskikoon kohdalla jos haluat nyt jo sitoutua johonkin järjestelmään joudut vielä päättämään nyt formaatin, 6x45, 6x6 vai esim, 6x7. Tämän päätöksen teko voi olla vielä hieman aikaista. Jonkun järkkärin keskikoossa nimittäin voit ehkä tuohon hintaan saada, mutta... krhm.. ne ovat ehkä sitten sellaisia joista itse pysyisin aika kaukana.
    Tuolta näyttää keskariprojekti tuohon hintaluokkaan noin pääsääntöisesti.
    Kinokoossa tilanne on aivan toinen. Tuohon hintaan saat paljon uudempia kameroita joissa on aukon esivalinta ja jotka ovat paljon helpommin mukana kulkevia. Toki niissäkin voi olla omat murheensa, ne ovat ehkä ensimmäisen polven "puolisähköisiä" laitteita joissa voi olla tai tulla sähkövikoja joita on hankala, tai jos esim. virtapiiri pitäisi vaihtaa, mahdotonta korjata. Ehkä kannattaisi laittaa joku suhteellisen yleinen tyyppi, sellainen joista korjaajilla on kokemusta ja ehkä varaosiakin, sellainen jota on aikanaan valmistettu siinä määrin pitkään ja paljon, että tyyppivikoja on ehditty karsia pois? Tässä ihmiset ovat antaneetkin paljon hyviä suosituksia.
    Mikähän peilitön sinulla on, oletan että siinä tuo 35 millinen on suurin piirtein normaalipolttoväli? Silloin tuo samainen polttoväli 35 on kinokoossa lievä laajakulma, sellainen klassinen katukuvauspolttoväli.
    Tarkoitukseni ei millään muotoa ole pelotella sinua pois keskikoosta. Itselläni on keskareita useampia ja Mamiya RB67 on nykyään lempikamerani.
    Mutta kun olet aloittamassa filmipuolella, suosittelisin kuitenkin että laitat ensiksi tuon vajaan satasen vaikka siihen aukon esivalinnalla varustettuun suhteellisen yleiseen, suhteellisen uuteen kinokameraan. Ehkä myös kooltaan varsin pieneen, niin että viitsisit kuljettaa sitä mukanasi ja into filmikuvaukseen ei lopahtaisi kameran suuren koon ja hankaluuden vuoksi.
    Jos ja kun intoa riittää ja kokemus kasvaa, sitten voit hullaantua niin, että mieliksesi kanniskelet mukanasi monta kiloa painavaa, poikkisahattua sinkoa tai muuta helvetinkonetta muistuttavaa keskikoon järkkäriä (tarkoitan nyt omaa Mamiyaani:)
     
  6. Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    OM2N + 50/1.8 (joka on terävä) on idioottivarma kamera, googlaa niin tiedät. Aliarvostettu, mutta paljon hyviä ominaisuuksia. Paras 35mm runko mitä on. Löytyy varmaan 50-130e hintaluokkaan (Jos OM-2 vaatii paristomuunnoksen diodilla (jos ei osaa itse tehdä), mutta OM2N käy suoraan nykyiset SR44 paristot (OM-rungot eivät tykkää kuin hopeaparistoista)). Tuo OM Zuiko 50/1.8 lasi on aliarvostettu, mutta kun kuvaat sillä niin huomaat kuinka hyvä lasi on kyseessä, monet nikonit ja canikat jää jälkeen tässä.
     
  7. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Mekaaninen OM-1 on tehty elohopeaparistolle (1,35V) mutta sähköinen OM-2 jo modernille hopeaoksidille. Kun sinne kuuluu kaksi SR44 nappia on ehkä hyvä vaihtoehto myös lithium 1/3N ? Ongelma alkalinapeilla lie ettei ne kestä kauaa OM-2:ssa koska jännite alenee käyttöiän (ja pakkasen) takia niillä nopeasti.  edit. yliviiva, googlailin sen verran että huomasin sanottavan lithiumin olevan heikompi valinta tässä tapauksessa kuin hopeaoksidi.  Jännä juttu, sillä usein 3 voltin 1/3N on hyvä vaihtoehto kahdelle SR44:lle.

    Mitä luotettavuuteen tulee, niin varmaan toimiva käytössä kunhan saa toimivan yksilön.  Viallisia Olympus OM-2 ja Nikon FE runkoja tapaa nykyään aika yleisesti. Luulisin että tämä on (digiajan) käyttämättömyyden tuomaa ilmiötä.  Sähköisesti ohjautuvaan sulkimeen liittyy kai jotain komponenttia joka hapettuu tms.

    En täysin usko aliarvostukseen (riippuu mihin vertaa)  mutta kyseessä on todella runsaasti aikoinaan myyty kamera ja järjestelmä.
     
  8. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Jania komppaan tässä.
    Om-sarja on todella pienikokoista ja laadukasta.
    T Jukka
     
  9. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Aloitusvisestissä oli toiveena mittaetsin. Ja hinta alle satasen.

    Oma suosikkini tässä sarjassa on isokokoinen mutta hyvä tapainen Yashica Electro 35 GSN/GTN. Koneessa on aukon esivalintaan perustuva automaatti.

    jk
     
  10. janneu

    janneu

    2
    0
    0
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Tässä olisi tarjolla aika sopivan oloinen laite, jolla voisit hommaa kokeilla:

    http://viewitem.eim.ebay.fi/Yashica-Electro-35-GTN-Rangefinder-Camera-In-Black-In-Working-Order-/200913534511/item

    Jos ei natsaa, niin luulisin, että tuon saisi myytyä eteenpäinkin aika samalla hinnalla.

    Yashica Electro 35 GSN - Matt's Classic Cameras
    Yashica Electro 35 GSN
    Yashica Electro 35 G Series specifications
    Käsittääkseni GSN ja GTN on väriä lukuunottamatta samoja kameroita.
     
  11. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Minulla on tuommoinen setti ja lisäksi 28mm. Ihan kivoja ovat Olympukset. Sitä virtakatkaisinta kuitenkin inhoan. Lisäksi on ärsyttävää kun etsimessä ei näe valittua aukkoa. Em. syistä Nikon FE on suosikkini tässä sarjassa. Jotenkin kenttäkelpoisempi olematta ylettömän kolho.
     
  12. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Dodiin sinne lähti tilaus mustasta Peter Parker:in kamerasta :) Päivemmällä tuli jo haettua 3 rullaa mv kodiakkia. Eiköhän näillä pääse jo alkuun. Kiitoksia paljon kaikille komenttia antaneille! Postia odotellessa!
     
  13. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Pientä selvitystä, mistä Peter Parker kamerasta?
     
  14. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    KVG?  Oisko Yashica?  Kuvahaussa näkyy Minolta.

    ediot..  Unohtui kysyä kuka on Perter Prker  :D
     
  15. Suolakala

    Suolakala Member

    291
    15
    18
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Nii juu siis Peter Parker alias hämähäkkimies :) Amazing Spiderman elokuvassa näyttää Peter Parkerilla olevan käytössä Yashica Electro GSN ja jos oikein olen ymmärtänyt niin gtn on muuten sama kuin gsn mutta eri värillä? Eli janneu:n ehdottaman kameran tilasin ebay:sta
    http://www.richfallatjr.com/one-of-my-s ... s-released"]http://www.richfallatjr.com/one-of-my-spiderman-lookdev-assets-released
     
  16. JarzaS

    JarzaS Active Member

    1 980
    0
    36
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Onneksi olkoon, Hienon kameran tilasit. Mulla on noita kaksi.
    Kyllä, gsn gtn mallien ero on juurikin tuo väri. Jostain syystä gtn:t on harvinaisempia ja hinnakkaampia. Jotenkin kyllä himottais.. On se tyylikäs.
    Tuon kameran kanssa on vaan kaksi ongelmaa: paristot ja "pad of death"
    Siellä laukaisinmekanismissa on pieni kumityyny joka ajansaatossa happanee piloille. Sen tehtävänä on hoitaa valotuksen mittauksen kytkeminen päälle ja toimia joustona laukaisulle.
    Tässä diy-osioon kirjoittamani juttu sen korjaamisesta.
    http://www.kameralaukku.com/portal/inde ... 585.0.html"]http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,70585.0.html
    Ei siis mitenkään pelottelumielessä, vaan että tunnet kamerasi.
    Paristojuttuun on monenlaisia korjauksia, valmiita adaptereita tai nappipattereita+teippiä ja foliota. Mulla on toisessa jopa vielä alkuperäinen patteri.
     
  17. janneu

    janneu

    2
    0
    0
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Onneksi olkoon hankinnastasi. Varmaankin hyvä ostos, kun myyjä ilmoituksessaan vielä kertoi kameran mukana tulevan sen patteriadapterinkin ja käsitin myös, että tuossa ei olisi ainakaan vielä sitä "pad of death" tyyppiongelmaa.

    Mietin itse tuon ostamista, mutta kun tuli pari päivää sitten ostettua jo kolmas Balda mess-Baldix ja hieman aikaisemmin Konica C35 niin ei lompsa antanut periksi. Muuten nuo Baldan mess-Baldixit ovat itselläni osoittautuneet tosi hyviksi keskikoon paljekameroiksi hinta-laatusuhteessa.
     
  18. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Pitäis tehdä sellanen laite johonka saa laittaa 1.5 pariston ja sitten potikalla säädetään mitä volttia halutaan ja se laite kuluttaa voltit siihen kohtaan ja sitten voltit on kohdalla. Pattereita menee paljon enemmän kun niistä jännite alkaa hiipumaan mutta mitä sitten. Pikkunen laite joka kuluttaa jännitettä niin että se on hetken päästä vähemmän.

    Mitäs mieltä kaikkitietävä KL:n kameranero on tästä?
     
  19. JMies

    JMies

    550
    1
    0
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Se tunnetaan nimellä lineaarinen jänniteregulaattori, saahan noita kympillä melkoisen pussillisen. Ongelma onkin semmoisen tunkeminen ahtaaseen kamerarunkoon, vaikka ei paljoa tilaa viekään. Tietty joku hakkurimallinen toimii paremmalla hyötysuhteella, mutta kyllä ne lineaarisetkin regut hyvin toimivat jos sisääntulojännite on lähellä sitä ulostulojännitettä.
     
  20. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Apua ensimmäisen filmikamera ostoon

    Minä en ole kameranero enkä varsinkaan kaikkitietävä sellainen, mutta näin vain tyystin tavallisena nerona tuo tuntuu "raskaalta" ongelmanratkaisulta.


    edit.  Eilen lueskelin että hopeaoksidiparistolla olisi jopa CR-tyypin litiumparistoa vähemmän laskeva jännite käyttöiän myötä. En löytänyt sellaista sivua jossa olisi hyvin esillä eri paristotyyppien tärkeät ominaisuudet. (Esimerkiksi erilaisia käyriä verrattavana joista yksi on lämpötilan vaikutus)  Kun noista jotakin tiedonsirpaleita kuitenkin löysin, alkoi esimerkiksi tämä selostus vaikuttaa puutteelliselta ja yliolkaiselta.  Toki runsaasti hyödyllistä tieto siitä löytyy mutta tarkoitinkin paristotyyppien toiminnallisia eroja.


    edit2.  Mikään pitävä sääntö ei ole että 1,35V elohopeaparistolle suunniteltu valotusmittari tarvitsisi aina juuri tätä jännitettä.  On ihan laitekohtaista, millaista toiminta on 1,5 voltin paristolla.  Löytyy myös sellaisia joissa on virtapiirissään jännitteentasaus alunperin.