JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Hintapoliisi on ystävä, oikein hymiön kanssa. En ymmärrä heittoasi, kuten yleensä. Noin 1000e/30% halvempi kuin kaupasta.
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Noooh, asiahan ei minulle kuulu, mutta 2600e:llä saa ton kitin tällä hetkellä (Ac-foto). Ja pelkkää runkoahan sai jossain vaiheessa 1699e:llä Rajalasta, mutta nyt on taas pompsahtanut.
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Eroa on kuitenkin jo hintapyynnössä 400e myös saksan hinttiohin nähden tai jos alvihommelit huomioidaan niin noin 500e. Jos kamerassta on kiinnostunut, niin voi toki tarjota viestiin tai privana. Katoin mitä edellinen täällä myynnissä 5D maksoi. HP rungolle oli 1500 ja nyt lukee myytyy. Jos pelkän ryngon haluaa, niin kyllä tämän saa alle sen.
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Tämä keskustelu ei oikeasti kuulu tänne... Ensimmäinen 10% hinnasta häipyy kun mkasat tuotteen Toinen 10% hinnasta häipyy kun astut liikkeestä ulos Kolmas 10% hinnasta häipyy kun avaat paketin Neljäs 10% hinnasta häipyy kun otat ensimmäisen kerran kuvan (käyttöön) Keskiarvoja toteutuneille kaupoille: 5D: 900-1000 Euroa 24-105 4L IS USM: 650-750 euroa Tyhma ei ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa. "Keuliiko"? elikkäs meinaako pappatunturin etupyörä nousta ilmaan ja mopedi karata käsistä?
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Mua kiinnostais tietää mistä toi keskiarvo toteutuneille kaupoille on revitty? Olisko jotain oikeaa statistiikkaa eikä arvottuja lukuja?
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Minuakin oikeastaan ärsyttää tämä toisten myynti-ilmoihin kommentointi. Mitä se muille kuuluu, mitä joku kamerastaan pyytää, ellei itse ole ostamassa myytävää pakettia. Myyjä pyytää mitä pyytää ja kiinnostuneet tekevät vastatarjouksen. Pitäkää hintapoliisitietonne ominanne. T Jukka
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM Hintapoliisien valvontakomissiosta huomenta. Annamme huomautuksen virheellisen hintatiedon levittämisestä sekä kauppiaan toimintaa haittaavasta kirjoittelusta. Rungon toteutuneiden kauppojen hintataso on ilmoitettu vähintään 10- 15% liian alhaiseksi. Lähetyskuluja ei ole laskelmissa huomioitu. Lähde: "ebay toteutuneet kaupat." Hintapoliisitoiminnan uskottavuuden säilyttämiseksi suosittelemme kiinnittämään huomiota annettavien hinta-arvioiden objektiivisuuteen ja siten estämään spekulaatio aseman väärinkäytöstä henkilökohtaisen edun saavuttamiseksi.
JAETTU: Canon 5D + 24-105L IS USM LOL. Ei taida kuitenkaan päteä näissä kuvauskamoissa. Myisitkö sen 16-35L II:n täällä alle 800 eurolla? Hauskaa että näitä viljellään totuuksina silloin, kun ollaan ostamassa. Myytäessä se ei enää pädekään Onnea Valtsulle kaupantekoon, erinomainen "kitti".
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Nuin, nyt on erillään tosta ilmosta. Enjoy
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Kiitoksia Teemulle siirrosta. (piti pyytää mutta en ehtinyt) Ei niitä lukuja ole arvottu hintoja olen poiminut täältä, dc:stä, huutonetistä, keltaisesta pörssistä. esim Olen em. runkoa hakenut, mutta se hinta se hinta (realistinen hinta 700,-) Em. objetiivista maksoin ostaessani 600,- (suht ok hinta) Sorry out off topic PS. Jukkis: vähänk oli tarkoituskin ;-) Juhaa: ebay on niin syvältä että hienon Suomalaisen netti sensuurin tulisi estää ko. sivuston näkyvyys. Harrin: Niin se vaan menee, koitas myydä 10min sitten ostettua tavaraa, johonkin muuhun kuin ostoliikkeeseen niin huomaat paljonko hinta on pudonnut tuon 10min aikana.
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Edellämainitun lausunnon perusteella Hintapoliisien valvontakomissio evää Hintapoliisi Riksarst:n toimiluvan toistaiseksi. Päätöksen perustelut: aseman väärinkäyttö, henkilökohtaisen hyödyn tavoittelu hintatasoa vääristämällä, haittaava kirjoittelu. Päätöksestä ei voi valittaa.
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Noinhan lukee Kelan päätöksissä "päätösestä ei voi valittaa", no kas kummaa hallinto-oikeushan sen päätösen voipi kumota. ,-) Tässä ei myöskään ole kysymys henkilökohtaisen hyödyn tavoittelusta. vaan todellisen keskihinnan julkituomisesta Jos hintatasona pidetään mm. rajalan käytettyjen hintatasoa, niin huh huh. Ostin sieltä yhden uuden obiskan ja vajaan viikon päästä siitä olisi hyvitetty 60% ostohinnasta vaihtaessani sen toiseen uuteen obiskaan...
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Aikaisemmasta postauksestasi päätellen olet ottanut keskihinnan yhdestä ainoasta myytävänä olevasta yksilöstä. Nyt sitä statistiikkaa kehiin kun sinulla on noin vankat mielikuvat asiasta!
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Minäkään en ole täydellistä tilastoa kerännyt myytävien tai myytyjen Canon 5D kameroiden hinnoista, mutta olen nähnyt yhden kameran myytävän alle tonnilla, yhden 1150 eurolla ja loput ovat olleet kalliimpia. Mun matikkapäällä keskiarvoksi tulee vähintään yli 1150 viimeisen parin kuukauden ajalta, kun kalliimpiakin noita on myydyksi saatu.
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Sehän riippuu kameran iästä, kunnosta ja laukaisujen määrästä. T Jukka
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Jos tehdään tilastoa keskimääräisestä myyntihinnasta, niin silloin tilaston tekemiseen tarvitaan ainoastaan riittävän suuri otanta myyntihinnoista. Tällöin voidaan jättää huomioimatta toisarvoiset tekijät, joita on ylempänä mainittu, koska nämä tekijät on huomioitu jo otantaan otetuissa hinnoissa.
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) No huh huh.... rahaa haluavat! Kumma juttu! Kyllä niitten pitäisi liikehuonetta ylläpitää ihan vain halusta tukea harrastajia harrastuksessaan..... Mihin onkaan maailma menossa! Ahneutta ja himoa tulvillaan!
Vs: Hintapoliisithread (Jaettu aiheesta Canon 5D + 24-105L IS USM) Vilkaisin mielenkiinnosta Saksan eBayn toteutuneita. Muutama 5D oli myyty viikolla, hintahaarukka 985-1010 euroa. Tuohonhan tietysti postikuluja sitten.