Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

Discussion in 'Valaisu ja studiokuvaus' started by PabloJ, Aug 15, 2012.

  1. PabloJ

    PabloJ

    70
    0
    0
    Tää voi olla vähän tyhmä kysymys, mutta haluaisin ammattilaisilta tai studiokuvaukseen enemmän perehtyneiden kommentteja. Oon jonkun verran kuvaillu harjottelumielessä studiovaloilla, mutta pari kertaa on kiusannu vähän ärsyttävä ongelma. Jos kuvaan pystyssä, kuvan oikeaan reunaan jää musta varjo, vaakatasossa taas kuvan alaosaan. Korjaan sen yleensä pidentämällä valotusaikaa.. kuvasin tänään esimerkiksi kännykkää vaalealla kuvauspöydällä. Toinen salama oli viistosti etuoikealla ja toinen taas viistosti etuvasemmalla. Kuvaan tuli 350s valotusajalla aina musta varjo melkein puoleen väliin asti.
     
  2. jus_si

    jus_si Active Member

    3,150
    0
    36
    Vs: Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

    Synkka-aika on hitaampi kuin 1/360s. Nikonilla 1/250, canonilla aina jotain 1/160 - 1/250 väliltä. Nopeampia aikoja ei voi käyttää.

    Se musta varjo on sulkeutuva suljinverho.
     
  3. PabloJ

    PabloJ

    70
    0
    0
    Vs: Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

    Okei, kiitoksia! Mielessä kävikin tuo synkkausaika, mutta hyvä saada varmuus tähän. :)
     
  4. Vs: Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

    Kamerasi salamasynkka-aika olisi ehkä selvinnyt käyttöohjeestakin, mutta hyvä näinkin ;-)
     
  5. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9,684
    548
    113
    Vs: Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

    Kamerasi salamasynkka-aika olisi ehkä selvinnyt käyttöohjeestakin, mutta hyvä näinkin ;-)
    [/quote. ]Eihän tosimies moisia vilkuile.
    Kapa
     
  6. RB

    RB Well-Known Member

    9,459
    1,289
    113
    Vs: Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

    Nopein synkka-aika ei välttämättä toimi kaikilla studiosalamoilla. varsinkin huonoilla radiolaukaisimilla saattaa tulla viivettä ja näin välähdys ei osu kohdalleen.
     
  7. kebax

    kebax Well-Known Member

    11,240
    211
    63
    --
     
    Last edited: Mar 15, 2019
  8. PabloJ

    PabloJ

    70
    0
    0
    Vs: Kuvissa musta reuna, johtuuko salaman tehosta?

    Joo, voi olla, mutta eipä tullu mieleen katsoa :) Täytynee ehkä vielä lärätä kirjasta läpi, jos siellä on mainintaa. Ja tosiaan oma studiosettini on halvimmasta päästä, Falcon Eyesin paketti, joten varmasti myös lähettimet toimivat välllä miten sattuu. Mutta eiköhän tuo suurin probleema tällä synkka-ajalla korjaannu.