Vs: Tuonelan virta Uppee otos ja idea, tosin tarkennusta kaipaisin keskelle hahmoon, nyt menee hiukan mössöksi osittain, tausta erikseen ja etuala, mutta kaipaa objektikin tiettyä kiintoo, nykyinen jalkaterä ei kohtaa kuvan vaatimaa tarvetta. Käsi tuohon mukaan niin perfekto!!! Muuten aivan upea kuva drakminilta, kenties top kymppiä? Katselemalla useammin vain paranee..
Vs: Tuonelan virta Todella hieno kuva mielestäni. Kiinnostaisi tietää onko tämä otettu tilt-shift linssillä, vai onko efekti jälkikäsittelyssä tehtyä?
Vs: Tuonelan virta Linssinä oli Sigma 20mm/1.8 d700 nokalla. Överikapea doffi on silti jälkikäsittelyä, voin laittaa illemmalla pari kuvaa eri vaiheista. Kiitos kommenteista!
Vs: Tuonelan virta Symboliikkaa, tuskaa - hyvä kuva. Teosta katsoo hieman apeana, koska setäni lähti perjantaina kulkemaan tuota virtaa pitkin sinne jonnekin.
Vs: Tuonelan virta Nyt pitäs olla takapuoli vielä tarkalla alueella. <IMG src="http://dl.dropbox.com/u/7574606/tuonelan_virta1000_v2.jpg"]</IMG>
Vs: Tuonelan virta Nyt toimii, erittäin hyvin mun silmään! Suuri parannus ja silti taustat kivan blurrit.
Vs: Tuonelan virta Tuonelan virta, eikö se ole lopullinen? Nyt mennään yli, vaikka vaivaisesti ja notkuvaa siltaa. Kuvana sinänsä hieno, teatraalisuudestaan huolimatta. Kaipaisi lisää tarinaa, sitä teatteria (tanssia?), siis lisää kuvia ympärille. Tälläisenä yksinäisenä kuvana jää vajavaiseksi, jotenkin tyhjän päälle leijuvaksi. Jonkun aikaa muodissa (?) ollutta tit/shift-nimellä ollutta tilt-efektiä on käytetty kerrankin hienosti ja perustellusti. Oikealla sellaisella fiilis olisi ehkä ollut vieläkin maukkaampi. Mustavalkoinen sopii tähän hienosti, tosin väriä en ole nähnyt. kapa
Vs: Tuonelan virta Kiitos kommenteista kaikille, oli mukava lukea. Tässä jälkikäsittelyn määrä ettei jää epäselväksi <IMG src="http://dl.dropbox.com/u/7574606/composite.jpg"]</IMG>
Vs: Tuonelan virta Jos nyt tähänkin laittais kommentin: Miksi noi pystyseinät on niin lähellä,epärealistinen vankila. Myös tuo pyllyn päällä oleva "horisontin rajaus, miksi laitoit sen leikkaamaan tuota revaa? enemmän tilaa, niin olis jotenkin uskottava. Jos haluais leikkiä, laitaisin hahmon alle varjon jolloin tulis "levitaatio" fiilis, mimmi olis jo menemässä taivaan sineen,jo ilmassa.