Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Sillan alla

Discussion in 'Kuvat ja galleriat' started by Tuojuk, Jul 24, 2023.

  1. Tuojuk

    Tuojuk Well-Known Member

    1,616
    1,634
    113
    L1008351 vn.jpg
     
    riekkosak, Seppo R and Kona like this.
  2. Est

    Est Well-Known Member

    17,952
    2,082
    113
    "Erilainen" - verrattuna joihinkin toisiin kuviin.

    Vaatteiden värikkyyskin niin kivasti kontrastoi brutaaliin betoniin...
     
    Last edited: Jul 25, 2023
    SakkeM likes this.
  3. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Kompositio on mielenkiintoinen. Tyhjän tilan vaikutus kuvaan herättää ajatuksia.Niin ylhäällä kuin varsinkin alhaallahan on pintaa, jossa ei ole mitään kuvan ilmaisua tukevaa. On nilläkin pinnoilla silti merkityksensä.
     
  4. Kona

    Kona Well-Known Member

    1,721
    1,808
    113
    Kyllä, on erilainen ja mielenkiintoinen. Sommittelu toimii, erityisen hyvin toimii tuo taakse katson silmin vasemmalle kaatuva käytävä, joka luo kuvaan kolmiulotteisen vaikutelman. Mallin asento, vaatetuksen värit ja betoni muodostavat kiinnostavan kokonaisuuden. Mainio kuva!
     
    Seppo R likes this.
  5. jussident_fluor

    jussident_fluor Well-Known Member

    927
    487
    63
    Kasvot on jääneet hivenen pehmeiksi? Päälaen ruusukkeinen basilika(lehti-kirkko)seppelekin sulautuu osin taustaansa.

    Tosiaankin, edellinen kuva oli erilainen,-) kansallis-romanttisempi,-D
    Nyt mennään kansainvälisemmin, sillanrakentajien harmaasti tukevilla perustuksilla tägi-graffiti-harjoitelmin.

    Omalla tavallaan nuo harmaasti kapeiden ontelolaattojen saumat (perspektiiviä yläpohjan holvissa) tehostaa pääkohdetta, kädet voimaa uhkuen lanteillaan (sillan alta ponnistavainen ”power pose”)
     
  6. JPu

    JPu Well-Known Member

    5,484
    225
    63
    Malli on sijoitettu pakopisteeseen (tarkemmin kaulakoru), joka hyvin vahvistaa kuvaa ja vie huomion juuri häneen. Taustan tagin takia, joka on ihan mallin pään päällä olisin ehkä toivonut mallia metrin lähemmäksi kameraa, jolloin taustan tagi olisi vähän kauempana päästä. Tai jos se ei olisi auttanut kuvaajan siirtymistä, niin että tagi ei ole suoraan pään yläpuolella. Mutta pikkuasioita joihin huomio kiinnittyy vain vähän, kuva on varsin mainio!

    edittiä: Eipä taitaisi tagia saada noin pois, ehkä photarissa sen vähäisemmäksi pehmentelisin jos oma kuva tämä olisi..