Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Skanneri

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana studiofox, 14 Joulukuu 2011.

  1. studiofox

    studiofox Member

    69
    0
    6
    Onko tietoa, kokemusta hyvistä skannereista. Pitäisi saada skannattua kinosta-laakaan diakuvia ja pitäisi olla ammattitasoa.
    Jossain vaiheessa Imacon Flextight rumpuskanneria pidettiin parhaana, mutta onko aika mennyt ohi ja hintakin oli aika kallis.

    Terv.
    Timo
     
  2. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Skanneri

    Jos laakaa aikoo skannata, niin Flextight lienee järkevin vaihtoehto.
    Nykyiset mallit ovat X1 ja X5, käytettynä saa vanhempia halvemmalla, mutta niissä on aina tuo yhteensopivuusongelma - vanhimmat vaativat scsi väylän, seuraavat firewiren.
    Eivätkä toimi uusien käyttöjärjestelmien kanssa.
    T Jukka
     
  3. Vs: Skanneri

    Eli sama kuin kaikkien vanhempien värkkien kanssa: ne pitää ostaa oheistietokoneineen.
     
  4. studiofox

    studiofox Member

    69
    0
    6
    Vs: Skanneri

    Kiitos vastauksista.
    Tässä on viime aikoina törmännyt yhteensopivuus ongelman kanssa useamminkin. Kun on macci miehiä, niin aina on ongelmia. Tuli hankittua asiakirjaskanneri yhtä hommaa varten ja siinä piti olla ocr-tekstintunnistusohjelma, mutta se oli windows-pohjainen ja vanha. Piti ostaa uusi ohjelma mac-versio. Koko ajan törmää tähän windows-"ongelmaan".
     
  5. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Skanneri

    Toivotaan että jonain kauniina päivänä meillä ei olisi windows-ongelmaa.
     
  6. Vs: Skanneri

    Niitä on aina ja tulee olemaan.

    Kuinka monta videoformaattia liikkuvan kuvan tallentamiseen onkaan ? Tai typeryyksiä historian haudoista, kuten VHS/BETA/VIDEO2000, joista paras hävisi ja heikoin voitti. Puhumattakaan NTSC vs. PAL -järjestelmistä, vaikka parempaa on tuotannossa koko ajan. Olemassa olevien "HDTV" -formattien ja tulevien vastaavien sodasta, joka ei ole vielä alkanutkaan tai yhteensopimattomista käyttöjärjestelmistä laitteissa kuin laitteissa yleensä.
     
  7. jorge

    jorge Active Member

    343
    49
    28
  8. massee

    massee Member

    420
    0
    16
    Vs: Skanneri

    Anteeksi offtopic. Mac App storesta PDFscanner -niminen softa. Maksaa 12euroa ja skannaa millä tahansa skannerilla mihin mac-ajurit. OCR onnistuu suomeksi ja softa on muutenkin tarkoitettu dokumenttien skannaamiseen.
     
  9. studiofox

    studiofox Member

    69
    0
    6
    Vs: Skanneri

    Ostin jo Abbyy Fine Reader ohjelman n. 90,-, hyvin toimii sekin.

    Enpä tunne Mittelformaattia, silläkin näyttää olevan hintaa.
     
  10. Vs: Skanneri

    On ainakin yksi testi, tässä: Testbericht Reflecta MF5000: Mittelformatscanner zum Scannen von Mittelformaten 4,5x6 bis 6x12 sowie Kleinbild-Negativen und gerahmten Dias

    Ko. testin mukaan tällä skannerilla pääsee aika kunnioitettavaan 3000 ppi lukemaan. Nikonin 9000:lle ei toki pärjää (3900 ppi) mutta parhaistakin tasoskannereista mennään yli ja ohi aika mukavasti.

    Reflecta on tehnyt kinokoon skannereita jo pidempään ja on ihan tuttu merkki. Maahantuojakin on, huollosta en osaa sanoa. Samaa vehjettä myydään lisäksi eri nimellä eri markkina-alueilla (ainakin Pacific nimi on tullut vastaan).
     
  11. PasiZ

    PasiZ Active Member

    1 097
    0
    36
    Vs: Skanneri

    Et siis ilmeisesti ole tutustunut parhaisiin tasoskannereihin, kun näin väität...

    Ja ei, en puhu canoneista tahi epsoneista.
     
  12. Vs: Skanneri

    Juu, kyllä on olemassa Scitexejä yms. ammattilaadun skannereita. Ja itse asiassa halvalla, noita kunnon värkkejä on saanut kantaa ulos firmoista ilmaiseksi. Toinen asia on kenellä on tuollaiselle 100kg jötkälle paikkaa...
     
  13. Vs: Skanneri

    Colorkolmiossa on vielä jäljellä Flextight skanneri hintaan €250,-plus alvi
    Siitä puuttuu tosin virtalähde ( hasselilla lisää toinen 250,-) sekä nega/ diapitimet jotka on satkun kappale.
    laite vaatii SCASI liittimen ja sen päähän MACin joka pyörittää vanhempaa skannausohjelmaa
    Lähteköön yrittämään ken haluaa, mulla on jo oma Flextight ja kaksi  vanhaa MACcia varalla ohjelmineen.
     
  14. Vs: Skanneri

    Tai sitten esim. Win 2000-koneen, jossa on SCSI-kortti. Vistasta ja Win 7 en sano mitään, koska en ole käyttänyt käyttänyt niitä Flextightin kanssa.
     
  15. Vs: Skanneri

    Ei saatu toimimaan PC:ssä vaikka oli Colorkolmion, Fimekon ym tyypit vääntämässä. Sitten tuttu Fotari sanoi, hanki vanha mäkki, työnnettiin piuhat kiinni ja ohjelma sisään toimi viidessä minuutissa täydellisesti. Vähän on hidas mutta laatua pukkaa...
     
  16. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Skanneri

    Tuttu sai vanhan minoltan skannerin toimimaan pceessä, sekin scsi:llä.
    TJMukka
     
  17. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Skanneri

    Vasta myytiin ebayssä 2000 precision saksassa,
    T Jukka
     
  18. Vs: Skanneri

    Tuossa se PuuCee seisoo kaapissa, jolla Flextightiä käytettiin. Yhä toimintakunnossa (pistäisi tosin emolevyn 2032-muistiakku eli paristo vaihtaa...)
     
  19. studiofox

    studiofox Member

    69
    0
    6
    Vs: Skanneri

    Taitaa olla niin että paras vaihtoehto on toi Reflectan MF5000, on vielä yhteensopiva macin kanssa, ei tule niitä windows-ongelmia, eikä scsi yms. potaskaa.
    Laakathan voi skannauttaa jossain labbiksessa jos tarvii.

    Maailmalla näyttää olevan myynnissä käytettyjä nikon 9000, mutta maksavat enemmän kuin uusi MF 5000 ja ovat windowskäyttiksiä. Onko järkee muutaman pikselin takia nähdä vaivaa.
    Muuten on outoa että hyvien filmiskannereiden valmistus on loppunut tai vähentynyt, kun maailmassa on varmaan miljoonia dioja ja negoja, mitä haluttaisiin skannata?