Hei. Olen aloitellut valokuvausharrastusta uudella Nikon D90- kamerallani ja 18-105 objektiivilla Aloittelijan kysymys: Miksi kuvaan tulee auringosta pieniä pallomaisia jälkiä? (kuvien vasemmissa laidoissa) Onko näistä mahdollista päästä jotenkin eroon ja mitä kannattaisi jatkossa ottaa huomioon vastaavissa tilanteissa? Kiitoksia vinkeistä ja suokaa pois, olen vasta aloittelija... Kuvat:
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä Kyseessä on linssiheijastumat,eli kuten isossamaailmassa sanotaan lens flare. Kunhan et kuvaa noin suoraan vastavaloon niin ei sellaisia tule kuvaan, eikä ne aina pahaa tee joskus jopa toimivat tehokeinoina. wikipediasta saa myös tietoa .
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä Kyse on ilmiöstä nimeltä flare. Se on objektiivin ominaisuus ts. toiset objektiivit korjaavat (pinnoitteilla) sen paremmin. Ps. jos sulla on nokalla UV-suodin niin kokeilepa kuvata ilman sitä. Itse en sellaisia juuri käytä, mutta väittävät että se voisi lisätä tuota flarea.
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä Se on ihan hieno tuo aurinko. Eri objektiivit ja eri polttovälit tekee tätä eri lailla, mutta kuvan tilanne on melko mahdoton parhaimmillekin. Toisaalta silmätkin flarettaa, joten se on luonnollistakin. Ilmiöön vaikuttaa myös valittu aukko. Yksi flaren tyyppi on sellainen missä kuvan menee harmaaksi eli kontrasti ja musta katoaa. Vai sanotaanko tätä vastavalon siedoksi eikä linssiheijastumaksi?
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä Zoomeissa on paljon linssejä ja niiden yhdistelmiä (=linssi/ilmapintoja) joten noita heijastumia syntyy joka tapauksessa. Mitä pienemmän himmenninaukon valitset (f11-f/22), sitä kauniimman ja pitkäsakaraisemman tähden yleensä zoomeilla saat. Suodattimen aiheuttamista heijastumista kirjoitetaan runsaasti puolesta/vastaan mutta siinäkin problematiikassa on paljon muuttujia. Ainostaan yksi asia on varma: ei voida kiistää täysin etteivätkö suodattimet saattaisi lisätä heijastumia. Toisaalta ei voida myöskään väittää, että ne aina aiheuttaisivat heijastumia. Kaikki on kiinni objektiivi/suodin-yhdistelmästä ja siinä hyvin paljon suodattimen laadusta.
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä Jos sulla on kunon (Digi) SLR eli peilikamera jossa on aukon tarkistusnappi eli voit katsoa kuvaa obiska himmennettynä, aika tarkkaan voit ennakoida nuo valonsäteet ja käyttää niitä tehokeinona. Sitten tiukan paikan tullen.kun osaat "Photoshopata" voit korjailla näitä pallukoita aika hyvin.
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä Näissä kuvissa tarkoituksenikin oli, että saisin auringon säteet näkyviin. Tuo Nikon D90 löytyy, en tiedä, onko siinä kyseistä himmennystoimintoa. Saattaa ollakin, mutta en vielä ihan täysin sitä osaa hallita..täytyypi ottaa selvää. Kiitoksia vastauksista, jatketaan harjoituksia..
Vs: Kuvaus valoa vasten + 2 esimerkkiä http://www.asnclassifieds.com/images/3251_nikon_d90.jpg Se on tuo nappi tuossa oikealla objektiivin alla kuvaajasta katsoen.