Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

4x5 portrait

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana supadeluxe, 20 Marraskuu 2010.

  1. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Tuollaiset nipottamiset nettiversioista ovat turhaa. Pikselipiippaajien mielipuuhaa. Kuva on kuva, kun sen näkee edessään oikeana, olkoon sitten baryytille perinteisesti tehty tai mustevedoksena vaikka kymmenelle eri paperille. Sitten voidaan tarkennusmilleistä puhua - tai sisällöstä. Mieluummin sisällöstä.

    kapa
     
  2. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Eihän tuo minimalismi poissulje mitään. minä ainakin kannatan ennemmin sitä että malli kertoo jotain aitoa kuin sitä että kuvaaja yrittää kertoa jotain nokkelaa.
    [/quote]

    Hyvä kommentti, pikkuteemu. En olisi paremmin osannut ilmaista ajatuksiani.

    kapa
     
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Aivan niin.  Mutta kyllä minä silti toiveeni esitän että isompana tännekin kiitos.  Tietysti vain kaino toive, vaatia ei voi.  Nipottamista ei muuten ollut, että kerroin ettei siinä ole terävää.  Kerroin sen siksikin ettet kuulemma näe kunnolla silmilläsi.  ;)
     
  4. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: 4x5 portrait

    Tämä saattaa tulla yllätyksenä, mutta jo viime vuosituhannella tiedettiin suhteellisen yleisesti, että jopa netissä voi kuva olla ihan yhtä "oikea" kuin baryytille tai mille tahansa muulle staattiselle materiaalille kopioituna.
     
  5. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: 4x5 portrait

    ^ No enpä tiedä, mutta kyllä tämä uusi 24 tuuman silkkipaperisamsung alkaa olemaan aika todentuntuinen.  :p   

    Pitäisi vaan saada galleriavalaistusplugini vielä asennettua.  :D
     
  6. hannu523

    hannu523 Well-Known Member

    2 652
    576
    113
    Vs: 4x5 portrait

    No jos vielä kuvasta... Kaiken sortin ajalle tyypilliselle kuvissa illistelylle kyllästyneenä;  kaverin ilme antaa tilaa tulkinnalle. Ei ole mielestäni lainkaan veltto tai passikuvamainen, vaan täysin rento, rohkea ja itsetietoinen. No kuka mitäkin näkee.
    Iso/pieni - pientä voi katsoa lähempää. Jos pihvi puuttuu, sen kyllä isosta sitten huomaa...

    Nimim. Printit pieninä, kahvi kuumana ja tyttö nuorena.

    edit, jotain
     
  7. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: 4x5 portrait

    Kuva on aika onneton, sori vain näin suoraan sanottuna.
    Eikö kannattaisi harjoitella asiat (valot,asennot, yms.) ensin valmiiksi vaikka digillä tai edullisemmalla kinolla.
    Sitten kun aikoo tehdä jätti-ison tulosteen, kuvaa laakafilmille.
    Laakaa käyttäisin itse viimeisen päälle valmisteltuun kuvaan, joka on jo testattu muulla kameralla.

    Nyt kyllä väline vie miestä, eikä päinvastoin, kuten pitäisi olla.
    T Jukka
     
  8. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Tuossa yllä puhuu mies, joka on lukenut oikeaoppiset kirjat. Sanoisin jopa, että perinteinen kameraseuralainen on kyseessä

    Kuten jo sanoin, niin ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

    kapa.
     
  9. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: 4x5 portrait

    Niinhän sinä luulet.
    Ja kai kaikkien mielipiteellä ja arviolla on merkitystä.
    Nyt kun kerran lähdit tuolle kommentoijien kommenttien kommentointilinjalle, niin miksi itse tässä ketjussa puhut ensin, että kuvitelkaa kuvaa metrin korkuisena vedoksena seinällä muiden samankaltaisten joukossa ja sitten myöhemmin sanot että kuva kuin kuva?
    Puhut ristiin itsesi kanssa.
    T Jukka
     
  10. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Puheeksi tullut iso sarja muotokuvia löytyy esimerkiksi Erik Lauraeuksen MFIAP-näytöstä

    Erik Lauraeus Valokuvaaja

    - älä katso, jos käsite 'kameraseuralainen' ottaa vastaan, FIAP:n arvonimestä kun on kyse. Toistaiseksi ainoa sen tasoinen Suomessa.

    Fotofinlandiassa oli toissakerralla mukana vastaava sarja, tosin kännykkäkameralla kuvattuna.
     
  11. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Hyvä kommentti, pikkuteemu. En olisi paremmin osannut ilmaista ajatuksiani.

    kapa
    [/quote]

    Aidot tunteet kyllä ehtivät tulla esille, kun Graflexilla kuvataan...  Tosin ne saattavat kohdistua enemmänkin kuvaustilanteeseen kuin muuhun maailman menoon ;)

    - ei sen puoleen, olen kyllä itsekin kuvannut 8x10 muotokuvia, ja tekeillä on kameraprojektikin sitä varten (Aero Ektar 300 mm f:2.5).  En nyt kummiskaan osaa suhtautua juttuun elämää suurempana asiana, enemmän hupiprojektina.
     
  12. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Eipä se FIAP:n arvonimi mitään merkkaa, näköjään......jos tommosia kuvia voi sinne laittaa.
     
  13. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Osasinkin odottaa jotain halveksuvaa kommenttia, mutta aika nopeasti se tuli ;)

    Näinhän se on, jokaista, joka saa jotain erinomaisempaa aikaan, pitää muistaa halventaa - luulee muuten vielä olevansa jotain.

    'Vuoden muotokuvaaja' - kilpailun parhaat eivät oo mittään, kun laukkulaisten näkemyksiä katsotaan, isojen kansainvälisten kilpailujen parhaimmisto ei yllä laukun 'kuvat ja galleriat'-osaston arkipäivän tasolle jne.  Onneksi on sentään tämä paikka, jossa ainoana maailmassa tekninen täydellisyys ja taitellinen loistokkuus kohtaavat.
     
  14. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Olis ihan kiva tietää, mikä noissa linkin kuvissa on niin hyvää....ei kyllä mulle auennut.

    Vuoden muotokuvaaja-kilpailun kuvatkin ovat parempia (joskus oon siihen itsekkin osallistunut) vaikka aika kikkailuksi ovat viimevuosina menneetkin.
     
  15. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    .

    .
     
  16. jja

    jja Well-Known Member

    611
    612
    93
    Vs: 4x5 portrait

    Arvonimet sikseen, mutta kannattaa ensin katsoa mitä pitää olla saavutettuna ennenkuin voi edes hakea MFIAP:ia http://www.sksl.fi/sksl/kansainvaliset/fiap_arvonimisaannot.html

    -jja
     
  17. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Tiedän, että pitää olla hyväksyttäviä kuvia näyttelyissä sunmuuta....mutta noi kuvat.
     
  18. Vs: 4x5 portrait

    Niin mitä niistä kuvista ?
    Onko ne hyviä vai huonoja mielestäsi  ?
    Mielelläni lukisin perustelun miksei noita kuvia ole voinut laittaa tuonne :)
     
  19. Vs: 4x5 portrait

    Heh, on mielenkiintoisa havainnoida, minkälaisista kuvista syntyy piiitkiääää "keskusteluketjuja" :-0

    Tai siis ei kuvasta vaan jostain siihen liittyvästä kommentista kimpoaa pallo johonkin arvaamattomaan. Siis kuvalla tai sen hyvyydellä ei varsinaisesti ollut merkitystä, vain sillä että joku osasi laittaa ketjuun oikeanlaisen heiton siemeneksi. Pannaan sitten lisää vettä myllyyn:

    Jos jostain kuvasta voi olla montaa mieltä niin tuollaisesta naamakuvasta. Mitkä siinä ovat muuttujat, joihin kuvaajan "taiteellinen" näkemys voi vaikuttaa? Totesiko kuvaaja kuvaamisesta päättäessään, että tuollaiset irrkupisamat yhdistettynä huulipyöreyteen on hyvä juttu. Vai oliko hyvä juttu, että "pääsinpäs kokeilemaan laakafilmikameraa kokoa 4x5 tuumaa ja laitetaan vielä nimeksi filmin koko".

    Kuvien nimistä täällä taitetaan veistä aina pari kertaa viikossa. Mutta se on niin, että nimi ei pahenna miestä mutta kuvan kyllä. Kun ensin näkee kuvasta vain nimen (siis päinvastoin kuin normaalisti esim. valokuvanäyttelyssä, jossa ensin katsot kuvaa ja sitten sitä pientä tekstiä kuvan alla) niin siitä syntyy ennakkoasetelma kuvaa kohtaan. Kun nimi on "4x5 portrait", en oleta kuvaajaan edes halunneen mitään taidekuvaa tuottaa vaan pelkästään valottaa tietynkokoista filmiä (joo, pitää vielä olla taustatietoja sen verran että tajuaa 4x5:n tarkoittavan filmin kokoa ja vielä tuumina) - vai onko miehen nimi "4x5 portrait", erikoista. Pitäisikö laittaa foorumille "kymppikuva portrait" :-O

    Kuva itsessään on OK, tosin erikoisinta siinä on tuo "suttuisuus" ja kohteen itsevarma tuijotus ("mitä sä jätkä mua tiiraat"). Suttuisuus sotii ikäänkuin käytetyn teknologian kykyjä vastaan - onko tämä tavoiteltua taiteellisuutta? Sikäli kommentti "tuonhan olisi saanut otettua millä tahansa suttuvehkeellä" on kohdallaan, jos kuvaaja halusi painottaa välineen osuutta lopputulokseen.

    Tässähän tätä tarinaa olikin, jos joku jaksoi lukea...
     
  20. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: 4x5 portrait

    Mun mielestä niissä kuvissa ei ollut mitään erikoista, samantapaisella taustalla otettuja kuvia rasupäisistä miehistä.
    Minä en olisi laittanut noita kuvia sinne.

    Mutta näköjään niitä voi sinne laittaa, vaikkei ne tuon kummosempia olekkaan.

    Taitaa kuitenkin olla parasta jatkaa siitä alkuperäisestä kuvasta...