Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

-

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Est, 16 Maaliskuu 2020.

  1. riekkosak

    riekkosak Well-Known Member

    1 477
    329
    83
    Palanderien Ontikan kartano Viron veroviranomaisten hampaissa

    Kartano hampaissa? Viranomaisella hampaat?
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
  3. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 315
    395
    83
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 449
    562
    113
    Ainakin Mossack Fonsecan tapauksessa meidän veroviranomaiset olivat verraten hampaattomia, vaikka kaikki aineisto eturivin poliitikkojen savustamiseen oli saatavilla.
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
    Voi olla joskus hiukan hankalaa. Muistelen, että Mauno Koivisto ajoi aikanaan KRP:n lakkauttamista, kun johtavia demareita epäiltin lahjusten otosta, ja taisihan sillä vävylläkin jotain bisneksiä olla.
     
  6. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
    .
     
    Viimeksi muokattu: 29 Tammikuu 2021
  7. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
  8. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
    Niinpä. Tällainen vanhus ei oikein tahdo aina oivaltaa, että meillä on ministereinäkin henkilöitä, jotka tuntevat jotkut 90-luvun tapahtumat vain kuulopuheilta. Omassa maailmassa kun 90-luku oli tässä just äsken. :)
     
    niffe tykkää tästä.
  9. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
    Ei nyt kovin ajankohtainen juttu, mutta tuosta ihmisten aikajänteestä ja "jonnet ei muista", ihan toisinpäin.

    Jokunen aika sitten tulivat jostain syystä appiukon kanssa puheeksi sotasyyllisyysoikeudenkäynnit. Jutellessa sain sen vaikutelman, että hänellä oli yllättävän tarkkoja ja yksityiskohtaisia tietoja oikeudenkäyntien kulusta. Kyselinkin, miten hän tiesi niin tarkkaan tapausten kulun. "No, olinhan minä paikalla." Miten ihmeessä? Rintamalta tultuaan appi meni poliisikurssille (ammattikoulutus kesti silloin kaksi viikkoa nykyisen kolmen vuoden sijaan). Uudet tulokkaat pantiin aina tylsiin valvontatehtäviin, appikin notkui usein kadulla Hertta Kuusisen ja Yrjö Leinon kämpän rappukäytävän kohdalla, koska Leino pelkäsi kummituksia tms. Yksi valvontatehtävä oli sitten seistä oikeussalissa ovella, ja avata se ovi aina kun joku meni ulos. Ei kovinkaan vaikuttava posti, mutta "hyvissä tarkkailuasemissa" niinkuin hiihtokilpailuissa.

    Nyttemmin perikunnan papereista löytyi ihan propuskakin.

    sot_syyl.jpg
     
    Est ja niffe tykkäävät tästä.
  10. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
    Tuohon ovivalvontaan liittyy vielä semmoinen pikkuanekdootti, että äskettäin rintamalta tulleelle korpisoturille olivat ovesta kulkevat kenraalit yms. julkisuuden henkilöt isoja herroja. Varsinkin kenraaleita kunnioitettiin aika paljon, ja sympatiat olivat luonnollisesti syytettyjen puolella. Ovenvartijoita oli kuitenkin ankarasti kielletty tekemästä kunniaa, siis vetämästä lippaan, syytettyjen kulkiessa ovesta. Ovenvartijat kuitenkin yrittivät kiertää määräystä entisten esimiesten kulkiessa ohi. "Tehtiin erityisen ryhdikäs asento."
     
  11. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
    Mielenkiintoisia juttuja, kertakaikkiaan!
     
  12. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
    Tuossa tuli tavallaan esille se, miten vaikea on hahmottaa, miten toinen ihminen näkee maailman.
    Jotenkin yllättävää, ettei joku Ohisalo tiedä mitään 90-luvun tapahtumista.
    Yhtä yllättävää, että saman konjakkipullon äärellä on sotasyyllisyysoikeudenkäynneissä läsnä ollut.

    Luonnollistahan se on, asianomaisten iät huomioon ottaen. Mutta itselle kuitenkin vaikea sisäistettävä, eipä sitä toisen nahkoihin pääse.
     
  13. Johannes

    Johannes Well-Known Member

    2 346
    302
    83
  14. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
    .
     
    Viimeksi muokattu: 29 Tammikuu 2021
  15. Jari_S

    Jari_S Well-Known Member

    3 593
    738
    113
    Eipä tuo rahallisesti paljoakaan vaikuta joihinkin halpoihin ostoksiin. Vaivaa siitä toki aiheutuu ja siksi ehkä tulee tarkemmin mietittyä ostoksiaan ja niiden todellista tarvetta, mikä lienee vaan hyväksi.
     
  16. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
    .
     
    Viimeksi muokattu: 29 Tammikuu 2021
  17. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
    Kivaahan se on että on kohta kalliimpaa - tuhlaa sitten vähemmän.
    Pakotettu itsekuri...
    ;)
     
  18. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 186
    3 513
    113
  19. Est

    Est Well-Known Member

    17 844
    1 999
    113
    Nykyajan "toimittajat" ...
     
  20. ougle

    ougle Member

    184
    24
    18
    "Asko Eho" oli pääomapiirien juoksupoika. Pankit olivat kilpailleet itsensä kus**n ja niitä pelastettaessa terveetkin pienyritykset ajettiin (pankkien) vasaran alle. Lopputuloksena SKOP ja "Tosi on" -pankki kaatuivat ja muut pelastuivat veronmaksajien piikkiin.
     
    niffe ja SakkeM tykkäävät tästä.