Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

pisara talvea +3

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana juhaa, 12 Maaliskuu 2016.

  1. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    filkaa Graflexilla. Tällaisia otti.
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. hannu523

    hannu523 Well-Known Member

    2 652
    579
    113
    Vs: pisara talvea +2

    Pilkkijä ekassa tekis gutaa ... Upeita kaikki !
     
  3. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: pisara talvea +2

    :D
    Kiitos Hannu, arvostan o/
     
  4. Vs: pisara talvea +2

    Muistelee sitä kaveria, joka tänään Kallvikissa tuijotteli 4x5 kameransa etsinlasiin, kiroili stanan kelen kovaa valoa, kahlasi kävelykengillään jääkylmässä vedessä muuttomatkalla olevia laulujoutseneita ja ihmisiä väistellen. Perhanan hienoa jälkeä on se kaveri saanut aikaiseksi. Ja käytiinhän me kahvillakin ja maailma on taas vähän parempi. Hieno reissu.
     
  5. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 535
    113
    Vs: pisara talvea +2

    Minun silmiini viimeinen paras. Onko skannaukset negoista vai vedoksista? Olen miettinyt Graflexia jo jonkun aikaa, et haluaisi keskeisiä kokemuksia jakaa, voi täällä olla muitakin joita kiinnostaisi:)
     
  6. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: pisara talvea +2

    Aina kannattaa lähteä! Kiitos hyvästä seurasta. Sukat oli kuin merivedellä pestyt ja niin siinä tais käydäkin :)

    Nää on ekasta 3 kasetin satsista, loput 6 laakaa roikkuu narulla kuivumassa. Katellaan niitä sitte toisella kertaa.
     
  7. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: pisara talvea +2

    Skannit on negoista. Nää on 1 sarjan Adoxille kuvattu. Se on merkillistä kamaa, kun tekee sinisistä taivaista sopivan tummia ilman filsuja. Valmistus loppui Foman konkkaan joskus 2000-luvun alussa. 2 sarjan Adoxia en oo kokeillu. Laittelinkin siitä kyssäriä tounne filkkaosioon, josko joku olis sitä valotellu.

    Graflexi on laakakameroiden Lada. Pressikamera niin ei kauheesti säätöjä. Painava ja robusti, mutta kyllä sillä kuvia tulee. Mun on Super Graphic. Siinä on mittaetsin, mihin mulla on 127mm ja 135mm opiskat ja tarkennusveitset. Linhofeja löytää aika-ajoin kohtuu hinnoilla. Se on "Technical field" eli takalaudassakin on liikkeitä. Sitä ei kannata sivuuttaa, jos 4x5:sta etsii. Ja myyntipalstalla ainakin oli ihan nätti Shen Hao puukamera parilla linssillä ja kaseteilla. Sitä en tunne, mutta kuvissa näytti nätiltä. Mukava kuulla, että edes yksi kuva osui, kiitos palautteesta!
     
  8. hannu523

    hannu523 Well-Known Member

    2 652
    579
    113
    Vs: pisara talvea +2

    :) Kuvista kyllä näkee, että vaivaa on nähty
     
  9. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: pisara talvea +2

    Ei noista ihmisistä muuten ole haittaa, mutta kun eivät prkl osaa mennä kompositioon vaan huitelevat missä sattuu :)
     
  10. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: pisara talvea +2

    Upeita, tykkään erityisesti tuosta viimeisestä.
     
  11. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: pisara talvea +2

    Kiitos, kiitos! Lisäsin yhden jonon jatkoksi.
     
  12. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: pisara talvea +3

    Kyllähän sitä nyt spittarinsa kastelee kuvien eteen...
    Ykkönen mielekkäin
     
  13. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3 168
    5
    38
    Vs: pisara talvea +3

    Hyvää settiä jälleen, hyvä kokonaisuus.