Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Minolta 800si peili ihmetys

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana jperala, 14 Elokuu 2006.

    Mikä on sen pikkupeilin tarkoitus ison peilin alla ?? itsellä on ollut useampi filmirunko mutta en ole tuollaiseen törmännyt.
     
  1. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Akateeminen arvaus: Sitä käytetään salaman TTL-mittauksessa.
     
  2. juice

    juice

    912
    0
    0
    Autofokusta varten. Sulla on varmaan edelliset rungot olleet MF-kameroita.

    Apupeili heijastaa puoliläpäisevän pääpeilin läpi tulevan kuvan peilikammion pohjassa oleville sensoreille samaan aikaan kun pälyilet kuvaa tähyslasilta.
     
  3. On ollut af runkoja useita mutta en muista nähneeni tuollaista babypeiliä.. tai sitten dementtia vaivaa pahasti ??
     
  4. juice

    juice

    912
    0
    0
    No, sehän nousee ylös samalla kun pääpeilikin joten ei sitä välttämättä hoksaa normaalikäytössä. Parhaiten se näkyy kun nostaa sormella peiliä hitaasti. Normaalisti kameran lauetessa se hyppää niin vauhdilla yläasentoon että sitä on vaikea havaita :)
     
  5. Onhan näitä ollut jo ennen Af-aikaakin, mittakennokin voi olla tuon alla ja osa-alan mittaus tulee hoidettua näin näpsäkästi.