Mikä on sen pikkupeilin tarkoitus ison peilin alla ?? itsellä on ollut useampi filmirunko mutta en ole tuollaiseen törmännyt.
Autofokusta varten. Sulla on varmaan edelliset rungot olleet MF-kameroita. Apupeili heijastaa puoliläpäisevän pääpeilin läpi tulevan kuvan peilikammion pohjassa oleville sensoreille samaan aikaan kun pälyilet kuvaa tähyslasilta.
On ollut af runkoja useita mutta en muista nähneeni tuollaista babypeiliä.. tai sitten dementtia vaivaa pahasti ??
No, sehän nousee ylös samalla kun pääpeilikin joten ei sitä välttämättä hoksaa normaalikäytössä. Parhaiten se näkyy kun nostaa sormella peiliä hitaasti. Normaalisti kameran lauetessa se hyppää niin vauhdilla yläasentoon että sitä on vaikea havaita
Onhan näitä ollut jo ennen Af-aikaakin, mittakennokin voi olla tuon alla ja osa-alan mittaus tulee hoidettua näin näpsäkästi.