...no on ainakin katseensuunnassa tilaa Toisaalta ihan hieno ylioppilaskuva, kun on erilainen ja sillain. Myös se, että ylioppilaalla on vielä vaatteet päällä, tekee tästä erikoisen Wphotorgaphyn teoksen Kuitenkin sävyjen niukkuus ja se, että sekä mallissa, että taustassa on hirveästi kuolleita sävyjä - häiritsee minun silmää. Kaltevuus ja tuo valoläiskä tekee hyvää!
Juups. tuo ylioppilaan vaate on huonosta skannauksesta johtuen todellakin kuollut. Itse labrassa tehtynä värivedoksena huomattavasti sykähdyttävämpi. Tarttis joskus teettää kunnollinen skanni negoista. Ai niin.. tuo katseensuunnan tilantarve olikin jossain oppikirjassa?
Joo. Kukas se olikaan, suomalainen valokuvaaja joka sanoi: "säännöt toimivat aloittelijan ohjenuorana. Kokenut kuvaaja ei niitä tarvitse"
^^ Totta toisaalta, toisaalta minusta tuntuu siltä, että jos naulan voi hakata lautaan helpoiten vasaralla, miksi sitä pitäisi yrittää hakata siihen ensin kädellä ja kengänpohjalla...?! No joo.
Joidenkin mielestä taasen, jos ei osaa zone-menetelmään, niin ei pysty tekeen kuvia tai ylipäänsä kuvatkaan eivät onnistu.
Onkos sulla muuten kokemusta tuosta zone-systeemistä ? Se on niitä asioita, joita en ole ikinä vielä tajunnut, mutta jonka haluaisin oppia.
Ei sitten keskiharmainta-aavistustakaan. Olen todennu, että siinä alkaa meneen raja hifistelyn suhteen. Saa käsirasvatyypit hifistellä sen kans.