Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Onko tullut osteltua jotakin?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 4 Huhtikuu 2011.

  1. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    No nyt lähtee. Vielä kun löytyisi Nikoniin sovitteet. M42 to Z. Ja F.

    Oikein lovee: MTO 500mm lovers
     
  2. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 545
    113
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Viimeksi muokattu: 28 Joulukuu 2021
  4. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 545
    113
    Jos ei käy, palauttaa takaisin tai käy paikan päältä hakemassa ja kokeilee.
     
    Mirrored tykkää tästä.
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Eiks MTO ole yleensä T-sovitteella? Siinä voi olla M42 kiinni, mutta se on vaihdettavissa. Nikonille löytyy, ainakin F-mallinen.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    M42 (1mm nousu mainittu ilmossa) lie tässä kiinni jotenkin muuten kuin T2-kierteellä. Vai voisiko ruuvit varmistaa vielä T2- kiinnitystä?

    Ehkä t-kierre on vaan tiukassa? No sen näkee pian.

    Kaipa näitä on hyvinkin monenlaisia tehty? Näis mennöö piä sekosin: MTO500 / 3M-5A / 3M-5CA / ZM-5A 500mm F8 maksutov mirror Lens Reviews - Russian and Zenitar Lenses - Pentax Lens Review Database

    Soviet style "t-mount' joopa joo! :D varoitetaan kiertämästä
     
    Viimeksi muokattu: 29 Joulukuu 2021
  7. hm

    hm Member

    215
    12
    18
    Rakaa voimaa ei ole syytä käyttää sovitusta kokeiltaessa. M42-kierteen nousu on 1,0 mm. T2-kierteen nousu on 0,75 mm. Kauko Tanner, edesmennyt kameroiden taitava korjaaja, kertoi osaavansa sorvata sovitteen, johon kiertyy kumpikin kierre.

    MTO:n sovitteen voi helposti vaihtaa. Tällöin välttyy ylimääräiseltä pituutta lisäävältä ja välystä kartuttavalta sovitekappaleelta. Tein aikoinaan pienen ohjeen sivulleni:
    MTO:n sovitus
    Useimmissa tapauksissa sovitus onnistuu myös ohuella M42/Nikon F -sovitteella:
    Nikon-tarvikkeita
    MTO:ssa on yleensä sen verran tarkennuksen kiertovaraa äärettömän ohi, että ohuella sovitteella kamera tarkentuu äärettömään.
    Kiinteäpolttovälisillä Nikkoreilla pisin tarkennusetäisyys tätä sovitetta käytettäessä toki siirtyy polttovälistä riippuen lähemmäksi kameraa.
    Jos äärettömään tarkennus ei ohuella sovitteella onnistu, niin MTO:n rakenteessa olevan tarkennuksen rajoittimen voi vähällä vaivalla poistaa, jolloin äärettömään tarkennuksen ongelma katoaa.

    Paranevan linkki tarjoaa kuvan M42/Nikon Z -sovitteeseen, joka ei ole tässä tapauksessa oikea tuote. Paksuudeltaan noin 3-senttisen sovitteen kuvan näkee edeltävän linkin kuvasta. Jos Mirrored olisi moista minulta maanantaina aamupäivällä kysynyt, niin sellaisen olisi minulta heti saanut. Puolipäivän aikaan myin viimeisen. Toki näitä tulee tarvittaessa kysynnän mukaan lisää varastoon.

    1000-millisen maksutovin kanssa toimivat samat operaatiot. Objektiivin peräpään paksuudesta johtuen joissakin rungoissa tulee ongelmaksi käsikahvan tai/ja prismakotelon ulkonema, jotka estävät suoran sovituksen. Tällöin pitää objektiivin ja rungon väliin laittaa hieman loittoa, jonka lisäksi tarkennuksen rajoittimeen pitää tehdä säätöä. Ymmärtääkseni näitä 1000-millisiä tehtiin aikoinaan kolmessa eri tehtaassa. Kotimarkkinoille ja vientiin tehdyissä objektiiveissa oli myös muutamia rakenteellisia eroja.

    Neuvostoliiton murtuessa loppui myös maksutovien valmistus varsin nopeasti. Jäljelllä olleet lasit tehtiin valmiiksi, jonka jälkeen perinteisten mallien valmistus siirtyi historiaan. Neuvostoaikaan tehtiin myös 300-millistä versiota, joiden viimeiset kymmenet yksilöt ostin aikoinaan englantilaiselta tukkurilta.

    90-luvun alun Photokinassa kävin mielenkiintoisen keskustelun pietarilaisen optiikkavalmistajan kanssa kysyttyäni maksutovien saatavuutta. Valitteli rahtien ja raaka-aineiden hintojen suurta nousua, joka oli tuhonnut tuotannon jatkuvuuden. Itse ei kuitenkaan kuulunut veneestä pudonneisiin - sanoi pitävänsä purjevenettään turvallisessa ja luotettavassa suomalaisessa satamassa.
     
    Mirrored ja SakkeM tykkäävät tästä.
  8. canonmk4

    canonmk4 Well-Known Member

    1 692
    626
    113
    Nikon Z runkosyvyys 16.00mm ja Nikon F runkosyvyys 46.50m, M42 runkosyvyys 45,46mm eli sopiva sovite Nikon Z malliin 29.46mm paksu sovite, Nikon F runkosyvyys on suurempi kuin M42 luulen että sovitteella tulee vain lähitarkennus kuvia. itse olen paininut Canonin vastaavien sovitteiden kanssa joten kantapään kautta tulee parhaimmat opit, Ebaystä kun katsoo sovitteita Nikoniin esim: Z siellä myydään ohutta ja paksua sovitetta?? Briteistä saa nopeimmin tilattua.
     
  9. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Minulla on ollut parikin kappaletta MTO:ta. T-sovite on kiinni kolmella pienellä ruuvilla, jotka puristuvat rungon uraan. Aika helppo vaihtaa.

    Edit: Äh, edellä jo olikin Hannun kattava selostus aiheesta.
     
  10. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Kiitos tästä. Pentax-foorumin esityksessä pelotellaan eroavaisuuksista T-kappaleiden sisällä mutta ehkä sitä vastaa mainintasi (sivulla"MTO-sovitus") kuinka kappaleen voi joko kipata ulos tai se voi olla oikein tiukkakin.


    Otherwise the LZOS made 3M-5A is the soviet style "t-mount" - the mount will remove to leave a mounting like the internal collar of a standard t-mount. Other t-rings can then be fitted, though there is a mix 'n match process to find one that is the same size internally.
    Read more at: MTO500 / 3M-5A / 3M-5CA / ZM-5A 500mm F8 maksutov mirror Lens Reviews - Russian and Zenitar Lenses - Pentax Lens Review Database

    MTO:n tarkentuminen yli äärettömän antaa kivan vaihtoehdon kokeiluun M42-F sovitteella D810:llä. Minulle nyt kuitenkin jää mietintään haluanko sellaista kun kuitenkin pitäisi vielä hommata M42-Z sovite, sillä minulla ei ole Nikon FTZ sovitetta ja Z5 runko voisi olla ihan kiva tässä. Valintoja on nyt riittämiin ja kenties se kiinnostavin olisi tuo kiinteämpi T niin F kuin Z versioin... vaan edestakas vaihtelemisiin niitten välillä tuskin kannattaa suuntautua.

    Linkissä näkyy myyntikuvat, joista katsoen arvelin version olevan MTO/3M-5A kenties 72mm suotimin ja yli kilon painoisena. MYYDÄÄN - Peilitele MTO 500 f8.

    Screenshot-2021-12-28-at-22.jpg
     
    Viimeksi muokattu: 29 Joulukuu 2021
  11. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    MTO voi tarkentua yli äärettömän tai sen rajoitinruuvin voi säätää. Kuten kerrottu yllä.

    Ohuet M42-Z sovitteet ovat erikoisia. Eräs myyjä Ebayssa sanoi sen tarkoitetun käytettäväksi helikoidi-väliosan kanssa.
     
  12. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Uusi kone pihapuuhiin.

    Enemmän kuin yhden päivän :( on tuo nykyinen tapa pakata kaikki muoviin. Meillä oikeastaan loppui sekajätteen kertyminen kunnan vaatimaan pönttöön, kun aloimme joku vuosi sitten lajitella muovin omaan keräykseensä. Sitä on ehkä 75 % (tilavuus-) koko määrästä. Vaikkei kaksi eläkeläistä mitään suurkuluttajia olekaan, on lähes kaikki mitä kotiin tuo pakattu jonkinlaiseen muoviin.

    Alansa huippua edustaa tämä K-Raudan rautakanki, jonka joku on päättänyt pakata muovipussiin. Ihmetten, miksi... Jos nyt joku artikkeli kaupassa kestää käsittelyä ilman muovikäärettäkin, niin just ehkä tämä :) Pakkaus on täytynyt tehdä valmistuksen jälkeen, koska kassalla toimihenkilö joutui repimään sitä, jotta laite saisi luettua viivakoodin. Se oli tarrassa itse koneessa.

    _DSD3348.jpg
     
    Mirrored ja keegan tykkäävät tästä.
  13. saloma-3

    saloma-3 Well-Known Member

    1 960
    731
    113
    Toihan on ilmiselvää. Ettei rautakanki ruostu sateessa.
     
    SakkeM tykkää tästä.
  14. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    On se kyllä liukas nojaillakin. Ei sovi kunnan töihin.
     
  15. cedricfan

    cedricfan Well-Known Member

    1 081
    506
    113
    Ja muoviin saa hälyn niin ei mene taskussa maksamatta.
     
  16. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    No niin. Uudella beta.kamerastore -sivustolla oli alennusmyynti -11%.

    FTZ -korvike ilman sähköjä. Ja T2 to F Hama-tuotemerkillä.

    Screenshot 2021-12-30 at 12-51-50 Purchase K F Concept Nikon F - Nikon Z and 1 other item.png

    Saan sitten kaikki mekaaniset Nikkorit myös Z5:een. Sysäys hankintaan oli Maksutovin sovitus, josta jutut edellä. Vietin siis maksutovin, näin toisenkin, kun eilen jo ensimmäisen, varsinaisen. ;)
     
    Viimeksi muokattu: 30 Joulukuu 2021
  17. m-kooteevee

    m-kooteevee Well-Known Member

    576
    966
    93
    Iskelmää mukaillakseni: "Syystä jota tiedä en, mä ostin äkseekolmosen"...

    20211230_190045_s.jpg
     
  18. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Ei tuo juuri nyt taida mikään kovin vaikeakaan bisnes filmikamppeiden kohdalla olla. Mitä olen alan eri kauppiaiden kanssa jutellut, niin filmille kuvaaminen on nyt lisääntymässä aika lailla. Käytettyjen laitteiden tarjonta on rajallista ja kysyntä ilmeisesti kasvavaa. Niinpä hintaa voi hyvinkin nostaa. Ja ainakin kameratorilla hinnat tottavieköön nousevat. Nousevatko sisäänostohinnat samassa suhteessa, sitä en osaa sanoa.
    Tietysti ilman välikättä kauppa olisi kannattavampi sekä ostajalle että myyjälle:) Voihan sitä ostaa ja myydä täälläkin. Ja käytänkin tilaisuutta hyväkseni kiittääkseni kaikki niitä laukkulaisia, joiden kanssa vuosien varrella olen tehnyt onnistuneita kauppoja:)
     
  19. saloma-3

    saloma-3 Well-Known Member

    1 960
    731
    113
    Tukeeko tuo ruuvitarkennusta?
     
  20. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Nikon jätti sen tekemättä ja eihän toki muutkaan ole siihen lähteneet... tietääkseni. Onko edes Z-AF optiikkaan kukaan vielä alkanut. Sellaisessa polttaa villi näppinsä aika äkkiä ellei ole sopimusta. Aika helppo vähän muutella ohjelmistoa että lakkaa toimimasta.

    Mutta sinänsä tuon ruuvarin voisi varmaan suunnitella ihan lastuista riippumatta. Vaan tuskinpa viienkybän hintaan ..

    AI-tuenkin Nikon hylkäsi. :oops: Kaipa se strategia oli kuitenkin oikea firmalle? Onhan meilla hyvät peilirungot.

    FTZ on lähinnä vain AFS optiikoille.
     
    Viimeksi muokattu: 31 Joulukuu 2021