Selkeasti miehille tehty kuva. Ensi juodaan olut pois ja siirrytaan seuraavaan kohteeseen. Synnytti ajatuksia.
Minulla ja eräällä ystävällä oli juuri tuosta aiheesta mielenkiintoinen keskustelu - kuinka naisilla ja miehillä on niin erilainen kuvakieli, mutta että naiset opettelevat, huomaamattaankin, usein kuvaamaan miehiä miellyttäviä kuvia. Se keskustelu pisti kyllä ajatukset pyörimään.
vai onko niin, että naisen silmä voi levätä samankaltaisessa asiassa kuin miehen, mutta harvemmin toisinpäin? tai minusta ainakin siltä tuntuu. ja kyllä, tämä kuva on kyllä suunnattu miehiselle sukupuolelle, vaikkakin ajattelematta asiaa sen kummemmin.
Ei mulla nyt niinkään rinnat mieles ollu, mut olut kyllä kun oli taas niin kuuma päivä. Nyt ei tee mieli enää oluttakaan kun sataa.
No joo, ei tää kyl oikein toimi. Kuvana minusta huono, mutta kaks miesten elämän keskeistä asiaahan tos on, joten varmasti menee vastakkaisessa sukupuolessa läpi sen kummempia kyselemättä. Kolmas keskeinen asia enää puuttuu.
Eipäs mennä haaskaamaan hyvää sikaria mokomaan... Kuvan aiheesta vois saada irti paljon enemmän, nyt tämä ei jostain syystä oikein toimi. Harmi etten oikein saa kiinni ajatuksesta mikä kuvasta tekee niin pliisun.
. . . Rajaus? Kontrasti? Niiden "puutteet" etäännyttävät kuvaa niin, ettei mahdollinen sisältö kaadu suoraan syliin. Tätä voisi pitää myös kuvan ansiona.
Niin, tarkoitin lähinnä sitä, että itse en tykkää kritiikistä, missä ei ehdoteta miten kuvasta tulisi katsojan mielestä "parempi". Ehkä se on se valo mikä mättää, liian tasaista ja hailakkaa minun makuuni. Toisella katsomalla löysin kuvasta jo sanomaa, tämähän on tietysti se viimeinen havainto mikä tehdään kun valutaan pöydän alle rankan terassi- / ravintolasetin päätteeksi...
Viimeksi kun tarkistettiin, olen vastakkaisen sukupuolen edustaja, mutta minulle tuli lähinnä mieleen että tämä olisi eräänlaista piilokritiikkiä miehiä kohtaan, siis vähän samaan tapaan kuin sinä näytät kuvan kokevan. Voi johtua tietynlaisesta rajoittuneisuudestani.
Mua häiritsee tuossa se, kun kuvan kaksi elementtiä, tuoppi ja tyttö, ovat irallisia toisistaan. Sommittelu ei tuo niitä yhteen, ja kun toisaalta tuoppi on esitetty sellaisella tavalla, ettei se voisi tuollaisena olla kuvan kohde itsessään, jää jotenkin rauhaton vaikutelma. Mikä tietenkin on ihan hyvä, jos kuvan on tarkoituskin häiritä.