Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Fisukuva

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana valtsu, 21 Kesäkuu 2006.

    Erään tuotekuvauksen sivutuote. Täytetyt lasit on ikäviä kuvattavia, joten otin dokumentiksi itselle.
     
  1. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Tällä kertaa lasi on ilmeisesti täytetty kokonaisella huoneella, mikä on hankalaa kuvaamisen -- mutta ennenkaikkea juomisen kannalta. Juomiseen ryhtymiselle on jo psykologinen este, kun miettii, mitä kaikkea voi juuttua kurkkuun.

    Viineissä periaatteessa onkin sisällään toinen maailma, minkä on hyvä joskus visualisoitua. Tosin se maailma on jokin eksoottinen ulkomaa, maaseutua, historiaa ja kulttuuria. Coca-Cola-lasillisen sisällä voisi tietysti visualisoitua USA.
     
  2. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Täytteenä voisi olla jotain muuta kuin tuollainen aika mitäänsanomaton huone. Muutoin varsin miellyttävä (värit, sommittelu, syväterävyys). Kuvankäsittelyllä voisi tietysti lisäillä vaikka pikku-ukkoja tuonne viiniin huutamaan 'Juo Juo!'

    Vesku
     
  3. Totta, kun tekis ajatuksella, niin tästä voisi saada aika mielenkiintoisen. Nyt tämä on tosiaan vaan dokumentointia ilmiöstä itselle, jotta osaa humioida jatkossa paremmin. Jännää kyllä sinäänsä, miten paperinohut syväterävyys ja läpiterävä fisukuva voi olla samassa kuvassa..tai sit ei.

    Varsinaisissa kuvissahan tuota huonetta ei oikeastaan ole, kun se on tervävyysalueen ulkopuolella...tai onhan se tavallaan nyt myös ja siksi tämän tänne heitinkin.