Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Jalkapallo vs koripallo

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Jari Siren, 14 Kesäkuu 2006.

Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.
    Kumpi on parempaa?
     
  1. Silver

    Silver

    59
    0
    0
    Minkä ihmeen takia postaat jatkuvasti näitä repro-kuvia?

    Ei näistä kukaan muu saa mitään irti, koska tunnearvoa ei ole. Kuvat ovat tuollaisia perhealbumiräpsyjä, ja postaat niitä kahden perhealbumin verran viikossa. Sukulaistenkin perhealbumien ihmetteleminen on melko vastahakoista puuhaa, miksi odotat että ihmiset kiinnostuisivat sinun perhealbumistasi?

    Kuvahan on ihan pirteä, mutta mitä jos pitäisit vähän taukoa ja postaisit sitten vaikka viikon välein sen yhden parhaan kuvan siltä ajanjaksolta? Tämä menee oikeasti jo puuduttavaksi, kun kaikki kuvasi ovat samaa tylsää massaa.
     
  2. Repro kuvia:D
    Mitä on esim bändi, ötökkä yms. kuvat minulle huomattavasti mielenkiinottomia.
    Sinulla taitaa olla lapsuus niin lähellä että et pidä lapsi kuvista, kuitenkin lapsikuvissa on puhtautta ja selaista aitoutta mitä noissa pönötyskuvissa ei ole.

    Tässäkin kuvassa on aidot ilmeet ja leikkimisen ilo.
    Samaa puhtautta kuin lapsissa on ei löydy enään myöhemmin, siksi lasten kuvaaminen kiinostaa.
    Kyseiset lapset ei ole omia, eikä niinhin ole isompia tunne siteitä.

    Niin toisille lapsi kuvat on mieleen ja toiset tykää katsellä opeteltuja pönötyksiä.
     
  3. mutta tylsiä albumikuvia ei jaksa tuntemattomat kattella
     
  4. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Eli suomeksi sanottuna jos kuvassa on lapsi ja että lapset ovat [oletetusti] mielenkiintoista ei takaa sitä että kyseinen kuva on automaationa hyvä valokuva.

    Mutta ole huoleti, eipä nuo mainitsemasi konserttikuvat omien kokemuksien perusteella täällä juuri tuon isompia intohimoja pistä liikkeelle :)
     
  5. Silver

    Silver

    59
    0
    0
    Kyse onkin nimenomaan siitä, että ketään muuta eivät kiinnosta kuvat näistä muksuista. Yleisesti ottaen lapsi- ja lemmikkikuvat ovat sellaisia, jotka kannattaa pitää siellä omassa albumissa. Etenkään kun näissä ei ole mitään poikkeuksellista, vaan tällaisia on 20 tusinassa. Sommitelua ei varsinaisesti ole, kuvissa ei ole poikkeuksellista näkökulmaa mihinkään, kuvat eivät ole teknisesti häikäiseviä, niissä ei ole mitään oivaltavaa eivätkä ne herätä minkäänlaisia tunteita.

    Etenkään kun postaat aivan samanlaisia kuvia vähän väliä. Ja kysyt "toimiiko".

    No ei toimi!

    Ei minua suuremmin mitkään ötökkämakrotkaan kiinnosta, muuta mielummin näen esiteltävänä taidokkaan ötökkämakron kuin naapurin muksuista otetun tusinaräpsyn.

    Ja vielä sellainen pointti, että jos käyn vaikka lapissa patikoimassa ja räpsin sieltä 200 kuvaa, niin voisin laittaa näytille niistä 1 tai 2 parasta, enkä postittaisi palstalle 50 keskinkertaista kuvaa tunturista ja kyselisi jokaisesta mielipiteitä. Sen verran objektiivisesti pitäisi pystyä omia kuviaankin katsomaan, että tietää "toimivatko" kyseiset kuvat millään tasolla.
     
  6. No yleesä kaikki on reproja, itse näen täälä yhden sadasta mielenkiintoisena.
    No lopetan heti lapsikuvat kun lopetatte skeitti, auto, bändi, 99% katukuvista, kukka, lintu, ötökkä ja yleensä ottaen kaikki muutkin kuvat, mitä jos noihin kuviin kirjoittaisin kaikkin että ei kiinosta?
    No älä katso minun kuvia, enminäkään katso selaisten postajien kuvia joista en tykkää.

    Yleiseti jos ei osaa käytäytyä niin on turha kirjoitella muiden kuviin , katsoin postauksesi Silver 90% samaa vittuilua muillekkin miksi on julkaistu. Mikä on tarkoituksesi aiheuttaa pahaa mieltä?
    Jos minäkin kirjoitaisin kaikkiin kuviin mistä en pidä en muuta kerkeisi tehdäkkään.

    Nyt on viimeaikoina ollut paljon yo kuvia ja ne vasta hirveitä ovatkin.

    Edit voi pitää kyllä vähän taukoa kuvissa kyllä.
     
  7. Silver

    Silver

    59
    0
    0
    Tämä on kritiikkiä. Ja ihan suoraan sanottuna sinä olet sen ansainnut, vaikka yleisesti on tiedossa, ettet kritiikkiä kestäkään.

    Olen huono kehumaan kuvia. Yhtä tyhjän kanssa ovat sellaiset postaukset, joissa lukee "tykkään". Jos joku kuva on oikein hieno, annan kyllä sille kiitosta. Vastaavasti jos joku postaa forumille läjäpäin roskaa, on jonkun siitä myös hyvä mainita. Onko mielessäsi käynyt, että kun kuvasi saavat jatkuvasti negatiivista palautetta, saattaisi siihen olla myös joku syy?

    Ja katsopa tarkemmin niitä aiempia kirjoituksiani. Kirjoitan varsin harvoin, ja yleensä pyrin pitämään kritiikissä asialinjan. Tässä tapauksessa tein poikkeuksen, koska olen jo pitkän aikaa sitten huomannut, etteivät sinulle mene perille hienovaraiset vihjeet, ja tunnut itsekin aina kirjoituksissasi menevän äärimmäisyyksiin.

    Sen verran voin tähän loppuun kehaista, että olet kyllä kehittynyt kuvaajana viimeisen puolen vuoden aikana. Mutta valitettavasti taso ei vielä ole niin korkea, että joka toinen kennolle tallentunut kuva olisi esittelemisen arvoinen.

    Peräänkuulutan itsekritiikkiä kuvien esittelemisen suhteen. Itse en ole juuri kuvia julkaissut, koska en koe niiden ylittävän julkaisukynnystä. Roskaa en halua julkaista, ja jos jonkin kuvistani julkiseen esittelyyn päästän, uskallan myös ottaa vastaan sille annetun kritiikin.

    Yo-kuvista olen kyllä samaa mieltä, mutta toisaalta täällä on nähty varsin erilaisia toteutuksia aiheesta.
     
  8. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Haluaisin kysyä Kummajätkältä, että mikä on se motivaatio miksi postaat tänne kuviasi? Tämä ei missään nimessä ole tarkoitettu v*ttuiluksi, vaan haluaisin kuulla, että postaatko kuviasi saadaksesi rakentavaa palautetta, pistääksesi ikäänkuin näytille mielestäsi onnistuneita kuvia vai joku muu syy?

    Minun puolestani tänne saa postata sellaista materiaalia mihin Silver tuossa viittaa "roskana" ja aiheesta riippumatta, jos haluaa niitä rakentavia kommentteja (millä tarkoitan aidosti fiksua tekstiä kuvasta, en esim. tämän keskustelun kaltaista mielipiteiden vaihtoa), on nille avoin ja ennen seuraavaa samaan aiheeseen liittyvää postausta mielellään pyrkii kokeilemaan ehdotettuja parannuksia. Eli henkilökohtaisesti olen sitä mieltä (toisin kuin Silver), että tänne saa postata ns. roskaa tai sitä mitä Silver pitää julkaisuriman alitse menevänä jos tarkoituksena on kehittyä kuvaajana. Mutta se edellyttää tietynlaista avoimmuutta, keskustelukykyä jne, sekä kommentoijilta, että kuvien postaajalta. Voisi tietysti ajatella, että kannattaisiko kuvat & galleriat jakaa sitten useammaksi alueeksi postaamisen motivaation mukaan.
     
  9. Olen kuitenkin sitä mieltä että nämä on kiinni kiinostuksesta.
    Tällä kuvat menee läpi päivässä ja mielestäni täläisillä ei pisteytys foorimeilla on hyvä julkaista kaikenlaisia kuvia ja itse olen tyytyväinen saamaani palauteeseen.
    http://www.photo.net/photos/Jari Siren
    Tuolla on sitten ne kuvat joita oikein esittelen.
    No ihan sama, kuitenkin typerä panetteleva kirjoitelusi toisten kuviin ei anna kenelekkään mitään, vai luuletko että joku on kiinostunut syvällisestä mielipiteestäsi oikeasti?
    Itse kirjoitten nykyisin pääsääntöisesti tykkään ja negatiivisia en kirjoita olenkaan, sillä ne vain pahoitavat kuvaajan mielen.
    Se että kysyn toimiiko on sitä että haluan lähinnä tietää pitävätkö vai eivätkö muut pidä kyseisestä kuvasta, kaikesta huolimatta en osaa vielä varmasti sanoa mistään omasta kuvastani mitä siitä tykätään.

    Tämäkin kuva on ihan hyvä jos sitä katsoo ihminen joka pitää täläisistä lastenkuvista:D
     
  10. heksa

    heksa Member

    541
    0
    16
    Jos olet tyytyväinen, niin miksi sitten aina alat vittuilemaan (anteeksi ranskankieleni) niile, jotka sanovat kuvista jotakin muuta, kuin mitä sinä haluaisit kuulla?
     
  11. Mielenkiintoinen kysymys.
    Lähtökohtaisesti postaa kuvia saadakseni muiden mielipiteet niistä, kokeeilen jatkuvasti erinlaisia juttuja ja haluan tietää mitä niistä ollaa mieltä.
    Korjaus ehdotuksiin suhtaudun avoimesti ja jos korjaus kuulostaa hyvältä niin usein otan siitä opiksi, usein on kuitenkin niin että joku ei näe kuvassa selaisia juttaja joita minä kuvaajana ja kehoittaa korjaamaan selaista mikä on minulle se kuvan juttu.
    Mielipiteiden vaihtoa tämä minulle on ei mikään oppilaitos.
    Itse kirjoitan usein vain että tykkään ja se tarkoitaa että tykään ja kertoo kuvaajalle että tykkään, turha minun on useikaan mennä mitään tarkempaa kuvasta kertomaan, kun en tiedä mitä kuvaaja on hakenut.
    No jos joku tykkää pahaa että kirjoitan tykkään hänen kuvaansa niin ilmoittaa, niin en kirjoita enään hänen kuviinsa.
     
  12. Tuo koskee lähinnä selaisia henkilöitä joiden muistan kirjoittaneen ainoastaa negatiivisesti kuten sinä.
    Siis koska voin olettaa että sinä et pidä kuvistani, niin miksi näät vaivaa kirjoittaa että en pidä.
    Selaisten vakavastiotettavien negatiiviset lausunnot on ok jotka ovat joilekin myös positiivisesti kirjoitaneet.

    En oikeasti näe mitään hyötyä perutelemattomassa, en pidä komentissa, koen sen vain vittuiluksi.
    Voin toki olla väärässäkin?
     
  13. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Onkos taas tuliliemipäivät? Oletan, että meno rauhoittuu kun jalkapallon MM-kisat päättyvät?
     
  14. Jaa no omasta mielestä vastailin vain kysymyksiin ja kritiikkiin?
    Itse koen tuolaisen miksi jatkuvasti julkaiset paskoja kuvia hyvin huonoksi käytökseksi ja ihan tarpeetomaksi.
    Tuo on mielstäni suurin loukaus mitä minulle voi valokuvaajana sanoa, en tosin ota tuolaisia vakavasti, sillä onhan niitäkin jotka pitävät kuvistani.

    Jos minun kuvat ei kiinosta, niin niiden kohdallahan lukee kummajätkä niin ei katso, eikö se ole yksin kertaista? ja kuten jo aikaisemmin sanoin en minäkään katso kaikkia kuvia mitä tänne postataan, on selaisia kuvaajia joiden kaikki kuvat katson ja sellaisia joiden kuvia en katso
     
  15. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Aattelin vaan, kun postaukset käyvät agressiivisemmiksi. Voisin suositella kaikille paria hengenvetoa ja kymmeneen laskemista. Jos Jarin kuvat eivät miellytä, niin sitten ne eivät miellytä. Jos tekee mieli vittuilla, niin hoitakaa se vaikka mailitse tai yv:nä. Ja jos täällä tekee mieli tapella, niin minulla on keinot joilla saan tilanteen rauhoitettua (tämä koskee niin Jaria, kuin muita vääntäjiä).

    Toivottavasti ei tarvitse mennä siihen.
     
  16. Silver

    Silver

    59
    0
    0
    KB, ymmärsit tuon aikasemman postaukseni väärin.

    Tuolla roskan julkaisemisella siis viittasin tuohon itsekritiikkiin. En itse halua julkaista sellaisia kuvia, joihin en ole tyytyväinen. Jokainen saa toki laittaa näytille juuri sellaista materiaalia kuin haluaa, mutta kaikilla ei tunnu olevan rahkeita ottaa vastaan saamaansa kritiikkiä. Lähiaikoina tänne ja naapuriforumiin postaamiasi kuvia seuranneet keskustelut eivät ainakaan ole antaneet sinusta kuvaa hyvänä kritiikin vastaanottajana. Viet keskustelun aina henkilökohtaisuuksiin ja alat haukkumaan kuvien arvostelijoita.

    Mitä tuohon typerään ja panettelevaan kirjoitustyyliin tulee, edustat kyllä Jari itsekin sitä suuntausta varsin puhtaasi. Hieman myös hämmästyttää tuo hurjistuminen, jos mielipiteeni ei kerran kiinnosta sinua.

    Kun postaat paljon kuvia forumille, voit odottaa saavasi myös paljon palautetta. Mutta nämä leikkivät muksut on nyt nähty jo niin moneen kertaan, ettei niistä enää kukaan saa minkäänlaisia elämyksiä. Eivätkä ne ainakaan siitä parane, vaikka postaisit niitä 5 lisää.

    Kirjoitin ehkä hieman liian kärkkään aloituspostauksen, sillä tarkoituksenani ei varsinaisesti ole aiheuttaa kenellekään mielipahaa.
     
  17. Silver käy sitten lukemassa tuon toisen foorumin komentit, siellä jotkut ainakin ilmoittaa pitävänsä.
    Niin että sinun mielipide on sinun mielipide ja muiden muiden.
    No ei muuta lisätävää tähän:D
     
  18. Silver

    Silver

    59
    0
    0
    Juu, kuka tykkää mistäkin. Eiköhän se ollut tässä munkin osalta.
     
  19. allu--

    allu--

    46
    0
    0
    Jep jep, joo
     
Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.