Sain tänään tilaamani Canon Powershot A530:n ja hämmästystä herätti ensimmäisenä että onko siinä tosiaan noin paska Zoomi? Siis 50 metrin päässä olevat kohteet ei kyllä paljoa lähemmäksi tule. Melkein tuntuu että se zoom toiminto on turha kun niin vähän se tuo kohdettä lähemmäksi.
Kokeiles käyttää jalkojas ja kävele lähemmäs. Tätä kutsutaan jalkaZOOMiksi, ei maksa mitään ja zoomikerroinkin on luokkaa ääretön.
Ei mopolla kuuhun, katsos. Eikös joissain pokkareissa ole vähän tehokkaampi tuo zuumi, paljonkos se tuossa sitten on? Perus taitaa olla se 3x?
[/quote]Ei mopolla kuuhun, katsos. Eikös joissain pokkareissa ole vähän tehokkaampi tuo zuumi, paljonkos se tuossa sitten on? Perus taitaa olla se 3x?[/quote] Niin mutta kun jostain luin että tuo digikameroiden zoomi vaikka se ei luvullisesti olekkaan suuri niin sen pitäisi vasta tavallisten kameroiden zoomia joka on jotain esim. 34-132. Ja eihän se vastaa silloin jos se ei edes 50 metrin päässä olevaa kohdetta tuo kuin hieman lähemmäs.
Kyllä mun mielestä 50 metriä on niin lyhyt matka että se pitäis nyt vähintään zoomilta taittua vaan eipä taitu hyvä kun taittuu 2 metriä niin kehnolta tuo zoomi vaikuttaa.
Se on pyörillä oleva kaivin kone. Ajattelin kokeilla sitä zoomia johonkin ja se nyt osui ekana silmään.
Canon PowerShots A420, A430 and A530 35-140mm kinovastaavaks sanovat tuota A530:n zoomia, kyllä sillä ny luulis jotain tsuumailevan. ööh? nyt ei varmaan kysytty kohdetta, vaan minkä kokonen se on kuvassa
Jos sä tuollaisen haluut täyttävän ruudun 50m päästä, niin sit kannattaa katsastaa noita 10x zoomilla varustettuja pokkareita. Arvioisin, et tollanen ~300mm kinovastaavalla polttovälillä toi voi onnistuakin.
http://www.tamroneurope.com/flc.htm Leikippä Sampoh tuolla hetkonen, niin näet miten se polttoväli vaikuttaa. Alapalkista kun vetelee pientä kolmiota niin voi muuttaa polttoväliä, joka näkyy keskellä alhaalla.
50m on aika pitkä matka, ajankohtaisesti voisi heittää osviittana jalkapallosta: "Kansainvälisissä aikuisten otteluissa kentän tulee olla 100-110 metriä pitkä ja 64-75 metriä leveä. Muissa otteluissa vaatimukset ovat vapaammat: pituus 90-120 metriä ja leveys 45-90 metriä. Kentän tulee olla pitempi pituus- kuin leveyssuunnassa." Jalkapallo – Wikipedia
ei mikään kamera tuo lähemmäs mitään muuta kuin korkeintaan rosvoja. On aivan eriasia tsuumata kaivinkone ruudunkokoiseksi kuin vaikka mennä lähelle. Kokeile. Tsuuumi nollassa, laajakulmalla niin lähelle kaivinkonetta ett just mahtuu ruutuun, sitten tsuumit täpölle ja niin kauas, että kaivinkone täyttää koko ruudun... katseleppas taustoja esimerkiksi ja kaivinkoneen mittasuhteita. Ihmiset tulee lähemmäs kun huutaa, paitsi jos huutaa vaikka että "annakko pil....lllimehua!??"
Siihen tapaan tuo menee että kun kameran nyt kuitenkin pitäisi ainakin lievästi laajakulmapäässäkin toimia ja jos siinä on noin 3x zoomi niin joutuu kuvaaja kohteen perässä kulkemaan. Digitaalinen zoomaus on sitten sama asia kuin suurentaisi koneella eli ei auta asiaa (sitä ei kyllä kysyttykään .