Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Nea ja pari muuta kuvaa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana juhaa, 7 Kesäkuu 2006.

  1. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Mustavalkosia.
    Kaikki kommentit ovat tervetulleita.
     
  2. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Eka ja varsinki toka tosi hyvii. Kukista ny niinkään.
     
  3. Kaksi ylintä on kovasti mun mieleen. Tyylikkäitä ja toimivia MV kuvia ilman mitään kikkoja tai tooneja.

    Papat penkillä kuvasta olisin ehkä napsassut vähän pois alareunasta.

    Alin menee multa ohi, näen vaan tulppaaneja..
     
  4. Täysin samaa mieltä. Kehykset oli...noh..ainakin isot.
     
  5. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Samaa mieltä kuin edellisetkin, kaksi ekaa tosi hyviä, kukkakuva ei oikein vakuuta ainakaan nettikoossa.
     
  6. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Kiitos kommenteista tähän asti.

    Vai ei kukkakuva vakuuta. Voisiko jollain PS filtterillä tai mahdollisesti signeerauksella esitystä parantaa? Vinkit otetaan vastaan kiitollisuudella.
     
  7. Yksi värillinen kukka, pehmytpiirtoa ja kultainen teksti: Flowers of love 2006 ja iso siggu niin vot.
     
  8. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Ei sitä voi parantaa, siin on liikaa tavaraa. Lähemmäs ja keskity vaikka yhteen kukkaan. Makroile ja käännä herkkyysmoodi päälle ;-)
     
  9. MJK

    MJK

    1 436
    0
    0

    Puun tilalle kukkia tai nätti flicka ellei peräti pupu ja kuva olis ihqdaa.
    Antoisaa votosoppaamista toivottaapi Mikko.
     
  10. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Tosta kakkoskuvasta vois melkein rajata koko ruutujutskan veks...
     
  11. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    1)Jotenkin digimuovisen tuntuinen? Tausta suorastaan romahtaa oikealle, vaikka Nea pitääkin kuvaa urheasti pystyssä.

    2)Putket halkovat ukkelien päitä ja vanhemmalla kasvaa sellainen jo omasta.
    Tässä on ns. "upotettu ristikatseisen toripoliisin shakkiruutua pelikenttään" ? :)

    3)Tää on eniten mieleen, vaikka patriarkaalisen männynrungon asema kuvassa mietityttää.
     
  12. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Kakkosessa mua ei putket haittaa, koska eivät värinsä/sävynsä puolesta erotu taustasta juurikaan.

    Kolmosessa en ees huomannu koko mäntyä. Ihmettelin jo mitä se Mikko horisee... :-D
     
  13. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Ensimmäinen kuva surumielisine "malleineen" vie kyllä pojot. Sen jälkeen ei pysty keskittymään enää muihin niin.

    En tiedä tulkitsenko tytön kasvoja väärin, mutta minusta todella surullisen näköinen.
     
  14. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Eihän ole. Hänhän hymyilee vienosti.
     
  15. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    O.O onpas mulla huono kyky tunnistaa ilmeitä. Minusta silmät näyttävät siltä että tuo olisi itkun partaalla.
     
  16. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Silmäluomet alhaalla, ulkoreunat alaspäin, samoin posket... huulet voivat hymyillä (jokainen myyjä osaa sen), mutta kasvot eivät.
     
  17. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Erikoista, miten eri tavoin kuvia koetaan...

    Itselle Nea on surumielinen kuva, jossa Neaa hiukan vaivaa kuvattavana oleminen. Kuva on hektinen ja pala elämää, se hyvää.. Nean paidan tummus, lähes musta häiritsee kuvan herkkyyttä, tehden sen raskaaksi, saisikohan siihen avaamalla sävyjä lisää? Ehkä myös taustan maiseman rikkonaisuus.. aukko, ehkä puolitoista isompaa olisin itse yrittänyt vääntää? Makuasia silti

    Keskimmäinen toimii, linjoja lukkun ottamatta erinomaisesti, minuakaan ei häirinnyt päiden kautta kulkevat putket valoerolle kiitos, mutta putkien luomat linjat suhteessa maan laattoihin ja kokonaisuuden synnyttämä lievä sivusta kuvaaminen vie huomiota ja sotkee tasapainoa jonka miesdten rauhallisuus aika hyvin rakentaa. Mallit ja rajaus sinänsä on minun mieleen, kuin myös "ratkaiseva hetki", vaikkakin pysähtynyt jo vuosia ennen :)

    Viimeinen on sellaisenan minun mieleen ja puun sijoittaminen on erityisen onnistunut. Etualan kukat vie katseen ensin, sitten kun se lähtee kulkemaan kukinnolta toiselle (vaaleasta vaaleaan), niin lopulta päätyy ihmettelemään, että mitä hittoa nuo valkovuokon näköiset lehdet tulppaanien lomassa on... hyvä ja arvoituksellinen kuva, jota tiiviys ja näennäeinen epäjärjestys tukee hyvin. Pidän eniten, tai se on kuvista lopullisin.

    Jokaisesta kuitenkin pidin, ei sen puoleen ;)
     
  18. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Mun mielestä tytön silmät on vain ton muotoiset, ei mulle näy millään surumielisyys tosta kuvasta. Enkä lievä vaivautuneisuus, ota nyt nopsaan se kuva, mut ei muuta.
     
  19. Tuohon ilmekeskusteluun voisi lisätä, että eikös asia ole niin, että ihmiset kantavat kasvoillaan monia ilmeitä samanaikaisesti. Ehkäpä koko elämänsä. Toisilla näkyy enemmän, toisilla vähemmän. Tämä tapaus tässä on sellainen, että näkyy aika paljon ja sehän sekoittaa pään.
     
  20. Nea:n kuvasta:
    Nätisti toteutettu ihmisen kuva, ympäristö kertoo hyvin kuvattavasta muutakin kuin vaan ulkokuoren.
    Alempi kuvauskorkeus olisi korjannut perspektiiviä suotuisemmaksi henkilön että taustankin osalta.
    Kuva mielestäni näinkin kovatasoinen, harvakseltaan parempia ihmisenkuvia täällä näkee.
    Nautin katsella kaunista mallia sekä kokonaisuutta ja sointuvia harmaasävyistä.

    turkkila