Pitihän sitä "mustat tukkoon" juttua kokeilla. Semmoista kait tehtiin joskus 70-luvulla, mutta jos se nyt on muotia, niin tehdään sitten taas. -
Vs: Tyttö istui kivellä ja kivi oli siliä Enemmän tälläsessä on mustavalkokuvan luonnetta kun keskiharmaa tai highlight kuvissa.
Vs: Tyttö istui kivellä ja kivi oli siliä Mä olen oppinut, että kuvassa pitää olla mustaa ja valkoista, mutta tosiaan aika vahvasti sitä kuitenkin katselee histogrammia ettei kuva törmäile seiniin.
Vs: Tyttö istui kivellä ja kivi oli siliä Niin että jotkut histogrammin kauniit kukkulat on niitä mitä on syytä katsella. Kelpaa kuitenkin minkä tahansa ohjelman histogrammi? Kaikki säännöt rajoittaa ja on rikottaviksi varten luotu.
Vs: Tyttö istui kivellä ja kivi oli siliä Mustaa ja valkoistahan tietysti voi olla, keskialue saattaa kuitenkin muuttaa kuvan sisältöä aika paljon. Olisin vanhasta tottumuksesta tehnyt tuommoisen "varjot auki"-version, enkä nyt ihan heti osaa sanoa, kummanko laittaisin printteriin (jos laittaisin, enpä taida tätä tulostaa). Puolensa ja puolensa. Ajat muuttuvat; hauskaa sinänsä, että trendi on muuttunut siitä "laukunharmaasta", joka joskus vieraannutti osion kuvista.
Vs: Tyttö istui kivellä ja kivi oli siliä Joo, makuasia tuo sävykkyys ja oma makukin vaihtelee kausittain. Kuva on hieno.
Vs: Tyttö istui kivellä ja kivi oli siliä Meinasitko että eri softienn mielestä kuvat ovat sävyiltää ym erilaisia, eli asia on jotenkin koodarin mielivaltaisuutta?