Tytär Jannica on nyt kuvannut kolmet häät, ja näyttää vahvasti siltä että hän osaa asiansa. On ollut armotonta auringonpaistetta, on ollut sadetta. Ei kovin helppoja kuvaustehtäviä. Muuta hän sanoo tykkäävänsä kuvata häitä. Ehkä tämä jotenkin näkyy kuvissa. Itse en pystyisi. Kauniita kuvakertomuksia osoitteessa www.jannicaluoto.com
Vs: Hääkuvaaja Oikein hyvän näköistä settiä, jos ei edittiin mene hirveästi aikaa niin ehdottomasti tienaamaan vain
Vs: Hääkuvaaja Hyviä kuvia, vahvuuksina ominaisuudet, joista Ben mainitsi. Hääpareina kuitenkin ulkonäöltään valikoituneita pariskuntia, jotka todennäköisesti sinut itsensä kanssa. Mielenkiinoista nähdä, miten sitten, kun hääpari on ei olekaan ulkoisesti 'samaa tasoa' kuin nuo kolme hääparia. Voi olla, että kuvaaminen on haastavampaa - tai sitten ei.
Vs: Hääkuvaaja Hienoa katsella tällaisia kuvia, joissa ei tunnu haastavia olosuhteita valon eikä muidenkaan ongelmatilanteiden suhteen olevan ollenkaan. Freeshi tyyli on pätevä.
Vs: Hääkuvaaja Kiitos kaikille kommenteista! Joo itse olisin mennyt paniikkiin varsinkin ekassa Seurasaaren ulkohääkuvauksessa. Valo oli todella kova ja armoton. Vein Jannican kuvauspaikalle ja olin aika kauhuissani hänen puolestaan. Onneksi turhaan. Jukkiksen kommenttia olen myös itse miettinyt. Nämä parit ovat kieltämättä erittäin edustavia. Aina ei tietenkään voi olla näin hyvä onni. Mutta hääparien (varsinkin morsianten) fiilikset eivät välttämättä aina ollut niin rauhallisia ja stressittömiä kuin miltä kuvissa vaikuttavat. Välillä kuulemma aikamoista panikointia. Kuulunee asiaan, en tiedä kun en ole itse ikinä mennyt naimisiin. 35 millisestä on näiden hääkuvauksien myötä tullut Jannican suosikkiobjektiivi. Hän vaihtoi juuri muutama viikko sitten vanhan Nikon AF-D 35/2 valovoimaisempaan AF-S 35/1.4G -versioon. Hän ei juuri käytä salamaa näissä hääkuvauksissa joten se yksi lisäaukko voi välillä olla ratkaisevan tärkeä. Melko arvokas se aukko kuitenkin rahallisesti oli.
Vs: Hääkuvaaja Ei kai muussa ollisi kenellekään mieltä kuin omissa piireissä pysymisessä - erityisesti tilaustöissä. Köyhille ja kipeille on omat markkinansa kuin kauniille ja rohkeille ja tuskinpa toiveetkaan ovat samat. Jannican hommia tuli vast'ikään kommentoitua. http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,10903.msg810082.html#msg810082 edit. Jatkan vielä. Tietenkin riittävän paljon "samassa piirissä" oleminen riittää. Tilaaja tykkää kuvaajan tyylistä tai muuten luottaa häneen, on vaikkapa suositeltu, ja hintaa ei pidetä liiallisena eikä olemusta ja läsnäoloa häiritsevänä. On noissa paljon sellaisia tilanteita kuvissa, jotka ilmiselvästi vaativat kuvaajan läsnäoloa pitkään ja hartaasti, valmisteluista alkaen. Sellaisen hinnoittelu voi olla haastavaa ja tulee mieleen että hyvin hän on viihtynyt hääseurassa ja samoin hänestä on siellä pidetty.