Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana markku55, 24 Kesäkuu 2016.

  1. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Onhan tässä pitkä matka kaikkeen. Kunhan nyt eltsu, sartsu, viltsu ja hartsu palaavat juhannuksen vietosta puksuun, niin eiköhän siinä porukassa ole vanhimmalla vielä sanansa sanottavana. Tavallaan mukavaa seurattavaa tulee lähiajat olemaan. Britanniassa tulee mielenkiintoiset ajat sisäpoliittisesti. Tai vaikka hieraistaan silmiä, soitetaan Dallasin tunnusmusiikkia, ja sanotaan että olikin unta.

    Toivottavasti vaikutukset kokonaisuudessaan myös Suomelle on vain positiivisia. Jospa populistinen politiikka alkaisi saada sille kuuluvan arvon. Jospa muutamat oikeistolaiset ammattipoliitikon alutkin saisivat näpeilleen.

    Ja toivottavasti tästä tulee kokonaisuudessaan demokratian ja järjen voitto. Niin että Suomineidon pikku-ulokkeessakin asti ryhdytään näkemään hieman viereistä paikkaa kauemmas.

    Luullakseni se on oikeasti harmittava paikka olla ensin "nettomaksaja" EU:lle ja tämän jälkeen vasta tajuta konkreettisesti mistä puhutaan, kun se oma käsi käykin entistä tiheämpää omalla lompakolla.

    Palatakseni aiheeseen.
    [QUOTE>
    [/QUOTE]
    Samaa mieltä. Kyllä se tosiaan aina kirpaisee maksaa laskut omista rahoista. Vastikkeettomia laskuja en tosin maksa, joten ihan itseäni saan syyttää minulle osoitetuista laskuista. Ei se oma elämä ja päätösvalta siis katso brittejä tai EU:ta. Jos reilu 20 vuotta sitten on ollut häviäjien puolella, niin kyllä kai jo nyt viimein kannattaa katsoa eteen päin ja jatkaa elämää.
     
  2. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Käytännössä se oli Liikanen, joka runnoi läpi lvv-/alv-uudistuksen. Verotuksen suhteen oli kyse aikalailla kokonaisuudistuksesta. Tämä on tietysti helppo unohtaa, kuin myös ne puheet mainitsemasi demarin aiheuttamasta rutinasta useiden demareiden keskuudessa.... Kun vielä lähti joidenkin mielestä "karkuun" komissaariksi. Liikasen ja Olli Rehnin (& Ahtisaaren) suurta merkitystä Suomen vaikutusvallalle EU:ssa ei pidä vähätellä. Niin kuin ei myöskään sittemmin kokoomuslaisten merkitystä. Tosin joku voi olla jälkimmäisten merkityksen positiivisuudesta toista mieltä. En tarkoita nyt Niinistöä.

    Ja jos ihan tarkkoja ollaan, niin Viinanen lupasi asioita, joita ei voinut pitää. Omalla toiminnallaan aiheutti monien mielestä epävarmuutta, ikäviä kohtaloita ja sotkua, jota ei välttämättä olisi korjattu helposti ilman hyvää tuuria (eli Nokiaa). Osin tästä syystä Viinasella ei niin paljon ystäviä myöhemmin sitten enää ollutkaan.

    Nämä on faktoja, joita ei tulla julkisesti repostelemaan vielä moniin vuosiin. Enkä tykkää itsekään tätä asiaa esiin ottaa, mutta en vain halua, että "heitellään" ilmaan ns. faktoja, joilla ei ole totuuspohjaa.
     
  3. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Olen miettinyt lähiaikoina jonkin verran "väykkisläisiä", "nursupersulaisia" ja "timppislaisia" piereskelyjä.

    Mitähän meillä olisi ollut tähän asti ilman EU:ta? Veikkaan mm. seuraavia:
    - Vuosituhannen vaihteessa meillä ei olisi ollut "IT-kuplaa". Mutta ei meillä olisi silloin ollut myöskään Erkkisonnia. Olisimme vain katsoneet supireuhkoissa, kun Sony hakee täältä kermat.
    - 2008 finanssikriisin aikaan olisimme katselleet, kuinka naapuri laittaa kämppää myyntiin. Olisimme ehkä naureskelleet naapurin kohtalolle niin pitkään, kunnes omat rahat riittävätkin paremmin vuokrakämppään kuin oman kämpän korkojen maksuun.
    - 2016 kesällä suunnistettaisiin kesälomalle tuttujen luo. Kaikki palkat ja lomarahat kun olisi palaneet jo laskuja maksaessa. Toki markan arvon ja korkojen takia osa laskuistakin olisi pitänyt siirtää syssymmälle Pitäisi miettiä, pyyhkiäkö 10 markan setelillä ulosteroippeet pyllystä, vai ostaa maitotölkki.
    - Ehkä syksyllä 2016 äänestettäisiin liittymisestä Neuvos..., ei kun siis Venäjään. Ihan vaan koska päästäisiin vihdoin jalkapallon MM-kisoihin omalla joukkueella. Siis mikäli kisapaikkaa ei siirretä.
    - Ehkä tänään ei voisi katsoa youtubesta mainoksia vuodelta nakki. Tai ainakaan niin, että se olisi hauskaa.
     
  4. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Eikös tämän äänestyksen pitänyt olla vain neuvoa antava ja lopullisen päätöksen  tekee parlamentti?
     
  5. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Demokraattisissa maissa kansanäänestyksiä noudatetaan ja jos halutaan kysellä mielipiteitä, teetetään gallup, ei referendumia. Britit tietävät kyllä mistä äänestivät, vaikka meidän propagandassamme näitä "isot pojat pakottivat"-narratiiveja viljelläänkin. Poliittisella keskustelulla on siellä pitkät perinteet, eikä sitä pyritä sen suuremmin tukahduttamaan, kuten esimerkiksi meillä.
     
  6. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Juuri näin.  Kyllä brittimedia on hoitanut hommansa, puolin ja toisin.  Kukaan luettua ja/tai kuultua auttavasti ymmärtävä ei ole voinut välttyä  kummankaan puolen informaatiolta.


    Hiukan minua häiritsee hävinneen puolen kannattajien ylimielisyys ja toista mieltä olevien halveksunta.  ”Eroa äänestivät tyhmät vanhat ihmiset”.  ”Eroa äänestäneet eivät ymmärtäneet asiast mitään”.  ”Kouluttamaton ja tietämätön syrjäseutuväki äänesti typerästi”.  ”Miksi kansa sai ylipäätään äänestä tällaisesta asiasta, jota se ei ymmärrä”. 

    Just joo, se siitä demokratiasta….  Osa porukkaa jopa harmittelee sitä, että ihmiset lukevat lehtiä. Oppivat niistä vääriä asioita, mitä lie.  (Näkemykset muistuttavat suuresti kansakoulun vastustajien puheita vuonna 1910:  opiskelevat vaan sitten sosialismia, jos lukemaan oppivat!”
     
  7. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Demokratia ei ole sopiva työkalu ongelmaan kuin ongelmaan. Aina ei edes edustuksellinen demokratia anna takeita ratkaisujen järkevyydestä (mikä kyllä näkyy kaikissa lakeja säätävissä elimissä).

    Brittien nykyparlamentista 25% on EU-vastaisia. Jos tällä edustajajoukolla on yritettävä erota EU:sta, niin miten se käy päinsä? Onko 75% päätettävä vastoin ymmärrystään. Ja mitä on tehtävä Skotlannille.

    Jos pidetään vaalit ja kansa valitsee mieleisensä uuden parlamentin (en tiedä voiko heidän parlamenttiaan hajottaa), niin mikä tulee olemaan lopputulos. Ilmoittavatko erosta vai unohtavatko kansanäänestyksen.
     
  8. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Väität siis lopuksi, että eroa kannattaneet olivat sittenkin tyhmiä ja kouluttamattomia.

    Valtalehdethän on Britanniassa selkeästi jakautuneet puolesta tai vastaan. Rapa roiskuu peribrittiläiseen tapaan.
     
  9. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    <IMG src="https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13528874_1302313929797464_393454474632126404_n.jpg?oh=aa6260038ead456a4dd7cf659d2ca224&oe=57EFF957"][​IMG]</IMG>
     
  10. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Ihmeellisiä arvoituksia sitä postataan.  Mitä?
     
  11. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Mistä lähteestä ton sait? Vaikuttaa enemmän jonkun vitsiniekan tekeleeltä:)
    Siis Brexit-kannatus ja hullunlehmäntaudin levinneisyys on esitettävissä samalla kartalla:)
     
  12. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
  13. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    No voi vitsi.  Ihmettelinkin kuinka pohjoisessa olisi muka ollut remain enemmistö.


    Taudista on sen verran aikaa että lyhenne oli unohtunut.
     
  14. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Lisää hullukurisia vertauksia.
     

    Liitetyt tiedostot:

  15. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Kyllä siellä itse asiassa olikin, vaikka tiukoille meni.

    http://www.bbc.com/news/uk-politics-36616028
     
  16. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
  17. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Eurooppalainen vientiteollisuus sai haluamansa devalvaation.
    Öljy taitaa kallistua, kauppa on kai taaloissa?
     
  18. Vs: Mitäs nyt sitten kun britit lähtee?

    Mitään tekemistä Brexitiä puoltaneiden ja valtaisan massamaahanmuuton kanssa ei tietenkään ole. Jos vuonna 2001 oli UK:ssa 60 000 puolalaista, mutta vuonna 2015 n. 700 000, niin eihän tuossa ole kuin yksi nolla lisää. Eikä nolla ole mitään. Tyhmiä nuo britit.