Syväterävyyttä kokeilin huvikseni. Nikkor 50mm f1.4 Non-Ai @f4. Filminä Tmax100 ja kamera on Nikon F. On myös jälkikäsitelty Lightroomilla valotuksen ja sävyjen osalta.
Vs: 50mm vanhalla Nikkorilla vastavaloon Ei aukene linkki. Onhan nämä hyvällä tavalla hieman eri tuntuisia kuin uudet objektiivit ja tietysti adaptoitavissa digille. Itse käytän näitä myös NEX-7:n kanssa ja eipä ole valittamista. Olisi kiinnostavaa päästä testaamaan näitä Nikonin Df runkoon. On vain aika suolainen hinta jos omaksi meinaisi.
Vs: 50mm vanhalla Nikkorilla vastavaloon No van pirulainen niinpä onkin, tämäpä tuli ihan yllätyksenä.
Vs: 50mm vanhalla Nikkorilla vastavaloon Eikös kannattaisi hankkia jotain Canonin paskaa, jos haluaa leikkiä wanhoilla obiskoilla? (Kuva on ihan ok, mutta vain aika turha risukuva, joten ei siitä enempää kommenttia)
Vs: 50mm vanhalla Nikkorilla vastavaloon Mikään kuva ei ole turha, jos vaikka kokeilee vanhaa kunnon optiikkaa ja sen ominaisuuksia...avartaa katsantokantaa ja suhtautumista nykyisiin ja vanhoihin oikeisiin lasitavaroihin. Eikä se tarkoita mitään "leikkimistä" vanhoilla objektiiveilla, kuten Drunken Matador asian ilmaisee. Sitä paitsi risukuvasta käy hyvin ilmi, mitä on kokeilulla pyritty saavuttamaan...eikä tulos ole mitenkään moitittava, vai?