Tykkään sekä kuvaamisesta että museotavaran räpläämisestä, joten mikäs sen mukavampaa kuin yhdistää nämä mielenkiinnon kohteet! Sain käsiini tämmöisen TLR:n eilen. Putsasin lasit, purin ja rasvasin filminsiirtorullan räikkäsysteemin, katsoin että aukko pelaa, testasin sulkimen ja totesin hyvin tarkaksi. Ensimmäinen rulla on nyt valotettuna, saa nähdä mitä tuli. Jos pitäisi arvata, veikkaisin että aivan käypiä 6x6 otoksia.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Kannatettava lähestymistapa todella. Pistäpäs tuotoksia näytille.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Trioplan voi olla hyväkin...ja onhan se "klassinen" lasitavara.. Pitääkin kaivella jos kaapista löytyisi Taylor Hobsonin trioplan lasi.. Uusikin olisi pian tarjolla; Meyer Optik to bring back soap-bubble-bokeh Trioplan lens via Kickstarter
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Trioplan on tosiaan ihan perinteinen Cooken tripletti. Mulla on Exaktassa myös sellainen ja tykkään jäljestä. Tämä nyt ei ole kuvana oikein minkäänlainen, mutta kun kerran uudenvuodenaattona oli mahdollisuus, niin otin DDR-autosta kuvan DDR-kameralla ja -optiikalla. https://anteek.fi/~esp/warre.jpg Laittelen jotain Reflektalla kuvattua näkyville heti kun joudan kehittämään ja skannaamaan.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Käsittääkseni harrastehommissa kannattaa tehdä sitä mistä tykkää.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Pääasia, että harrastuksen parissa viihtyy. Niistä tuloksista ei kannata välittää. Kapa
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Aika erikoinen lähestymistapa valokuvaukseen harrastuksena.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Onhan tulokset oleellisia, mutta mitkä tulokset. Harrastajan näkökulmasta arvostettavaa ei ole välttämättä ollenkaan se, miten yrityken TJ tai hallitus käsittelee tulosta. Esimerkiksi vanhan kameran omistajasta arvostettavaa voisi olla: - Mukava ilta ihmetellen kameran rakenteita - Löytyi tapa jolla jonkin visaisen kameran osan voi korjata - Löytynyt korvaava materiaali - Kameran säätäminen kohdalleen niin, että tiiliseinä piirtyy negatiiville täydellisenä - Vitriinissä kiiltelee upeana entisöity kamera - Kamerasta tuli täysin toimiva omin käsin korjattuna - Hyvä keskustelu kameralaukussa ao. yksilöstä ja mallista - Vaimo/kumppani sanoo pari kehuvaa sanaa: "On se..." - Sai halvalla, kyllä nyt kelpaa - Ihan vaan pelkkä kameralla kuvaaminen ... ja osaaminen - Onhan keskiformaattikuvat nyt toista kuin kino sun muut pikkulelut, eikä filmikään ole kallista
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Ai? Eikö harrastamisen perimmäinen pointti ole juuri se, että viihtyy, miksi valokuvaus olisi enemmän tuloksesta riippuvainen harrastus kuin esimerkiksi patalappujen virkkaaminen tai velttohyppely?
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen On asia juuri näin (vaikka en tiedäkään millaista on velttohyppely). Ei tarvitse kenenkään kenellekään selittää että väärin harrastettu. Toiselle tulokset ovat tärkeitä, toiselle ei. Molemmat ovat ihan yhtä oikeassa.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Velttohyppely on yksi hyppelyn laajan tyylikirjon muodoista, kuten vaikkapa pogoaminenkin. Jälkimmäinen on luonteeltaan hyvinkin formaali ilmaisultaan ja sitä harrastetaan yleensä musiikin säestyksellä, kun taas velttohyppely on enemmän improvisaatioon perustuva. Velttohyppelyllä ole mitään virallista protokollaa lukuunottamatta itse hyppelyä.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Noniin. <IMG src="https://anteek.fi/~esp/filmit.jpg"]</IMG> Jospa tiistaina skannailisi. Tuossa on myös Moskva-2:lla kuvattua 6x9-ruutua pari rullaa.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen Yksi ehdottomasti hienoimpia fiiliksiä tässä harrastuksessa kiteytyy tuohon kuvaan. Vähän samaan tyyliin lähdin itsekin keskiformaattia kokeilemaan. Huuto.netistä löytyi vanha (mutta toimiva) Flexaret, jonka kanssa kuvaaminen on ollut varsin antoisaa. Mirar-objektiivin piirto ei varmasti ole parhaasta päästä, filminsiirto ei ole aina ihan niin justiinsa ja tähyslasikin on hämärämpi kuin af Grannin jutut, mutta kyllä sillä kuvia ottaa. Omaan makuun ihan hyviäkin. Pari ikävämpääkin oppituntia olen saanut (esim. aiheesta Suomen talvi ja sulkimen vanhat öljyt), mutta hiljalleen niistäkin ehkä viisastuu. Se "huono" puoli tässä tietysti on, että nyt on entistä kovempi hinku hankkia vähän parempaakin (tai ainakin luotettavampaa) keskiformaatin kameraa testiin.
Vs: Eräs lähestymistapa keskiformaattikuvaukseen No nyt on kehitetty ja skannattu. Filmi oli Delta 100, kehitin Rodinal-purkin kyljessä olleen ohjeajan mukaisesti. Tässä tämmöinen läppärillä turattu digivedos ja 100% croppi aika läheltä keskikohtaa. Fokus olisi saanut olla aavistuksen taempana kuin mitä se oli. Kuva on otettu vallitsevassa valossa täydellä aukolla. Joku saattaa tunnistaa paikankin. Mielestäni tuo piirtää ihan riittävän hyvin, ja pidän jäljestä.