Vs: Sorsa Kuva puhuttelee minuakin. Hieno horisontaalinen tonaalinen rytmi, rohkea käsittely ja sävymaailma joka kuitenkin toimii. Jos kuvaan ei olisi piirtynyt sorsan untireitin vanaa, olisin argumentoinut että nimivalinta olisi ollut tarpeetonta kikkailua, mutta yllättäen - ainakin tulkinnassani - se muuttaa kaiken. Oikean laidan ja siitä hieman vasemmalle metsänrajassa näkyvän tumman varjon olisin ehkä käsitellyt pois. Hieno kuva.
Vs: Sorsa Ensin katsoo etualan juttuja ja sit ylös taivaan liukuun, mut hetkinen... uusi maisema. Pirun hieno.
Vs: Sorsa Meitsi tykkää kovasta kuva-alan sommittelusta, mutta kuva lankeaa luontokuvaajan perusonnettomuuteen - kohdetta ei voi ohjata. Lintu meitsin mielestä väärässä paikassa ja toisaalta liian kaukana. Vois olla parempi jopa ilman lintua.
Vs: Sorsa Jo monta kertaa olen käynyt katsomassa tätä mystistä kuvaa. Kuin rakennettu kahdesta täysin erilaisista kuvista, joista toinen mustavalkoinen ja toinen värillinen. Vieläkin pohdiskelen kuvaa ja yritän ymmärtää sitä, mutta samalla se tunnelmallisesti avautuu minulle täysin. Hienoimpia maisemakuvia mitä olen nähnyt.
Vs: Sorsa Kiitos vaan kovasti kommenteista... Kuva on otettu parvekkeeltamme viime elokuun lopussa 400 mm nikkorilla, perusmaisema lasilla Tässä vielä rinnakkaisruutu. Ekan kuvan Värit ovat melko suoraan kamerasta.
Vs: Sorsa Hienoja ovat molemmat. Toisalla keskustelu nimistä joten...Minusta tässä on hyvä esimerkki miksi kuvia kannattaa nimetä. Nimi toi kuvaan uutta näkemystä joka olis saattanut jäädä huomiotta ilman nimeä.